Bu haçlar ın anlamları nedır

Turko

Uzman
biz müslümanlardaki söğüt ağacı ile aynı mantık.
Hristiyanlar ceviz ağacını sevmez.

Müslümanların ise söğüt ağacı ile alakası yoktur. Söğüt, meşe ve kavak ağacı av tanrısını erginlemek için Helenistik çağda ön plana çıkmıştır. Söğüt ağacının yaydığı pozitif enerji ceviz ağacına göre daha baskındır. Ceviz ağacı ile söğüt birbirine benzer biri meyve veriyor farklılık olarak.

Mezar yapımı ve yapılarında sadece ardıç ağacı tercih edilir.

Demek istediğim özetle , söğüt ağacının dibine yatılır güzel güzel uyunur, kefereler mabet tarzı gizli yerlerini yüksek yerlere yaparlar. Tek yol çıkar ve farklı bir tek yol ile inilir. Çıkarken bulduğun yolu inerken bulamazsın. Bölgeye hakim olur. Su ya yakın olur. Ceviz , kavak , söğüt gibi ağaçların arasından cevizi seçmelerinin sebebi gövdesi ve kök salınımı sağlam ve uzun ömürlü olduğu için çıkış yollarına aralıklı mesafeler ile dikerler. Bir nevi nişan olarak kullanırlar uzun ömürlü oldukları için.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Hristiyanlar ceviz ağacını sevmez.

Müslümanların ise söğüt ağacı ile alakası yoktur. Söğüt, meşe ve kavak ağacı av tanrısını erginlemek için Helenistik çağda ön plana çıkmıştır. Söğüt ağacının yaydığı pozitif enerji ceviz ağacına göre daha baskındır. Ceviz ağacı ile söğüt birbirine benzer biri meyve veriyor farklılık olarak.

Mezar yapımı ve yapılarında sadece ardıç ağacı tercih edilir.

Demek istediğim özetle , söğüt ağacının dibine yatılır güzel güzel uyunur, kefereler mabet tarzı gizli yerlerini yüksek yerlere yaparlar. Tek yol çıkar ve farklı bir tek yol ile inilir. Çıkarken bulduğun yolu inerken bulamazsın. Bölgeye hakim olur. Su ya yakın olur. Ceviz , kavak , söğüt gibi ağaçların arasından cevizi seçmelerinin sebebi gövdesi ve kök salınımı sağlam ve uzun ömürlü olduğu için çıkış yollarına aralıklı mesafeler ile dikerler. Bir nevi nişan olarak kullanırlar uzun ömürlü oldukları için.
hristiyanları ya da sizin oradaki Ermenileri bilmem.
Bizim doğudakiler ceviz ağaçlarının oraya mezarlarını yaptılar. 10’larca örneği var.
Teoriden bahsetmiyorum, tecrübe ve pratikten bahsediyorum ;)

söğüt ağacında da yanılıyorsun, müslümanlar mezarlıkta kullanır.

Son düzenleme:

Turko

Uzman
hristiyanları ya da sizin oradaki Ermenileri bilmem.
Bizim doğudakiler ceviz ağaçlarının oraya mezarlarını yaptılar. 10’larca örneği var.
Teoriden bahsetmiyorum, tecrübe ve pratikten bahsediyorum ;)

söğüt ağacında da yanılıyorsun, müslümanlar mezarlıkta kullanır.
İnşallah bende Birgün pratik yaparım. Çok doğru bilgiler teşekür ederim.

Keskingöz

Süper Moderatör
İnşallah bende Birgün pratik yaparım. Çok doğru bilgiler teşekür ederim.
bir gariplik seziyorum.
Bu benim bildiğim Turko usta değil :))
her kimsen bu halinde güzel ama;
belki de ceviz uğursuzluk, ölümü de uğursuz bulduklarından yaptılar olabilir.
Bir de ceviz ve Dut ile ilgili bir başlık açacağım seni de etiketlerim ustam.

Turko

Uzman
bir gariplik seziyorum.
Bu benim bildiğim Turko usta değil :))
her kimsen bu halinde güzel ama;
belki de ceviz uğursuzluk, ölümü de uğursuz bulduklarından yaptılar olabilir.
Bir de ceviz ve Dut ile ilgili bir başlık açacağım seni de etiketlerim ustam.
3-4 gündür şantiye deyim eve gidemedim degisik piskoloji var ondan garip geliyor benim sıkıntı yok :) bekliyorum etiketi. Saygılar.

R00T

Profesyonel
Co Admin
bitlis veya biraz güneye doğru ceviz veren bölgeler olduğundan ceviz vb. Urartu yaşam alanlarında onlardan sonraki hristiyan tebaa dağlık yaşam alanlarında mezarlarında şunu tercih etmişlerdir,.Kuzeydoğu anadolu dağlık alanlarda doğal meyve ağaçları örneğin kuşburnu vb..Bunları kessen bile uzunca yıllar sonra yine aynı kök üzere çıkar yeşerirler.Son dönem ermenileri ise bu bölgelerde yaban armut ve elma ağaçlarını yine kuşburnu ağaçlarını seçmişlerdir.

Son düzenleme:

Keskingöz

Süper Moderatör
Urartu yaşam alanlarında onlardan sonraki hristiyan tebaa dağlık yaşam alanlarında mezarlarında şunu tercih etmişlerdir, bitlis veya biraz güneye doğru ceviz veren bölgeler olmadığı için kuşburnuna benzer doğal meyve ağaçları.Bunları kessen bile uzunca yıllar sonra yine aynı kök üzere çıkar yeşerirler.Son dönem ermenileri ise bu bölgelerde yaban armut ve elma ağaçlarını yine kuşburnu ağaçlarını seçmişlerdir.
”Bitlis ve Güney’e doğru ceviz vermeyen bölge” mi yazdın sen?

ceviz memleketi bunlar mübarek.

Bitlis Adilcevazda Ceviz festivali yapılır :))

Ceviz reçeli yedin mi hiç ?

R00T

Profesyonel
Co Admin
Bitlis ve yakınlarında ceviz yetişir orda o tercih edilirse kuzeydoğuda dağlık kısımlarda kuşburnu yaban andız mıdır üvez ağaçlarımıdır onlar dedim.Evet bitlis cevizi güzel.Yani Ermeni nerde ne yetişmişse onu tercih edecektir elbette.yazdığımda yazım hatası olmuşş özür şimdi gördüm.

Keskingöz

Süper Moderatör
Bitlis ve yakınlarında ceviz yetişir orda o tercih edilirse kuzeydoğuda dağlık kısımlarda kuşburnu yaban andız mıdır üvez ağaçlarımıdır onlar dedim.Evet bitlis cevizi güzel.Yani Ermeni nerde ne yetişmişse onu tercih edecektir elbette.yazdığımda yazım hatası olmuşş özür şimdi gördüm.
kuşburnu da kaynak suyu yakınlarında ise mutlaka bakılmalıdır. Özellikle beyaz çiçek açanı. Hepsi beyaz açar mı bilmiyorum ama bir belgede beyaz çiçekli olandan bahsediliyordu. Yani Haklısın kullanılmıştır.

R00T

Profesyonel
Co Admin
Çeşitleri çok ve birbirine benzerler.Ayrım yapmada dikkatli olmak gerek.