• Soru sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Bakır Çubuk Hareketleri

jeodek

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Herkese merhaba. Ben jeofizik mühendisiyim. Genellikle rezistivite aleti ile su etüt işleri yapıyorum. Rezistivite aletini arazide kurmadan önce kendi yaptığım bakır çubuk ile nokta belirliyorum. Dün ilk defa bakır çubuklar ile arazide gezerken iki çubuğumda sol tarafa doğru döndü. Döndüklere yöne yürüdüm ve bir müddet sonra tekrar açılıp normale döndüler. Tekrar o yöne yöneldiğimde çubukların tekrar ikisinin sola döndüğünü gördüm ve döndükleri yerin etrafında daire çizmeye başladım. Çubuklarda ısrarla o dairenin merkezine sol tarafa yatık vaziyette döndü. Gittiğim köyde roma ve bizans yaşantısının olduğu eski bir köy. Bu yüzden merak ettim acaba herhangibi birşey olabilir mi?

Cann

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Elinde herhangi bir metal varmiydì?

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Herkese merhaba. Ben jeofizik mühendisiyim. Genellikle rezistivite aleti ile su etüt işleri yapıyorum. Rezistivite aletini arazide kurmadan önce kendi yaptığım bakır çubuk ile nokta belirliyorum. Dün ilk defa bakır çubuklar ile arazide gezerken iki çubuğumda sol tarafa doğru döndü. Döndüklere yöne yürüdüm ve bir müddet sonra tekrar açılıp normale döndüler. Tekrar o yöne yöneldiğimde çubukların tekrar ikisinin sola döndüğünü gördüm ve döndükleri yerin etrafında daire çizmeye başladım. Çubuklarda ısrarla o dairenin merkezine sol tarafa yatık vaziyette döndü. Gittiğim köyde roma ve bizans yaşantısının olduğu eski bir köy. Bu yüzden merak ettim acaba herhangibi birşey olabilir mi?
mahsen olabilir....

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
vardır bişeler, su değilse onuda burdaki konularda var çubuklarla ayırt edebilirsiniz

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
jeodek çubuğun yaptığı hareti ve belirlediği alanı çizerek buraya yüklebilirminin?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Bakır çubuk her şeye, her yere tepki verir.

Size yön verip götürdüğü noktada önce boşluk tespiti sonra da metal tespiti yapmalıydınız.
Nasıl yapılacağı bu katagorideki yazılarda mevcut.
İncelerseniz size faydası dokunur.

poseidon2023

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
merak edip Rezistivite ile bak madınmı makina kac kazıklı

jeodek

Member
Kayıtlı Kullanıcı
4 kazıklı su aramada kullanılan Rezistivite cihazı vardı ama orda ölçü almak aklıma gelmedi. Çubukları tutarken elime herhangi bir şey koymuyorum. Çubuklar ikiside sola üst üste gelecek şekilde döndü

jeodek

Member
Kayıtlı Kullanıcı
cubuk hareket yönü.jpg
cubuklar bu daire alanın merkezini gösterecek şekilde sola döndü ikiside

Üstad26

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Noktada dairesel hareketler yapıyorsa kesin su var demektir .üstad

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Yönetici
Co Admin
Suyu bulduk fakat bu sefer de sit alanı diye sondaj izni çıkmadı
Osmanlidan
Selcukludan
Ne bulunsa satilir, kimsenin giki cikmaz. Romanin ne idugu belirsiz 2 tane traslanmis kayasi ciksa hemen SİT ilan edilir. Sit kadar baslarina tas dussun. Sit iniz batsin.
Bu memleket 1453 de Darul İslam olmustur. Bir tane çivileri topragimiza degmesine gonlum razi degildir. Zira bunlarin varliği hep Zulumdur. Tarihde yaptiklarini bilenler benim gibi bunlara dusmandir. Roma insanligi katletmistir.

Apollon01

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Osmanlidan
Selcukludan
Ne bulunsa satilir, kimsenin giki cikmaz. Romanin ne idugu belirsiz 2 tane traslanmis kayasi ciksa hemen SİT ilan edilir. Sit kadar baslarina tas dussun. Sit iniz batsin.
Bu memleket 1453 de Darul İslam olmustur. Bir tane çivileri topragimiza degmesine gonlum razi degildir. Zira bunlarin varliği hep Zulumdur. Tarihde yaptiklarini bilenler benim gibi bunlara dusmandir. Roma insanligi katletmistir.
atalarımız boşa mı demiş abi yaa,

Tarihi çevir nal sesi kisrak sesi bunlar,
Delmis Romanin kalbini mizrak gibi hunlar
Göktürkler uygurlar oguzlar peçenekler
Türkün yüce tarihine binbir zafer ekler.

daha çok delmek lazım bunların kalbini değil mi? :LOL: :LOL: