bu işarete yorumunuz ne olur

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sedegor ustam ben sana 1 ölçü verecem ama emin olamadim... yönde veremedim emin olmadığım için.... bu resme göre eli görünen kişinin arka istikametini görmek isterdim ..
Benim 2 yön den emin olmak isterdim... 1 i o arka taraf .. diğeri parmağın gösterdiği ilerisi ....

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
uçmuş
İşaretin sol tarafı 15 metre sonra ucurum parmagın gösterdigi taraf
yine arkası yani civi tarafı ucurum, civiye belki 5 metre ancak.

İşaretin önü bu magra önceki sayfaya resim ekledim.

işaretin sag tarafı ise belki 500 metre düzlük ve sonra yine ucurum yani parmak sahibinin arkası

eski resimlerden bulursam eklerim ama çogu silinmiş

sen işarete göre kafandaki yönü ver

Ama şu ayrıntıyı unutma

Adamın yanında ip var bu malzeme ya uçurumda

yada bir kapak acılacak düzde ve yine iple aşagı inilecek

Son düzenleme:

Sedegor

Engellendi
sen işarete göre kafandaki yönü ver

Ama şu ayrıntıyı unutma

Adamın yanında ip var bu malzeme ya uçurumda

yada bir kapak acılacak düzde ve yine iple aşagı inilecek

Kesin bilgilerden biride cekiçle kırılacak kapak

Derinlik konusundada şu var.
Evdeki 6-7 metrelik ipe kısa denilmiş 15 metrelik ip alınmıştı. Cihaz devre dışı yani
15 metre ip ucuna 6-7 metre ip ekleyip yeri aramaya gitmiştik.

Son düzenleme:

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sedegor ustam ... ben görüşümü şöyle söyliyeyim .... sen 16 adımda çivi var demesen yorumuna girmeyecektim ...
Fakat baktığımda bunun 21 adım veya 21 metrede 1 şey olması lazım dedim ....
Sen 16 adım da çivi yazdın.. ustam sen o çiviyi merkez olarak alarak 21 adım veya 21 mt .... nereye tekabül ederse uçurumdan aşağıya da denk gelebilir .... orada kapak taş bulmalısın.... resimlemen iyi ve çevresel olaydı ... yön ve yerde belki gösterile bilinirdi ..
1 se şuna dikkat et .... eğer ki uçurumda kalan yönde kalırsa aranılan nokta ... ipi bağlayıp sarkmak için kayadaki çivinin oralarda ip bağlamak için müsait kaya veya herhangi 1 şey olmalı ki bağlanıp aşağıya sarkıla bilinsin ..öyle tahmin ediyorum 7 mt civarı sarkmanız gerekecek ....
1 de diğer linki at alana bakayım ...

Sedegor

Engellendi
uçmuş
diger link karışık konuyu yeni toparladım sayılır, eksik olan bilgiler vardı. Konuda saptı gitti orda. Resimde yok detaylı orda ama akşam kagıt üzerine cizerim en kısa zamandada gider orda bir çay demlerim Ramazan gelmeden konuya eklerim

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
uçmuş
diger link karışık konuyu yeni toparladım sayılır, eksik olan bilgiler vardı. Konuda saptı gitti orda. Resimde yok detaylı orda ama akşam kagıt üzerine cizerim en kısa zamandada gider orda bir çay demlerim Ramazan gelmeden konuya eklerim
Resim çalışmasını çevresel yap görelim ustam ... en azından düşündüğüm gibimi görmüş olurum ...

