Bu mermer sütunlar nerden çıkmış olabilir ?

myalbatros

Aktif Üye
ragıp usta yeterlidir inşaallah resimler selametle
dönemi ve yapının detayları hakkında fikirlerinizi bekliyorum

Turko

Uzman
üstad malzemelerin çıktığı yeri buldum bölgede çalışma yapıyorum dediğin gibi yer bir kilise kalıntısı toprak altında yıkılmış bir kilise dönem soygunu yemiş mermer parçaları sütun parçaları çıktı kilise zemininde içi boş bir kuyu çıktı kilise 10 mt içi boş bir oda çıktı senin anlıcan çalışma devam ediyor ama kayda değer birşey ile karşılaşmadık ama devam ediyoruz senin Yen'i önerilerin olursa zevkle can kulağı ile dinlerim ( bu arada dönemi ile ilgili fikrin nedir )
selametle kal
Klisenin girişi batıya bakar , hiyaro su doğuya bakar içeride 6 adet sütun olur , dış cephede güney de kuzeyde ve doğu cephelerinde duvarlara maks. 2-3 mt de 2 şer tane toplamda 6 tane mezar olur 150x250 gibi , hiyero önünde baş papazın eşyalarının olduğu kasa olur , zeminde taşlar döşeli olur herbiri birbirine eşittir bir tanesi diğerlerinden büyüktür altında merdiven olur boş odaya iner oda da her bir cephesinde 2 şer tane mihrap olur dışardaki 6 adet mezarı simgeler süslemeli kemer olur girişinde , boş odanın içinde bir duvarının arkasında baş papaz ve yardımcısının mezarı olur . merdivenle inerken sağ tarafında sahanlıkta demir kapılı tünel görürsün güney cephesinden dışarı gider tilki ini gibi bahçedeki kuyuya düşer. sütunların alt kaideleri süslü olur tavana giden kısımlar düz kesim olur çatı kısmı kilit taşlı örme olur . Tanıdık birşeyler denk gelir se haber et yardımcı olalım . Rast gelsin.

myalbatros

Aktif Üye
Klisenin girişi batıya bakar , hiyaro su doğuya bakar içeride 6 adet sütun olur , dış cephede güney de kuzeyde ve doğu cephelerinde duvarlara maks. 2-3 mt de 2 şer tane toplamda 6 tane mezar olur 150x250 gibi , hiyero önünde baş papazın eşyalarının olduğu kasa olur , zeminde taşlar döşeli olur herbiri birbirine eşittir bir tanesi diğerlerinden büyüktür altında merdiven olur boş odaya iner oda da her bir cephesinde 2 şer tane mihrap olur dışardaki 6 adet mezarı simgeler süslemeli kemer olur girişinde , boş odanın içinde bir duvarının arkasında baş papaz ve yardımcısının mezarı olur . merdivenle inerken sağ tarafında sahanlıkta demir kapılı tünel görürsün güney cephesinden dışarı gider tilki ini gibi bahçedeki kuyuya düşer. sütunların alt kaideleri süslü olur tavana giden kısımlar düz kesim olur çatı kısmı kilit taşlı örme olur . Tanıdık birşeyler denk gelir se haber et yardımcı olalım . Rast gelsin.
Turko ustam kıymetli bilgilerin için tşklr
resimleedede gördüğün gibi yapılar toprak altında yıkık VE karışık halde duruyor
bu şekilde senin anlattığın gibi merdiven tünel papaz kasası Çeşme kuyu Örenyeri gibi yerler seçilemiyor
ama sütunların alt kaideleri dediğin gibi çok süslemeli ve şaşalı, çatı kilit taşlı örme
içeride mihrap kısımları var doğrudur mihrabın önünde son attığım resimlerde görülen kuyu mahsen belkide papaz kasası dediğin bir bölüm var yıkılmış halde 2 mt uzun mermer sütunlar var ; zeminde duvara bitişik kanepe tarzında kollları olmayan taştan oturak var benim şuan görüp ulaşabildiği. Bunlar var
bu yazdıklarım sana tanıdık geldiyse beni tanımadıklarım ile tanıştırman konusunda ricada bulunacam ;)

