Bizans'tan kalma sırlı çanaklar

Talha Özkan

Member
Herkese tekrardan merhaba abilerim. Daha önce kale konusu ile ilgili sizi rahatsız etmiştim. Şimdi ise kale hakkında daha farklı bir konu var..
Kale dediğim yapı 30-40 metre yüksekliğinde taştan bir dağ. Dağın arasında büyük bir yarık var, yarığın içi 10 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde. Yarığın altı tamamen örme taş ve yarığın bir tarafında 9-11 tane dikdörtgen oyma var. Dağın üst kısmını gelecek olursak da, dağın uç kısmında tuğla ile örülmüş çok eski bir duvar ve duvarın yanında ki taşta seten veya soku(küçük şeyleri ezmek için yapılan bir delik) var..
Bugün dağın üstünde gezerken, ayağımızı bastığımız yer yarım metre kadar çöktü ve bir yarık açıldı. Yarık 2 avuç genişliğin de hafif eğik ve inanılmaz derin. Bilinçsiz bir şekilde kazmaya başladık ve 1 metre sonra sırlı çanak parçaları çıkmaya başladı. Toplamda 2 metre aşağı inince yarık tuğla ile kapanmaya başladı. Tuğlaları kaldırdık ve yarığın kapatılmaya çalışıldığını gördük. Yarığın içine çanak, tuğla, taş parçaları atılmış üzeri kapatılmış. Yarık çok dar ve 15 metreden daha uzun. Sizce burada neler olmuş? Ve neden küp, çömlek parçaları çıkıyor. Yardımcı olabilir misiniz?
IMG-20220823-WA0002.jpg

IMG-20220824-WA0000.jpg
IMG-20220822-WA0016.jpg
IMG-20220822-WA0017.jpg

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Öncelikle şunu belirteyim siz anlam veremediğiniz yerleri resimlemişsiniz. El yapımı duvarlar daha sonradan eklenmiş olabilir. Bunlar kale olduğuna kesinlik vermez. Sonuç olarak kilise olma ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım. Hal böyle iken, anlam veremediğiniz yerlerin değil de soku dediğiniz sunağın çevresini çekin. Biraz geriden bütün kayayı tam göreceğimiz şekilde resimleyin. Ayrıca kare oymanın olduğu kayayı da aynı şekilde çekip yükleyin. Göründüğü kadarıyla bir mezarlık alanındasınız. Kazdığınız yer düzlük bir alana benziyor. Bu düzlüğün işaretlere yakın mı? İşaretlerin detaylı resimlerini çekip yükleyin.

spyfrs

Moderatör
Moderatör
evet size tuhaf geleni değilde bizim görmek istediklerimizi gösterseniz çok iyi olur ordaki oymaları sadece oymayı değil zeminle birlikte çekseniz kayada hangi konumda arkadaki yarıkta demişsiniz yarığın fotosu yok zemini taş örülü demişsiniz resmi yok. Görmemiz lazım sizin gözden kaçırdığınız ama ustalarımızın dikkatiyle ortaya çıkacak emareler olabilir. Bu yüzden resimleme çok önemli. Benim şüpelendiğim iki yer var net resim gelirse birşeyler söylenir, kolaygelsin.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Dediğiniz gibi yaşam alanı olma ihtimali yüksek çünkü bu tür yerlerde yapılan arkeolojik kazılarda genelde bulduğunuz kuyu tipi yerler çıkıyor ve içine kırılan, eskiyen, kullanılmayan atıklarını atıyorlar. Belki şansınıza burnu veya kolu, bacağı kırılmış küçük heykel türü şeylerde çıkabilir. Yumurta çıkanları bile oldu :)
Mezarları vadideki kayalık alanlarda arayın ve google eart ten alandaki tepelerin üstlerindeki düzlük kısımlara bakın toprak yığma mezarlar (tümülüsün cücüğü) varsa tespit edebilirsiniz.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Vadideki dik kayalığın tabanda toprakla buluştuğu yerlerde ve dik kayalıktaki balkon gibi çıkıntıların olduğu yerlerde mezarlar varsa onları tespit etmeye çalışın ama tedbiri elden bırakmadan. Ben dikkatimi çeken birkaç yeri paylaşayım.