dersu

Bilgili Üye
@Sedegor ustam ... ben görüşümü şöyle söyliyeyim .... sen 16 adımda çivi var demesen yorumuna girmeyecektim ...
Fakat baktığımda bunun 21 adım veya 21 metrede 1 şey olması lazım dedim ....
Sen 16 adım da çivi yazdın.. ustam sen o çiviyi merkez olarak alarak 21 adım veya 21 mt .... nereye tekabül ederse uçurumdan aşağıya da denk gelebilir .... orada kapak taş bulmalısın.... resimlemen iyi ve çevresel olaydı ... yön ve yerde belki gösterile bilinirdi ..
1 se şuna dikkat et .... eğer ki uçurumda kalan yönde kalırsa aranılan nokta ... ipi bağlayıp sarkmak için kayadaki çivinin oralarda ip bağlamak için müsait kaya veya herhangi 1 şey olmalı ki bağlanıp aşağıya sarkıla bilinsin ..öyle tahmin ediyorum 7 mt civarı sarkmanız gerekecek ....
1 de diğer linki at alana bakayım ...
Sayın uçmuş uçurum, ip ve çekici okuduğumda ilk aklımdan geçenleri yazmışsınız, madem mağara devre dışı bence de bakılması gereken yer uçurum. Sayın Sedegor Şöyle ki; ipin insanı taşıyacak nitelikleri sahip olup olmadığını bilemediğim için ip ile aşağı sarkmak fikrini makul göremedim hele ki 20 metre yada fazlası bir yükseklikten ve deneyimsiz kişiler için. Şu olabilir fikrimce; çiviyi yada önceden bulunduğu tam yeri bir istasyon noktası olarak düşünerek tam o noktadan ipi uçuruma salarsanız ipin doğal sarkma yönü, mağara,işaret ve çivi üçlüsü ekseninde ise olay bu hat üzerindedir ve aşağıdan incelenmesi gerekebilir. Eğer ipin doğal sarkma yönü ve üçlünün ekseni arasında bir açı varsa gene aşağıdan fakat açı dikkate alınarak incelenmesi gerekebilir. Aşağıdan erişim biraz sıkıntılı olabilir belki, fakat sadece çekiçle hallolabilecek bir kapaksa işin zorluğu işte o erişim meselesi olabilir. Bu arada aradaki işaret olmasa da mağara ve çivinin ekseni değişmeyeceğinden, işaret aşağıdaki çözüm için devreye girebilir. Yazmış olduklarınızın bana düşündürdükleri bunlar belki alternatif bir fikir olarak işinize yarar diye paylaşayım istedim.Saygılar sevgiler.

Storm

Editör
Bence çivi merkez alınıp çiviye bağlanıp aga eger işaretler düz bi hat oluşturuyorsa o yönde ipi uzatıp şayet uzattığın yer uçuruma denk gelmiyorsa ipin bittiği yerde araştırma yapardım aga
acemi yorumu pek sevmezsin ama

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Sedegor ustam,
60 okka altını 3 liralık her çubuk gösterir.
Nokta olarak vermese de Altın Var der.
Bence önce altın var desin bir çubuk.
Gerisi kolay olur inşallah.

Eylüle kadar hedefe ulaşamazsan, çayı demle beni çağır.
Ahir ömrümde bir faydam da sana dokunsun inşallah.

İP; bir yere inmek için değil, ölçmek için olsa garip mi karşılanır..?
veya
İP; Bir yerden inmek için değil de, bir yere çıkmak için kullanılmış olsa, nereye çıkılabilinir..??
veya
İP; 2 ucu bir yere bağlansa, orta noktadan beline sarsa, aşağı sallansa nereye iner..?
veya
Gece vakti gidip; ULTRAVİE EL FENERİ ile hem yüzeyde, hemde uçurumdaki kayalara bakılsa;
çatlaklar gözükebilir mi..???

baykan

Bilgili Üye
Sayın Sedegor ustam bakın bu adam ip demiş, çekiç demiş başka birşey dememiş. Yani kazma dememiş, kürek dememiş demek ki topragı kazmak gibi bir işiniz yok. Bu adam bu ipi ya kayalıktan sarkarak hedefi bulmak için(bu arada hedef kaya içinde kasa ve kapagıda çok ince kolay kırılacak cinsten) için kullanacak, yada bu ipi ölçü olarak kulanacak dışarda toprak altında olmayan bir kaya gelecek ve o kayayı kıracak. Merkez olarak neyi alacagız dersen ya çivi yada işaretin gösterdigi taraf. Cihaza ihtiyacınız olacak bu kasayı bulmak için derin çekmesine gerek yok derin degil gözle görülecek bir kaya içinde ama çevresini önünü arkasını sagını solunu her yeri inceleyin kasa olacak kaya ve belki kendini eleveren girişide bulursunuz. Burada mantıgınızla hareket edin gömü kasa saklama teknikleri ve buna uygun yerleri bulun rast gelsin

