Bu haritayı okuya bilecek var mı ?

Turko

Uzman
Orta sekment eşkiya haritası eskiyadan ziyade şöyle anlatayım daha anlaşılır olur. Eskiyalarin yada kanunsuzlarin tedarikcileri vardır bazı yerlerde gayrı Müslim olurlar emanet bırakır emanet alırlar . Bu emanetciler malzemeyi geçici saklar Ocak altına Çeşme arkasına kuyu dibine ağaç altına bazende sahte mezar yaparlar ona saklarlar unutmamak için yada emanet sahibi için harita yaparlar basit ve anlaşılır olur . Genelde sandık içinde kıl heybe yada ağzı kapalı çömlek bazende teneke çıkar şu meşhur bir teneke altın derler ya ondan işte . Emaneti saklayan en az 3 kişi olur 3 e bölüp saklarlar yakalanma riskine istinaden. Sana tavsiyem ilk bakacağın yer haritayı bulduğun en yakın yerleşim yeri olacak arayacagin işaretler haritada belirtilmiş biri köyün içinde kuyu diğeri dikili taş yerleşimin dışında bir tane ustamin dediği gibi sorfa taşı var galiba merkezinde oymasi olan haritada üst kısımda örgü duvar gibi birşey var Çeşme olabilir. Anladığım budur rast gelsin.

fatih.o4

Aktif Üye
toyalp hocam resim detaylı yüklenecektir emin olabilirsiniz eğer o arkadaşınız tekrar yardımcı olursa teşekkür ederim size ve Turko hocam dediğimiz mevkide bu işarerlere rastlayamadık işte sıkıntı orda yani bölge burası ama burda başka bir mevki de olabilir yani sefere çıkılacakken saklanmış ama bölge o bölge değil sanki bu yüzden resim daha detaylı atılır ama benim de merakım şuan için çözülmesi aşamasında neler var toyalp hocamın dediğiyse nasıl 4 dili birden kullanmışlar bunları merak ediyorum ve belgenin orjinalliğinden şüphemiz yok

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Değerli kardeşim orada dere olarak belirtilen çeşme olma ihtimali de var sonuç itibarı ile akan sıvı olarak geçiyor. 4 dil değil yanlış anlaşılma var. Bak şöyle izah edeyim alfabe yakın zaman latin alfabesi lakin içinde yakın zaman grekçe harfler de mevcut. Dil ise bazı kelimeler ermenice bazıları da yunanca. Bu yüzden yazan muhtemelen o bölgenin yerlisi değil. Ustalarımın dediği gibi eşkiya işine daha yakın bir harita. Resmi net güzel bir şekilde yüklersen detaylı baktırabiliriz. Selametle

fatih.o4

Aktif Üye
Arkdaşlar konu hakkın da halen bilgisi olan varsa yazabilir.

eskibirroman

Yeni Üye
zaten her kim samimiyim bu belgeyi kendim çıkardım dediyse hayatta en buyuk kazigida ondan yemisiktir .... haritan sahte ..... burdada milleti kekleme cabasindasin nette eskiler bilirler bu haritayi.!

fatih.o4

Aktif Üye
o zaman bana bu haritanın sitesini AT eskibirroman kardeş sen bizi başkasıyla karıştırdın galiba 2015 ten beri burdayım ve hep yardım isterim ne senle ne de başkasıyla özelden işim olmaz çözeceksen çözebilirim de çözemeyeceksen de bence susmak suküttür ve susmayı becer.

eskibirroman

Yeni Üye
o zaman bana bu haritanın sitesini AT @eskibirroman kardeş sen bizi başkasıyla karıştırdın galiba 2015 ten beri burdayım ve hep yardım isterim ne senle ne de başkasıyla özelden işim olmaz çözeceksen çözebilirim de çözemeyeceksen de bence susmak suküttür ve susmayı becer.
peki susmalimiyim ?