AY YILDIZ (ED) Ragıp

ragıp

Uzman
Ustam bu şekilde ay yıldızı nokta olarak baz almış olacaksınız. Lakin şöyle de bir durum var. Geometrik ölçümlerle de oyma bu havuzu verebilir belli olmaz. Çünkü oyma yıldızdan biraz daha geride yapılmış. Bu arada @jeolog usta şelale dışındaki murç izleri demiş. Şelalenin suyu ikiye ayıran taşın üst tarafında tam ortadaki kayanın üstünde de bir kare oyma görünüyor. Ustam bu arada hilalin açık iki ucu arası kaç cm acaba?
tam ölçü yok ama tahmini 19 - 20cm gibi

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Anladım ustam ben 18 olarak aldım hesabı ona göre yaptım pek bir fark yok. Yine de benim kanaatimce iş ay yıldızı çözdükten sonra kolaylaşacak diye düşünüyorum. İşaretin batı yönünde araştırma gerekli ondan sonra oyma için mecburi kuzeydoğu yönüne yöneleceksiniz lakin ölçülere göre şelaleye mi gelirsiniz yoksa şelaleye varmadan tepeyi mi gösterir yüzey araştırması ile belli olacaktır. İnşaEllah kafamda canlandırdığım gibidir ki öyle olsa muhtemelen havuza geri dönersiniz.

Blackjest

Member
Bu bir gömu işareti olmamalı, buda benim fikrim şahsen,hayırlısı tabi..

ragıp

Uzman
Anladım ustam ben 18 olarak aldım hesabı ona göre yaptım pek bir fark yok. Yine de benim kanaatimce iş ay yıldızı çözdükten sonra kolaylaşacak diye düşünüyorum. İşaretin batı yönünde araştırma gerekli ondan sonra oyma için mecburi kuzeydoğu yönüne yöneleceksiniz lakin ölçülere göre şelaleye mi gelirsiniz yoksa şelaleye varmadan tepeyi mi gösterir yüzey araştırması ile belli olacaktır. İnşaEllah kafamda canlandırdığım gibidir ki öyle olsa muhtemelen havuza geri dönersiniz.
evet ustam
haklılık payın büyük
iki yıl boyunca yaptığımız çalışmalar veya araştırmalarda
ilk izlenim doğrultusunda yaptığımız için
bu akşamki paylaşımlardan sonra
iki yıl içinde yaptığımız her şeyi unutup,
tekrar sıfırdan başlıycaz
durum onu gösteriyor

allah razı olsun ustam

Turko

Uzman
Herkese hayırlı sabahlar selamün aleyküm. Ustam medeniyet işi eski doğu roma . Hristiyan lığı reddeden ve ay a tapınanlar. Yeni ay verimli doğurgan kadının simgesi . Aya tapanların kaya klisesi. Bu simgeler tek bir ana kaya nın üzerinde olur etrafı ana kaya yada kayalık tepeler ile çevrilidir. 23 temmuzu kaçırdın Ağustos u kaçırma . 07.Ağustos.2017 21:12 Dolunay KOVA 15° Ay Tutulması .

Turko

Uzman
Ay dolunaydan hilale dönerken arazide zifiri karanlık kalan tek bir nokta olması lazım aynı mantık güneş işaretinde de vardır ikisidevarlık ve bereketi simgeler güneş işaretide arazide öğle vaktinde karanlık kalan tek nokta ile çözülür kıymetli defin lerdir .

ragıp

Uzman
arkadaşlar
işareti yapan medeniyet, Türk veya Ermeni

AY YIlLDIZ
bir görüşe göre; yakınında para mezarı mevcut
bir başka görüş; ayın çapı ile orantılı, kuzey yönde mağara, mahsen vb içinde
bir başka görüş; ayın konumuna göre, yer tayini yapılabileceği
bir başka görüş; bereket, doğurganlık,
bir başka görüş; aya tapanların, kaya kilisesi

SUNAK İÇİNDEKİ MURÇLAR
bir görüş; para miktarı
bir görüş; derinlik
bir görüş; kuzeyde, çukur veya mağara içinde aranması gerekenler
bir görüş; ay yıldızın çevresindeki mezarlar

bu yazdıklarım sizlerin fikirleri, sizlerin eseridir
bunlar benim içinde gurur verici
site içinde gurur verici bir durumdur

konumuz hala günceldir
her türlü fikri bekliyorum

emek veren ustalarım, allah razı olsun

selametle

ragıp

Uzman
  • @may77
  • usta, seninde arazi bilgin var. yapılan yorumların etkisinde kalmadan kendi fikrini beyan edermisin?

beyazzadam16

Bilgili Üye
Dostum , ilk baktığımda ilk aklıma gelen burada ki kavmin simgesi bu. Çok geniş bir alanda aynı işaretten başka da olabilir. ( tek bu fikrimi zedeleyen şey ise zeminde olması, eger toprak dolmadi ise daha yerden yüksek bir kayada olsa , daha iddalı konuşurdum . Resimden pek anlayamadım.

biraz bahsetsene usta nerede burası nasıl bir yer çevresi nasıl, başka işaretler neler , kimler yaşamış olabilir, su var mi , işaret yaşam alanında mi , nekrapolde mi , yada herhangi bir yer mi , en yakın yaşam alanı, mezarlık alanı nerede . Ibadet yeri olduğunu pek sanmam yalnız kalmış o işaret başka belirgin emarelerde olurdu.

Çevreyi görmek lazım dostum.empati yapmak gerek orada oturup inceleyip acaba neden sorusuna yanıt bulmak gerek .

ragıp

Uzman
Dostum , ilk baktığımda ilk aklıma gelen burada ki kavmin simgesi bu. Çok geniş bir alanda aynı işaretten başka da olabilir. ( tek bu fikrimi zedeleyen şey ise zeminde olması, eger toprak dolmadi ise daha yerden yüksek bir kayada olsa , daha iddalı konuşurdum . Resimden pek anlayamadım.

biraz bahsetsene usta nerede burası nasıl bir yer çevresi nasıl, başka işaretler neler , kimler yaşamış olabilir, su var mi , işaret yaşam alanında mi , nekrapolde mi , yada herhangi bir yer mi , en yakın yaşam alanı, mezarlık alanı nerede . Ibadet yeri olduğunu pek sanmam yalnız kalmış o işaret başka belirgin emarelerde olurdu.

Çevreyi görmek lazım dostum.empati yapmak gerek orada oturup inceleyip acaba neden sorusuna yanıt bulmak gerek .
dostum, boğaza paralel olan dağın bir arka yüzünde
çok hafif mehili bir arazi
çevrede, şuan bilek kalınlığı meşe ağaçları var
1km kadar geride bir köy var. köyden çıkan traktör yolu bu işarete yaklaşık
20 - 25 m kadar yaklaşıyor. sonrasında yolun tabanı kaya olarak
ay yıldızımıza kadar geliyor
ay yıldızdan 10m kadar daha aşağıya (kuzey) gidildiğinde eğim artıyor ve
az aşağıda, kışın akan, yazın kuru bir dere mevcut
dere içerisinde benim tesbit ettiğim iki su göleti mevcut
derin ama, çap olarak küçük
yine dere boyunca, bir sürü kaya mezar işaretleri
açık büyük mağaralar, kayalıklar derenin iki yakasında uzanıyor