BEnim bir konum var!!!

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Üstadlarım bir tane mozaik var, benim bildiğim bir yerde, nedir mozaik, üç adet hayvan resmi var üzerinde, ayı, geyik ve keçi (dağ keçisi de olabilir) resmini de eklerim daha sonra inşallah, mozaiklerin bazı yerleri köşelerinden kırılmış ne yazık ki cehalet işte, beni bu konu da aydınlatır mısınız? lütfen... ilginize teşekkürler....işin güzel tarafı genel olarak bakir duruyor, kazılmamış.....

Son düzenleme:

Ebu Computer

Bilgili Üye
Mozaik zamanının parkesi gibidir.

Sadece yer süslemesi.

Bina zemininin yer süslemesi.

Kırıp dökmeyin.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Çevre fotoğrafları ile şenledirirseniz konunuzu güzel yorumların geleceğine eminim ve mozaik hakkındaki düşüncem müzeye bildirmeniz eminimki teferruatlı önemli bilgiler ortaya çıkacaktır

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Bosluk testi yapun uzerinde..
Asagida oda olma ihtimali her zaman vardir.
Genelde hayvan figuru altinda olur girisi.

timur964

konularim
çevrede devamıda olabilir bölgede araştırlalar bitince yetkililere haber verin

ragıp

Uzman
@Apollon01
ustam, bu tür moaikler, o günlerde de önemli yerlerde bulunur. alenen herkesin evinde bulunmaz
dolayısı ile önemli bir yer. şuan için mozaiki toprak ile kapatın
çubuk ve diğer cihazlkardan yardım alarak gerekli çalışmalarınızı tamamladıktan sonra Müzeye başvurmalısınız.

aklın yolu birdir.
mozaiği çok iyi muafaza edin. asla zarar gelmesin. değerlidir.

selametle

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mozaik normal düz zeminde değilde bir kayanın üzerinde kaplama gibi görünüyo fotoğrafta...???

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Mozaik normal düz zeminde değilde bir kayanın üzerinde kaplama gibi görünüyo fotoğrafta...???
@APOLLONUS üstadım resmi ben çekmediğim için bilmiyorum ama resmi çeken kişi ev yeri olduğunu söyledi, zeminde mi, duvarda mı ? bilmiyorum, burası şu anda karlı bir yer ancak yaz aylarında gitme şansımız olur, ayrıca dediğiniz gibiyse ne ifade eder üstadım, bu nedir, ne yapmamız gerekir? ilginize teşekkürler
jeolog üstadım, Nil , nik , mayhem , delifırat, divane , dadaş25 , tatar26 üstadlarım sizlerinde görüşünüzü alabilirmiyim hepinize eyvallah

Son düzenleme:

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Göründüğü kadarıyla zeminde sizin bu mozaik döşeme. Araştırdığım kadarıyla hayvan süslemeli mozaikler genelde ev (zamanının villası) salon tabanlarında kullanılmış,dini motifli mozaikler kaya mezarları kilise gibi yapılarda,çeşitli figürlerde olanlarda halka açık hamamlarda,kültürel sanatsal mekanlarda kullanılmış ve hemen hemen mozaik olan yerlerin hiçbirindede define ile alakalı bir bulgu yok. Müzeye bildirilirse sit alanı ilan ediliyor devamında müze ya mozaikleri kaldırıp müzeye götürüyor(zor bir ihtimal) veya arazi şahıs malıysa araziye ödenek çıkartarak satın alınıyor(yıllar sürecektir). Benim fikrim gördüysen bile görmemezlikten gelmekten yana eğer tapulu araziyse,devlet arazisiyse müzeye bildiriniz

Son düzenleme:

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Göründüğü kadarıyla zeminde sizin bu mozaik döşeme. Araştırdığım kadarıyla hayvan süslemeli mozaikler genelde ev (zamanının villası) salon tabanlarında kullanılmış,dini motifli mozaikler kaya mezarları kilise gibi yapılarda,çeşitli figürlerde olanlarda halka açık hamamlarda,kültürel sanatsal mekanlarda kullanılmış ve hemen hemen mozaik olan yerlerin hiçbirindede define ile alakalı bir bulgu yok. Müzeye bildirilirse sit alanı ilan ediliyor devamında müze ya mozaikleri kaldırıp müzeye götürüyor(zor bir ihtimal) veya arazi şahıs malıysa araziye ödenek çıkartarak satın alınıyor(yıllar sürecektir). Benim fikrim gördüysen bile görmemezlikten gelmekten yana eğer tapulu araziyse,devlet arazisiyse müzeye bildiriniz
@APOLLONUS üstadım inanın bu resmi bir akrabam Facebook a atmış paylaşmıştı bende ordan aldım ve buraya attım; kendisine sordum yerini ev yeri dedi, o zaman yerinide gösterebileceğini söyledi bende hiç ilgilenmedim, yayla da oluyor burası, ancak gidersem yazın inşallah bir daha bakar incelerim, müzeye bildirsem bizim avantajımız ne olur? müze bize bundan bir bedel ödemezz ama, en azından koleksiyoner belgesi falan almamıza katkısı olur mu? veya biir ödül gibi birşey verir mi? teşekkürederim abi