Bakır çubuk

Hamit94

Member
Herkese iyi günler,1)bakir çubuk boşluk bulmada nasıldır ?
2)Çubuklarla tektek yapılıp metal bulunulabilir mi
3)Boşluk Buluyorsa kaç mm kullanılmali.Rulmanli olmasi daha mı iyi olur?
Deneyimli ustalardan cevap bekliyorum.

sanal defineci

Bilgili Üye
valla kardeşim ben şahsen yüzde yüz boşluk bulabilen bi çubuğa daha raslamadım..olay şu ki boşluğa da farklı toprak tabakalarına da,mineralede aynı tepkiyi veriyor...misal vermek gerekirse toprak altındaki fare yuvasını bile oda şeklinde çizdiği oluyor..denk gelirse tespit edebilir mi...edebilir ancak hiç bi zaman çubuğun çizdiği boşluğun boşluk olması kesin değildir..her şey olabilir...bazı bitkilerin kökleri bile boşluk çubuklarının etkilenmesine neden olabilir...sorulara gelecek olursak 1 bakır çubuk boşluk konusunda iyidir ancak hafif gözenekli metaller daha iyi iş görür..aleminyum,magnezyum,titanyum ve bu metallerin çeşitli alaşımları...2 çubukla tek tek yapılabilir...ancak arama alanının insan faliyetlerinden uzak bölgeler olması gerekli...çöplük,çivi,gazoz kapağı.hurda demir toplamak istemiyorsanız seçtiğiniz alan ücra bi mıntıka olmalı.zira metal ve ya pas ,çöp bulunan toprak ufak hedefleri bulmayı engeller.bu alanlarda tektek yapmak neredeyse imkansızdır.ikinci mesele ise bölgenin kaya yapısı...volkanik ve ya sert kayaların bulunduğu maden bakımından zengin alanlarda bu iş yapılamaz..genellikle çorak,az çayır yetişen tarımsal arazilerde tektekçilikte başarı şansı yüksektir.. boşluk bulan çubukların et kalınlığı dediğimiz çap alanı 5-6 mm civarıdır.ancak daha kalın çapta çubuklarda kullanılabilir.ne kadar ince olursa o kadar hassas olur...kalınlaştıkça tepki hızı ve arama kabiliyeti azalır.bu sebeple 5 mm ideal çap olarak tavsiye edilir..rulman kullanmanın artı ve eksi yönleri var.eyer ufak boşluklara,ve ya minerale,gevşek toprak katmanlarına daha yavaş tepki vermesini istiyorsanız rulman yerine kundak kullanın.rulmanın da ne kadar bi enerjiyle döndüğü,hareketinin hızı da faktörler arasında...yani daha açıkça anlatmak gerekirse en hafif rüzgarda dönen çeşitte bi rulmanla iş yaparsanız ,karınca yuvasını bile oda mezar olarak çizebilir..bunu da tecrübeyle öğrenmek mümkün.dönüşün belli bi hızda olması gerekli..ufak sinyallere anında tepki vermemeli..bilmem anlatabildim mi...

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
1-) Bakır çubuk boşluk bulur hatta hakikatli uzman isen altini bile bulursun. Lakin bakır çubuk suyun en büyük dostudur arazide su varsa ilk gideceği yer su kaynağı olacaktır. Su varmı diye soranlara yanıtım bakır cubukla oluyor, bunun dışında tercih etmiyorum şahsen...
2-) Çubuklarla tek tek yapmak mahzen yada mezar içindeki değerliyi bulmaktan çok daha kolay işin doğrusu. Malzeme ne kadar yüzeyde ise bulunma olasılığı o kadar yüksek.
3-) Rüzgardan etkilenmiym diyorsanız orta düzeyin bir tık üstü olmalı misal 6 mm. 2 yada 3 mm. De tepki çok hızlı oluyor ama en ufak bir rüzgarda çubuk kullanim dışı oluyor. Malum genelde rüzgarlı dağlık yerlerde oluyor araştırma işlerimiz :) Bana çubuğu öğreten ustam asla rulman tavsiye etmiyor du.. Kalınlığına göre pipet veyahut elektrik borusu gibi alternatif kundak tavsiye ederim.

Son düzenleme: