***Arkeologların bulamadığını, Defineciler buluyor***

edirne22

Editör
Zeugma Antik Kentinde mezar odalarını yağmalayan 4 defineci yakalandı
Polis ve Jandarmanın dünyaca ünlü Zeugma Antik Kenti sınırlarındaki düzenlediği ortak operasyonda; bir fıstık bahçesinde, tünellerle birbirine açılan mezar odaları içerisinde 8 adet Roma dönemine ait heykeli ve ana kayaya işlenmiş mezara gömülü kişileri simgeleyen steller bulundu.

Gaziantep Valiliği'nin açıklamasına göre, Gaziantep'in Nizip ilçesinde bulunan Zeugma Antik Kenti'nde düzenlenen operasyonda, kaçak kazı gerçekleştiren 4 defineci yakalanırken, yağmalamaya çalıştıkları bazı tarihi eserler yakalandı.

İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yaptıkları istihbarı çalışmalar sonucunda, Nizip İlçe Jandarma Komutanlığı ile Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, tarihi eser kaçakçılığına yönelik operasyon düzenlendi.

Operasyon sonucunda, Nizip ilçesine bağlı Samandöken Mahallesi'nin dünyaca ünlü Zeugma Antik Kenti sınırlarında kalan bölümündeki bir fıstık bahçesinde, tünellerle birbirine açılan mezar odaları içerisinde 8 adet Roma dönemine ait heykel ve ana kayaya işlenmiş mezara gömülü olan kişileri simgeleyen steller bulundu.

Olayla ilgili 4 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan söz konusu bölgede Zeugma Mozaik Müzesi Müdürlüğünce kazı çalışması başlatıldığı bildirildi.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bu geçenlerde videosu paylaşılan yermi?

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Bayan figürlerinden birine "tatlı"/ "güzel" iltifat babında yazı yazmışlar "güzel there" gibi
müzeye tatlı sunum olduğu kesin:)

Son düzenleme:

azzem

Bilgili Üye
Ben sanki buranın videosunu izledim gibi hatırlıyorum burada da izlemiş olabilirim