Bu silüetin baktığı noktada kayalığın toprakla buluştuğu noktayı kontrol edin.
Screenshot_2022-09-01-15-11-57.png

Ve bu silüetin yine tam taban kısım toprakla buluştuğu nokta ama dikkat edin şapkası düşebilir.
Screenshot_2022-09-01-15-12-48.png

Alttaki bu iki fotodaki balkon gibi olan kısımların üzerinde durup kayalığa mezar odası yapmak için kullanmış olabilirler
Screenshot_2022-09-01-15-11-15.png

Screenshot_2022-09-01-15-13-30.png

_Mithra_

🇹🇷 M¡₺ŕ@ 🇹🇷
Moderatör
10 metrelik yarma kaleyi ana karadan ayırır, döneminde içi su doludur.
Önünde ve arkasında yaklaşık 7-10 metrelik gözetleme kuleleri vardır.
Kulelerin ön kısmında kaleye doğru gizli geçit vardır.
Erzak mahsenine, silah mahsenine iner. Yeraltı sarnıcına iner. Kaleye yakın doğal olmayan dikilitaşlar ilk hedefiniz olmalı. Oyma veya kabartma haç işaretlerini arayın.

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Şu konuya yorum yapmak gerçekten zor..Neden diye konu sahibi genç kardeşim merak edebilir.
Bu tür yerler siz genç kardeşlerimizi ve gücü yetmeyen kardeşlerimizi çok yorar ve başarmak çok güçtür. Her türlü tehlikesi olabilecek yerler bunlar. Mademki burada bir yaşam var imiş bunuda buradan çıkan kullanım malzemelri ispatlıyor sizin yapacağınız mezar yapımına uygun olan başka ihtiyaçlar için tarım gibi bahçe gibi yerlere uygun olmayan kör vadileri gözlemleyiniz . Nu vadiler suya yakın da olabilirler. Şöyle bu yere dikilip çevre araziye baktığınızda bunu çözmeniz lazım. Tabiki sizler daha çok gençsiniz her halde anladığım kadar ıile . Tecrübeniiz arttıkça sizin de bakış açınız değişecektir mutlaka ileride. Bu dediklerim arazi tecrübesi ile ilgili olanlardır

Talha Özkan

Member
Cevap veren abilerim, teşekkürler.
@dardanos abim dediğin gibi yaşım büyük değil, sadece ufak tecrübeler edindim. Burada kör vadi yaklaşık 5 adet, ve bulunduğum dağı çevreliyor bu vadiler.
@toyalp abim, evet kazdığımız yer düzlük ve işaretlerle uzak değil. Kazdığımız yer duvarın 10 metre gerisinde, oyma işaretlerin ise 10 metre üstünde ve 3 metre solunda. Alanı tekrar fotoğraflamaya çalıştım, alan çok dik ve engebeli yarığa inemediğim için oymalar yukarıdan çektim ve işaretledim fotoda.

Bir önemli husus daha var, kazdığımız yerin içindeki yarığın hemen solunda 10 cm kalınlığı olan 1 metre yüksekliğinde yarısı kopmuş bir küp var. Küpün birazını elimle eşerek içini açtım. Küp toprağa yapışmış ve çektikçe kopuyor. İçinden kemik, odun kömürü ve yarım bir küp daha çıktı. Yarım küpün altından ise bembeyaz bir toz, tozun içinden ise sanki altın ve kumdan yapılmış küp parçaları. Toz aynı "manna iksiri" ne benziyor. Cihaz tozda kuduruyor.
Dağın önden görünüşü
IMG_20220903_010422.jpg

Dağın soldan (batıdan) görünüşü
IMG_20220903_002838.jpg

Talha Özkan

Member
Sunak ve duvar
IMG_20220902_180254.jpg

Yarık
IMG_20220903_010610.jpg

Kazdığımız bölgedeki küpün içi(videodan ss aldım kalitesiz bşr foto kusura bakmayın)
IMG_20220903_010732.jpg

Ekli dosyalar

Talha Özkan

Member
Yarık
IMG_20220823_181530.jpg

Yarığın içi
IMG_20220903_020408.jpg

Gittikçe giden örme taş, oymaların dibi
IMG_20220823_190230.jpg