Bizans'tan kalma sırlı çanaklar

spyfrs

Moderatör
Moderatör
Bildiğim birşey varsa bir odaya ulaşmayı nekadar çok zorlaştırdılarsa içerde okadar değerli birşey vardır bunu unutmayın. Benim tahminim Bu oymaların altından içeriye giriş var 2 tane oda var odaların girişi bu örme taşlarla kapaltılmış durumda. Temizlersin taşları girersin odaya hayırlı olsun. Bu benim tahminim yoksa kaya üstünde ufak defek mezarlarla uğraşmak istersen buyur devam devam et açıktaki zorlanmadan çıkan mezarlardan birşey bekleme. Dedektörünüz varmı bunuda sorayımda varsa örme taşları kaldırınca kayaya bir boşluk yoklaması yapın odayı net görçektir diye düşünüyorum. Sonuçta bu kayalığın çıkışı arka taraftan kuzeybatı-batı tarafından bu yarıktan değil. Kimse boşuna oraya o kayaları örmez ve oraya oyma işareti yapmaz. Kolay gelsin.

Talha Özkan

Member
Bildiğim birşey varsa bir odaya ulaşmayı nekadar çok zorlaştırdılarsa içerde okadar değerli birşey vardır bunu unutmayın. Benim tahminim Bu oymaların altından içeriye giriş var 2 tane oda var odaların girişi bu örme taşlarla kapaltılmış durumda. Temizlersin taşları girersin odaya hayırlı olsun. Bu benim tahminim yoksa kaya üstünde ufak defek mezarlarla uğraşmak istersen buyur devam devam et açıktaki zorlanmadan çıkan mezarlardan birşey bekleme. Dedektörünüz varmı bunuda sorayımda varsa örme taşları kaldırınca kayaya bir boşluk yoklaması yapın odayı net görçektir diye düşünüyorum. Sonuçta bu kayalığın çıkışı arka taraftan kuzeybatı-batı tarafından bu yarıktan değil. Kimse boşuna oraya o kayaları örmez ve oraya oyma işareti yapmaz. Kolay gelsin.
Eywallah abim. Cihaz tekrar gelecek ama boşluk için değil. 2 metre metal ayırımlı dedektör gelecek.
Bir sorum daha var, yukarıda ki kazdığımız yerin içerisinde küp bulduğumuzu söylemiştim, küpün altına ulaşamadık sanki bir baca gibi. Kemik ve odun kömürü çıkıyor habire. Bunun anlamı nedir biliyor musun abim.

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Eywallah abim. Cihaz tekrar gelecek ama boşluk için değil. 2 metre metal ayırımlı dedektör gelecek.
Bir sorum daha var, yukarıda ki kazdığımız yerin içerisinde küp bulduğumuzu söylemiştim, küpün altına ulaşamadık sanki bir baca gibi. Kemik ve odun kömürü çıkıyor habire. Bunun anlamı nedir biliyor musun abim.
Bugün karşılaştığım bir haber
Tıklayınız

APOLLONUS

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Mezar veya odanın aynı alan içinde olması pek muhtemel değil ama yan taraflarlar da çevre de olması muhtemel fakat burayı bir höyük gibi düşün, yaşam alanların da kullanılan yapı kalıntılarına ulaşabilmen için yapı kalıntılarına zarar vermeden toprağı kazarak bertaraf etmek gerekiyor ve bu arkeolojik kazı çalışması yapılmadan olacak iş değil ve yıllar alacaktır. Siz kendi gözlemlerinizi yaptıktan sonra bulduğunuz çanak ve kemik parçalarını falan ve başka neler çıktıysa müze veya ünivetsite de varsa ilgili bölümlere ulaştırırsanız kurtarma kazısı başlatabilirler ve çalışma başlatırlarsa siz de kazı ekibin de yardımcı işçi olarak çalışmak isterseniz öncelik tanırlar diye düşünüyorum.
İnternette araştırırsanız bir çok örneği var tarihi kaleler de arkeolojik kazı çalışmaları hakkın da. Yol gösterici olabilir sizin açınızdan diye düşünüyorum.

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Yolda çekilen resimle bir çok şey ortaya çıkıyor. Kayanın düz tarafında görünen bir kaç deliğin ruh deliği olduğu açık ve net şekilde belli ediyor kendini. Sunak göründüğü kadarıyla bu sarp yamacın kıyısında görünüyor bu nedenle burada mezarlara ulaşmak emek ve risk ister. Detaylı bir arge sonucunda masraflı bir işlemden sonra sonuca ulaşmanız mümkün ama hem yol kenarında olması hem de tepeye dikilen bayrak nedeniyle büyük risk almış olursunuz. Zahmetli bir iş ama sonucu sizi mutlu edebilir.