ben kimimmm

poseidon2023

Uzman
Bir şeyi severek yapıyorsan her türlü kendini geliştirirsin aga önemli olan bu Tastan

Gemo

Member
Ustam bende uludağı, katır dağlarını, izniği çok turladım. Yazını okurken gittim bir daha turladım. Bursanın altı üstü hazine. Tüm bursalı arladaşlara selamlar.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Hele o göldeki bazilika lar yokmuuu Bi ara kırküç tane toplu sikke çıkardılar. İkibinonaltıda. Ara verdiler çalışmaya

poseidon2023

Uzman
herkeze memleketi güzeldir bu işler için türkiyede gezmedigim yer kalmadı ama Bursa sınırlarına girince ohh be derim her yeri güzeldir ve güzel medeniyetler ve eşkiyalar kalmıştır sen Bursa lımısın Gemo

poseidon2023

Uzman
rriski olan bölgeye hiç girmem iznik konpile sit alanı dagda olsun gerekirse üç saat yürüyeyim ama gidince sabahtan akşama kadar calışayım cadır kurayım yatayım rahat yer olacak aga @Mal bulanındır

İhtiyar

Bilgili Üye
Selamünaleyküm Poseidon 2023 kardeşim , samimi ve harbi olmanı hep taktir etmişimdir
her şeyin gönlünce olmasını Rabbimden niyaz ederim.
Saygılar

timur964

konularim
herşeyin ayrı bir tanrısı olduğunu varsayıyorlardı. Mesela denizlerin tanrısı Poseidon'du, aşk tanrısı Eros, şarap tanrısı Dionysos, ışık ve güneş tanrısı ise Apollon idi...

Hemen hemen tüm antik çağ boyunca bereketli Ege Bölgesi sahil kesimlerine ve Büyük Menderes (Meandros) Deltasına yerleşerek buralarda yaşayan halkların inanç kültürleri bu doğrultuda şekillenmiştir. Didim'e de bu inanç kültürlerinden bir heybe miras kalmıştır...

Efsaneye göre, Tanrı Apollon bir gün Didyma yöresinde çobanlık yapan Brankhos'a rastlar. Onun saf ruhundan ve nazik yaklaşımından çok hoşlanan Apollon, ona biliciliğin (yani kehanetin) sırlarını öğretir. Öğrendiği tanrısal sırları insanlara aktarma amacındaki çoban Brankhos, bugünkü Apollon Tapınağı'nın bulunduğu yerdeki defne ormanı ve su kaynağının hemen yakınına tanrısı Apollon adına ilk tapınağı kurar.

Zaman içinde Brankhos soyundan gelenler 'Brankhidler' olarak anılmıştır. Bu soydan gelenler çok uzun yıllar boyunca Apollon Tapınağı'nın yöneticiliğini yapmışlardır. Bundan dolayı 'Didyma' asırlar boyu; 'Brankhidai', yani Brankhidler Ülkesi adıyla da anılmıştır.

Kazıbilimcilerin Ege'deki cennetlerinden biri olan Apollon Tapınağı, Apollo'nun kız kardeşinin adına yapılan Efes'teki Artemis Tapınağı'nın bir benzeri olarak inşa edilmek istenmişti. Sonuçta onlar ikiz kardeşti ve tapınakları da birbirinin aynısı olmalıydı. Eğer antik çağ mimarları bu amaçlarına ulaşabilmiş olsalardı, günümüzde belki de aralarında Didim'deki Apollon Tapınağı'nın da yer alacağı Dünyanın 8 Harikası'ndan bahsediliyor olacaktı...

Tarihçiler ve yer bilimciler Apollon Tapınağı'ndaki en büyük yıkıma 1493 yılında tüm Ege coğrafyasını etkileyen büyük bir depremin sebep olduğu tezinde birleşirler. İstanbul'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmesinden tam 40 yıl sonra meydana gelen bu depremde büyük hasar alan tapınak, ilerleyen asırlarda kendi haline terkedilerek adeta bir harabe haline gelmiştir. Ancak tapınak çevresindeki verimli araziyi yurt edinen yöre halkı tarafından kurulan minik yerleşke, sonraki yüzyıllarda giderek bir Rum köyüne dönüşecek olan Yoran Köyü'nün temellerini oluşturmuştur.

Gemo

Member
poseidon2023 ustam, sülalem karacabeyle bandırmada yarı bursalı yarı balıkesirliyim ama bergamayı mesken kıldık kendimize.

poseidon2023

Uzman
aleyküm selam hayırlı akşamlar

neysek oyuz deyişmeyız elden geldigi kadar arkadaş ve doslarla paylaşmak bilgimizi İhtiyar