Aziz Sava kilisesi (serbia-beograd)

psh

Bilgili Üye
Ekli dosyayı görüntüle 235522
Ekli dosyayı görüntüle 235523

Aziz Sava Tapınağı veya Aziz Sava Katedrali[1] (Sırpça: Храм светог Саве, Hram svetog Save - "Aziz Sava Tapınağı") Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bulunan bir Ortodoks kilisesidir. Kilise, Sırp Ortodoks Kilisesi'nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan'ında önemli bir kişilik olan Aziz Sava'ya ithaf edilmiştir. Vračar platosunda, Osmanlı Paşası Sinan Paşa tarafından 1595'te Sava'nın gömüldüğü düşünülen yere kurulmuş olan kilise mevkisi sebebiyle Belgrad şehir görünümünde göze çarpmaktadır. Her ne kadar, bir piskoposun yeri olmayışı sebebiyle - Belgrad Metropolitan Piskoposu'nun mekânı Aziz Mikail Katedralidir - teknik anlamda katedral olmasa da yabancı dillerde büyüklüğü ve önemi sebebiyle sıklıkla katedral olarak anılır. Özgün Sırpça isminde tapınak (hram) olarak anılır ve tapınak sözcüğü Doğu Ortodoks Kilisesinde kilise anlamında kullanılmaktadır.

psh

Bilgili Üye
Ne kadar soğuk göruntuleryapi taşlari gibi
daha kapidna girdiginde tarihiydi hic dokunulmamisti simdi iceri giriyorsun kilisenin icinin tam ortasindan kazmislar merdiven yapilmis 2 kat inilicek sekilde o mahsen tasli resimler tavanlar son derece modern yapilmis cok ilginc olmus resmen 2 kat asagiya kilisenin cevresi kadar genisletilip yapilmis birde kucucuk bir kapi dikkatimi cekti merdivenden inerken tam ortada duvarda kilitli altta odalarmi var tunellermi ordan yetkililer giris yapiyor diye dusunuyorum

psh

Bilgili Üye
poseidon2023 ustam okadar resim istedin attım yorumun yok beğenmedinmi yoksa :)

poseidon2023

Uzman
daha yeni gördüm ve çoook şaşırdım ilk defa bu şekilde kilise görüyorum ve bunun
( Osmanlı Paşası Sinan Paşa tarafından 1595 ) demişin burası camı olarak yapılmış olabilir sonradan kiliseye dönmüş diye düşünüyorum

daha bitmemiş resterosyon calışması bazı tavanlar duruyor barok yapılmamış yapan usta harbi ustaymış

resimleri indirdim keyfi bakıyorum aga eline ayagına emegine saglık sag olasın

psh

Bilgili Üye
daha yeni gördüm ve çoook şaşırdım ilk defa bu şekilde kilise görüyorum ve bunun
( Osmanlı Paşası Sinan Paşa tarafından 1595 ) demişin burası camı olarak yapılmış olabilir sonradan kiliseye dönmüş diye düşünüyorum

daha bitmemiş resterosyon calışması bazı tavanlar duruyor barok yapılmamış yapan usta harbi ustaymış

resimleri indirdim keyfi bakıyorum aga eline ayagına emegine saglık sag olasın
rica ederim.ustam daha once boyle degildi dedigim gibi o gordugun islemeli resimli yer yoktu sadece duz girisi vardi simdi alta extra kat yapilmis cok sasirdim bende resmen hali saha kadar nasil yaptilarsa ilginc 7-8 ay once alt kat yoktu orasi topraktan zemindi dusundugum el atilmis ne ciktiysa artik :)

poseidon2023

Uzman
buda güzel mutluluktur agaaa Osmanlı Paşası Sinan Paşa tarafından 1595 tarihi görmek