AY YILDIZ (ED) Ragıp

beyazzadam16

Bilgili Üye
Aynen dostum tahmin ettiğim gibi çok güzel bir yaşam alanı, ben cevap hakki mi o işaretin orada yaşayan halkın simgesi olarak karar veriyorum.

Makina gezdirdin mi ??

ragıp

Uzman
Aynen dostum tahmin ettiğim gibi çok güzel bir yaşam alanı, ben cevap hakki mi o işaretin orada yaşayan halkın simgesi olarak karar veriyorum.

Makina gezdirdin mi ??
vlf ile gezdim, bir pul bile yok
yakın geçmişe ait bir yerde kurşun çıktı
hepsi o :)

ustam, haklılık payın olabilir
elbet değerlendiricem bu dediklerini

allah razı olsun

ragıp

Uzman
mayhem, üstadım sizin bu konudaki fikrinizi almak isterim jeolog, üstadım, bir iki yeni fotoğraf ekledim, müsait olduğunuzda bakarsanız sevinirim

mayhem

Co Admin
Co Admin
Daha önce açılan konunla aynı yer galiba ragıp bu işaret dereye yakın olsa gerek benim fikrim eskisi varmış daha sonra islam ve türklerin el koyduğu bir mekan yaşantı olmuş varsada birşey kalmamıştır diye düşünüyorum beyazzadam16 gerekeni yazmış bence .

İhtiyar

Bilgili Üye
Selamünaleykum ragıp dostum konuyu takip ediyorum ama saygıdeğer dostlar güzel paylaşımlarda bulunmuşlar.
Sizinde paylaşımınız var bunların dışında ilave edecek varmı bilmiyorum.
Bir alıntı:
Ay-Yıldız İslamiyetin temel işaretlerinden biri olan ay-yıldız, konsantrasyonun ve zaferin temsilcisi. Ay-yıldızın tarihçesi yaklaşık 2300 yıl öncesine kadar uzanıyor. İstanbul'u Milattan Önce 339 yılında Makedonyalı Philip'in kuşatmasından sonra İstanbul'u kurtaran güçlü bir ay şehrin amblemi olarak kabul edilir. Osmanlı devletinin kurulmasından sonra ay amblem olarak seçilir. İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından ele geçirilmesinden sonra da, hilal şeklinde ay bir cihan devleti olan Osmanlı'nın ve İslamiyetin amblemi haline gelir. Ay'a yıldız, 1793'de 3. Selim tarafından eklenir. Ancak bu yıldız altı köşelidir. Yıldız, beş köşeli olarak son şeklini 1844'de alır. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte, devletin amblemi haline gelen ay-yıldız, .............
Son ulusal savaşımız esnasında bölge halkımız tarafından yapılmışda olabilir.
Dostum define işareti olması tabiki mümkün etrafın detaylı araştırılması gerekli. Fazla risk iyi değil yıldız neticede tuzaktır.
Saygılar, hürmetler.

kızılelma1

Moderatör
Moderatör
Hilal Yıldız: Hilal yıldızla birlikte ise yön bulmak için ayın hilal yaptığı geceyi beklemeniz gereklidir, hilal takvim gibidir, ayın hilal yaptığı gecelerde işaret ve ay birbiriyle ilişkilendirilip yön bulunuz bu oldukça zor bir hesaplamadır uzmanından destek almadan bu işlemi gerçekleştirmeniz kolay değildir.

bir üstadımın özelden yaptığı yorumdur
yıllar sonra birilerinin işine yarar belki ümidi ile
paylaşma gereği duydum

üstadım, teşekkürler
allah razı olsun

merhaba
önce yanlış olanı düzeltelim

hilal ile yıldızı osman beyin yüreğine düşüren rabbime hamd olsun.(osmanlı beyliği daha kurulmadan 1290 lı yılar)
hilal ile yıldızı 1. murada nakş eden rabbime şükürler olsun (1389 1.kosava savaşı )
önce hilal ile yıldızın tarihini bilmek gerek arkadaşlar kim ilk ne zaman nerede kullanmış bu önemli 12. asırdan önce ay yıldız simgesi kullanılmamıştır.

zaten yıldız da yıldız değil jupiter dir.

buradaki oymalar ise tanırnın kutsallığını anlatan bir bölge jupiter ile ay yan yana geldiğinde burayı görmek incelemek gerekli

bu hilaldeki yıldız 1842 1.abdulmecit tarafından 5 köşeli hale getirilip kabul edilen yıldızdır

yani çok eski bir tarihi yoktur. dediğim gibi burayı o dönemlerde incelemek gerekli belki tarihi bir bilgi çıkabilir ortaya

kızılelma1

Moderatör
Moderatör
Selamünaleykum @ragıp dostum konuyu takip ediyorum ama saygıdeğer dostlar güzel paylaşımlarda bulunmuşlar.
Sizinde paylaşımınız var bunların dışında ilave edecek varmı bilmiyorum.
Bir alıntı:
Ay-Yıldız İslamiyetin temel işaretlerinden biri olan ay-yıldız, konsantrasyonun ve zaferin temsilcisi. Ay-yıldızın tarihçesi yaklaşık 2300 yıl öncesine kadar uzanıyor. İstanbul'u Milattan Önce 339 yılında Makedonyalı Philip'in kuşatmasından sonra İstanbul'u kurtaran güçlü bir ay şehrin amblemi olarak kabul edilir. Osmanlı devletinin kurulmasından sonra ay amblem olarak seçilir. İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından ele geçirilmesinden sonra da, hilal şeklinde ay bir cihan devleti olan Osmanlı'nın ve İslamiyetin amblemi haline gelir. Ay'a yıldız, 1793'de 3. Selim tarafından eklenir. Ancak bu yıldız altı köşelidir. Yıldız, beş köşeli olarak son şeklini 1844'de alır.
bazı yanlış tarihler var net tarihleri ilave ettim önceki yorumda
islamiyette türkler ile kullanılmaya başladındı ama islam ülkerlerinde figür ve amblemler yoktur islamiyeti figür amblem veya resim ile gösterilmesi tanıtılması uygun değil bu türk islam devletlerinde vardır