Sedegor

Engellendi
BulursamKader25
Eylülü beklemeyelim Sen bu gece tart düşün sakin kafayla, bana bi dön.
Hatta Tartıp düşündügünüde bana söyleme geliyorum de adres iste )))

Dogrusun yamaçtan inmek için degil Civiyle magra arasına cekmek için bu ip olsa gerek, birde sen el at sonra çık gel.

İlk gelen adam çok ihtiyar demi hatta yola soguga dayanamayıp ölüyör halbuki mesafe cokta uzak degil köye ))) Böyle bir adam hemde kış ayında kendini ipe sarıp ucurumdan aşagı salmaz. Yanıdakileri salar aşagı o ayrı şıkkk )))Ama yok kışı cok çetin buraların heleki o dönemde ))) Kışın kar olur kürek lazım olur bunun için diye düşünen olmasın Bu kayalıgın başında fırtınadan kar kalmaz ne zaman gidersen git kayalıgın o bölgesinde kar olmaz.

Ha bir kapak var düzlükte onu kırıp iple aşagı inecek desek bu daha mantıklı gibi amaa.
konuyu açıp iki saat uyuyunca sonuç ip çigisel dogrultu için galiba )))) Sen gel Aga gel. Sanada yeter banada Evliya yurduna Selam.

Son düzenleme:

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
BulursamKader25
Eylülü beklemeyelim Sen bu gece tart düşün sakin kafayla, bana bi dön.
Hatta Tartıp düşündügünüde bana söyleme geliyorum de adres iste )))

Dogrusun yamaçtan inmek için degil Civiyle magra arasına cekmek için bu ip olsa gerek, birde sen el at sonra çık gel.

İlk gelen adam çok ihtiyar demi hatta yola soguga dayanamayıp ölüyör halbuki mesafe cokta uzak degil köye ))) Böyle bir adam hemde kış ayında kendini ipe sarıp ucurumdan aşagı salmaz. Yanıdakileri salar aşagı o ayrı şıkkk )))Ama yok kışı cok çetin buraların heleki o dönemde ))) Kışın kar olur kürek lazım olur bunun için diye düşünen olmasın Bu kayalıgın başında fırtınadan kar kalmaz ne zaman gidersen git kayalıgın o bölgesinde kar olmaz.

Ha bir kapak var düzlükte onu kırıp iple aşagı inecek desek bu daha mantıklı gibi amaa.
konuyu açıp iki saat uyuyunca sonuç ip çigisel dogrultu için galiba )))) Sen gel Aga gel. Sanada yeter banada Evliya yurduna Selam.
Aleykum Selam kiymetli ustam,
Biliyorsun benim işim,
geliş gidişim hep hobi ile alakali.
İnan hiç vaktim yok.
1 Temmuza kadar da calismam gerek.
Simdi ise sadece pazar gunleri bosum ve elimde 2 tane yarim hobi işim var.
Sahsi islerim var.
Ailevi islerim var.
Hiçbiriside öteleyemiyorum.

Sen bana bu kayaligin geriden tamamini gosteren bir resim varsa ozelden gonder.
Ben resmi 8 yada 10 parsele ayirip en azindan hangi parcanin icindedir belirtmeye calisayim biiznillah.
Hic degilse alanin daralmis olur. Gerisini sen halledersin nasipse.
Elbette once mal orada duruyor mu ona bakalim.

Amerikadaki adam uzakmasaüstu baglantisi ile Turkiyedeki bilgisayara baglanip herbir islemi yapar, kimse itiraz etmez. Zira pc.kullanan bu irtibati bilir.

Bir resim gonder bakalim dedigimizde,
Guleni mi aran, dalga geceni mi aran...
İnsan bilmediginin munkiridir demisler...

Allah cc dilerse isabet ettirmek cok kolaydir. Zorluk kullara aittir. Allah'a cc zorluk yoktur.