ayı pençesi mi acaba?

Aykanad

Aktif Üye
üstadlarım dere yatağı boyunca dikkatimi çeken şekiller, yorumlarınızı bekliyorum

malibu_18

Bilgili Üye
kardeşim bu işaretleri bölgeyi sorduğuna göre demek ki çok bir tecrüben yok , zaten o bölgede değilmişsin . tavsiyem güvendiğin tanıdığın birisinden cihaz desteği al , tarifle iş yaparak çok zaman kaybedersin . bölgede çok işçilik çok emek var göründüğü kadarıyla zaten pek ellenmemiş , kısmetinde bir şeyler vardır mutlaka . sen emniyetli hareket et , kolluk kuvvetlerini gözet çok dikkat çekmeden dünyalığını al oradan , daha fazlası sadece seni değil hepimizi aşar . o yuvarlak taş kapak taşı gibi duruyor ama kaya şekli kayran dediğimiz kolay işlenen kayaçlardan gibi jeolog daha iyi bilgi verir . şelaleler benim en sevdiğim yerler , doğal olupta boş olan şelale hiç görmedim zaten . kolay gelsin .

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Ustam h.g. öncelikle.. dikkati mi çekenleri paylaşmak istedim.ayi pençesi dediğin işaret kesinlikle farklı bir ŞEY imiş fakat ne yazık ki oynanmış bozulmus.yukarida ki resimde görülen yuvarlak taş bariz kapak yaşı kaya kutlesinin dna dini ustam çok güzel izah etmiş yormayacak bir çeşit kayac..iscilik çok cihaz yardımı alıp işi kısa tutup ALABILDIGINI AL keyfine bak..kolay gelsin..sayet pençe olarak ele alacak isek; 2. tırnak yönü vermiş..vur yokusa kendini,sanırım inine giriyor mahlukat..gec dere yatağını karşısında mağara ara üstad.. allah kolaylık versin

Son düzenleme:

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bu kayalık tepenin yakınlarında büyük olasılıkla eski yerleşim alanı varmış, taş kesimi yapılmış, kayalar kumtaşına çok benziyor. Bu yöredeki dönem yaşamında kullanılmak üzere taşları ihtiyaçları doğrultusunda kesip almışlar. Ayı pençesi ve yanındaki E8 ise buraya ya bir arkeolog ya bir jeolog ya da benzer şekilde saha araştırması yapmış birisinden kalmış olmalı. Çünkü sahada çekim yaptığınızda fotoğraflara birer numara verip deftere yazarsınız bazen de benzer kodu foto çekilen yere işler öyle çekimi yaparsınız. Daha sonra GPS cihazı ile koordinat bilgilerini (E8 - sayısal koordinatlar) saha defterine işlersiniz.

Aykanad

Aktif Üye
@lagarded üstadım e-8 i yazan ben değilim, geçen sene bura ile ilk fotoyu bana atan arkadaştan güncel foto istedim o da ekimin 8 i idi sanırım belirtmek için e-8 yazmış :) ve yazan da arkeolog ya da kayıt tutan biri değil maalesef ne işle meşgul olduğunu sordum gençliği çobanlıkla geçmiş şimdi de köyde hayvancılıkla tarımla uğraşıyor, geriye kalan tüm fotoları hemen hemen ben çektim hele en son attığım son bir kaç fotoyu iki gün önce kendim çektim.

Aykanad

Aktif Üye
a.s nik üstadım değerli kardeşim karşı tarafı kayalık alan iki hafta önce gittim gördüm kayalık alanda farklı bir şey biz iz işaret göremedim ya da mağara, bölgede halen kar olduğu için taşı da yoklayamadım alt kısımlarını, arka tırnak dereye bakıyor tam istikametinde de araştırma yapmadım işin özü uzaktı baya yürüdüm gözüm kesmedi gidip bakmayı, biraz daha havaların düzelmesini bekliyorum.

Aykanad

Aktif Üye
jeolog üstadım yerleşim yeri evet pençe olduğunu söylediğim işareti alt kısmının mezarlık alanı olduğunu söyledi benle gelen arkadaşlar, ayrıca şelale paylaştım bu konuda şelalenin üst tarafı kilise imiş dediklerine göre, kervan yolu imiş burası, köylerden şehre giden yol şimdi düşünüyorum da ne kadar da zor imiş o zaman ulaşım. E-8 benim için yazılmış arkeolog ya da jeolog tarafından kayıt tutmak için yazılmış not değil ekim'in 8 inde geçen yıl gitmişti takvim yaprağı ya da kağıt yokmuş sanırım tarih belirtmek için yazılmış bir yazı :)

jeolog

Co Admin
Co Admin
O e8 in yazılı olduğu taş parçası gibi bu pençe olarak düşündüğünüz yerden çıkartılmış ebatta bir parça da bu kayanın dibinde olmalıdır. Mevsim uygun hale geldiğinde incelersiniz.
Fotoyu çeken arkadaş arşiv konusunda doğuştan yetenekliymiş tebrik ederim. :)

Aykanad

Aktif Üye
evet nik üstadım farkına varmadan profesyonel davranmış :) nasip ise havalar biraz daha düzelsin gidip incelerim hani taşın sağının solunu yoklayayım dedim kardan taşı bulamadım :)