bu bolge hakkinda bilgisi olan varmi...

TANRIDAGI

Engellendi
altinova diye bir yere bagli oldugu soylenilen YALAKOVA diye bir koy var. birkac guzel bulguya rastladk ama bu yerin tarihcesi ile ilgili bulgulara rastlayamiyorum. google amca yalovaya bagli oldugunu soyluyor ve yalovadaki yasamis medeniyetlerden bahsediyor. yine google amca karamursele bagli diyor ve oranin medeniyetlerinden bahsediyor. koy halkina sorarsan tutturmuslar bi ermeni davasi baskada bisey demiyor. sizden ricam bu bolgeyi bilen bir ustad varsa bu bolgede yasamis medeniyetler hakkinda biraz ip ucu verebilirmi. bana uzak ve tamamen yabanci oldugum bir bolge olmasi sebebiyle, sudan cikmis balik gibi kaldim...

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
merhaba koy mu arıyorsun köy mü acaba ? TANRIDAGI

Son düzenleme:

TANRIDAGI

Engellendi
merhaba benim laptop yabanci oldugu icin tukce harfleri kullanamiyorum. ikinci yazdigini ariyorum. kasabanin kucugunu vakko

TANRIDAGI

Engellendi
yeri buldum inelemede yaptim ama burada yasamis medeniyetler hakkinda cok cesitli yazilar var. butun sorunum bu. net bir yazi bulamiyorum.

vakko

TANRIDAGI

Engellendi
buldum dediğiniz yer bölge olarak neresi acaba
yalovadan karamursele giderken altinova diye bir yer var. oradan tepelik bir yerlesim yerine dogru gittik. buradaki koyun adi yalakova. google da hem karamursele hemde yalovaya bagli olarak yaziyor.

vakko

yalovadan karamursele giderken altinova diye bir yer var. oradan tepelik bir yerlesim yerine dogru gittik. buradaki koyun adi yalakova. google da hem karamursele hemde yalovaya bagli olarak yaziyor.
Altınova yalovaya bağlıdır.Yalo rumca zaten sahil anlamına gelir.Şimdilik Rum kesimi diğebiliriz yaşantı için.Detaylı olarak biraz daha araştırma ister.İzmitten başlayın o koskoca sahili dönün bizans roma greek bir çok dönem görmüştür.Bu bölgelerin isimleri çok sık değişmiştir.

Son düzenleme:

TANRIDAGI

Engellendi
Altınova yalovaya bağlıdır.Yalo rumca zaten sahil anlamına gelir.Şimdilik Rum kesimi diğebiliriz yaşantı için.Detaylı olarak biraz daha araştırma ister.İzmitten başlayın o koskoca sahili dönün bizans roma greek bir çok dönem görmüştür.Bu bölgelerin isimleri çok sık değişmiştir.
eyvallah. asil istedigim ve bulgulara gore acaba dedigim medeniyet frigyalilardi. koyluler illede ermeni diye tutturdu. cok ciddi medeniyet calismalarina denk gelmeyince tereddute dusmustum. bilgi icin tesekkur ederim...

vakko

eyvallah. asil istedigim ve bulgulara gore acaba dedigim medeniyet frigyalilardi. koyluler illede ermeni diye tutturdu. cok ciddi medeniyet calismalarina denk gelmeyince tereddute dusmustum. bilgi icin tesekkur ederim...
sapanca gölünden başlayın kandıraya kadar kandıradan yalova sınırlarına kadar bitinya krallığının uzantısı kalıntıları var.Bölgenize yakın bir yerde yaptığımız çalışmada bitinya krallığına ait sikkeler çıkmıştı.derbent uzunçiftlik seymen suadiye aklıma gelen ilçeler ve daha fazlası mevcut.Bitinya dönemini araştırın biraz bence rumlardan sonra.Frig ariyorsanız yanlış bölgedesiniz.Egeye doğru devam edin.Yolunuzun üstü zaten.

Son düzenleme:

Gezenti

Bilgili Üye
altinova diye bir yere bagli oldugu soylenilen YALAKOVA diye bir koy var. birkac guzel bulguya rastladk ama bu yerin tarihcesi ile ilgili bulgulara rastlayamiyorum. google amca yalovaya bagli oldugunu soyluyor ve yalovadaki yasamis medeniyetlerden bahsediyor. yine google amca karamursele bagli diyor ve oranin medeniyetlerinden bahsediyor. koy halkina sorarsan tutturmuslar bi ermeni davasi baskada bisey demiyor. sizden ricam bu bolgeyi bilen bir ustad varsa bu bolgede yasamis medeniyetler hakkinda biraz ip ucu verebilirmi. bana uzak ve tamamen yabanci oldugum bir bolge olmasi sebebiyle, sudan cikmis balik gibi kaldim...
Başkan konu eski ama yalakova dediğiniz Yalova’nın eski ismi diye biliyorum. Yalakovadan Yalova’ya çevrildi. Yalakova Altınova’ya değil Altınova yalakovaya yani Yalova’ya bağlı. Yalova’nın yerlileriyse bu yönde söylüyor.

Revenge666

Member
Yalovayi Atatürk bulvarindan ikiye böl yalova tarafı rum yaşantısı okul var bir tane . diğer bölge ermeni yaşantısı senin baktigin tarafta bir ermeni kilisesi birde ermeni okulu var