Arkadaşlar bunun ne oldugunu bilen...

Lastramonce

Yeni Üye
jeolog ustam seramiğin altını çizdiğimde siyah çizgiler oluşuyor iğne ile çizdiğimde bakır rengi ortaya çıkıyor elimde hafif kayma oluyor ağırlığıda 40 50 gram civarında

jeolog

Co Admin
Co Admin
1. Şu şekliyle bu mineral erimiş, manyetik (mıknatıs) özelliği de varsa %90 meteorite, %10 hata payını ebatına göre ağırlığının normal olması sebebiyle düşünüyorum :)
2. Mineralin kendi rengi siyah değil muhtemelen bulunduğu kayadan ya da eritilmesi sonrasında dokunduğu yerden siyah rengini almış. İğne ile çizmiyorsun dış kabuğunu kaldırıyorsun. İğne ile çizilseydi bronz rengin olduğu kısımda da deformasyon olurdu. Gördüğüm kadarıyla olmamış.
Değerli olup olmadığını hızlıca anlamak istiyorsan bir kuyumcuya götür o sarımsı renk neymiş o hemen anlar.
Ben hala tam olarak sana yardımcı olamadım. Kusuruma bakma...

Son ihtimalim ise bronz bir cismin parçası, artığı olabilir. Çünkü bronz bu şekilde kararı.

ragıp

Uzman
bakır derdim, ama kararması evet BRONZ diyor
hiç bir maddi değeri olmayan bir parça

sakla veya denize at
100 sene sonra bir başkası bulsun sevinsin :200:

timur964

konularim
evde belki eye yoktur ama trnak makasının törpüsü işe yarar bir miktar törpüle ne madeni olduğu anlaşılır

Lastramonce

Yeni Üye
Peki bu üstündeki kabuğu tamamen nasıl kaldırabilirim figüre zarar vermeden.. Tuz etkili olurmu

jeolog

Co Admin
Co Admin
Eğer dediğin gibi bir figür ise kabuğunu kaldırman varsa bir değeri onu sıfırlar... böyle kalsın sende...