Turko

Uzman
Turko ustam kıymetli bilgilerin için tşklr
resimleedede gördüğün gibi yapılar toprak altında yıkık VE karışık halde duruyor
bu şekilde senin anlattığın gibi merdiven tünel papaz kasası Çeşme kuyu Örenyeri gibi yerler seçilemiyor
ama sütunların alt kaideleri dediğin gibi çok süslemeli ve şaşalı, çatı kilit taşlı örme
içeride mihrap kısımları var doğrudur mihrabın önünde son attığım resimlerde görülen kuyu mahsen belkide papaz kasası dediğin bir bölüm var yıkılmış halde 2 mt uzun mermer sütunlar var ; zeminde duvara bitişik kanepe tarzında kollları olmayan taştan oturak var benim şuan görüp ulaşabildiği. Bunlar var
bu yazdıklarım sana tanıdık geldiyse beni tanımadıklarım ile tanıştırman konusunda ricada bulunacam ;)
Peki ozaman şöyle yapalım sen bana geniş açılı bir fotoğrafta şüphe edilen nokta görünür şekilde Doğu Batı Güney Kuzey işaretle bende sana krokiyi çizeyim o şekilde bir araştırma yap. Aslında dışarda olan mezarları bulabilsen binanın oturum hattı ortaya çıkar.

myalbatros

Aktif Üye
Turko üstad geniş açılı resimleri var fakat Doğu Batı yön olarak birşey diyemem
1-2 haftaya kadar bölgeye yeniden gidicem
gittiğşmde güzel bir resimleme yapıp şana yönleriyle atayım
senşnde bu konuda aklıma Yen'i bilgi örmek gelirse yazarsın
selamet

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Kardaşım,
Burasının heyecan verici olduğu kesin. Bunda yadırganacak bir şey yok.
Lakin merak ediyorum;
Tespit yaptınız mı?
Değerli Tespiti yaptınız mı..?
Neye göre işlem yapıyorsunuz..?

Daha önce işlem görmüş diyorsunuz, birşeyler kalmış mı ki devam ediyorsunuz, yoksa bir umut bize de denk gelir mi diyorsunuz..?
Yoruluyorsunuz, yorulmanıza değecek mi..?
Yoksa boşa kürek mi çekiyorsunuz...??

Sana şu aşamada tavsiyem şudur:
Çubuk kullanan arkadaş aleminyum çubukla işlem yapsın, sağ eline ÇELİK YÜZÜK alsın.
Araziyi dolaşsın. Çarpı yaptığı yerleri işaretleyin. Ve buralarda tespit yapın, aşağıda hangi maden var, ne kadar var..???

Pozitif çıkan yerlere göre işlemi kaydırın.

İşin özeti: Değerliye göre hareket edin, zira heryer yıkılmış, bir üstünlük sağlayan alan kalmamış.

Kolay Gelsin.

Son düzenleme:

Turko

Uzman
Turko üstad geniş açılı resimleri var fakat Doğu Batı yön olarak birşey diyemem
1-2 haftaya kadar bölgeye yeniden gidicem
gittiğşmde güzel bir resimleme yapıp şana yönleriyle atayım
senşnde bu konuda aklıma Yen'i bilgi örmek gelirse yazarsın
selamet
Zor bir konu değil klise sadece biraz karmaşık senin konunda tek sıkıntı nerde olduğunu bilmiyorsun , yönleri belirleyip çalışma yaptığın yerin etrafında mezarları bulanilsen klise cepheleri kendini belli eder. Sen resimleri çek yönleri belirle hatta Birde etrafında makina yada çubuk ile boşluk bak . Geldiğinde tekrar bakarız.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
BulursamKader25 ustam aleminyum çubukta yüzüğü çubuğamı değdireceğiz yoksa elimeze almamız yaterlimi? değerli tespiti içinde aynımı?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@BulursamKader25 ustam aleminyum çubukta yüzüğü çubuğamı değdireceğiz yoksa elimeze almamız yaterlimi? değerli tespiti içinde aynımı?
Sağ elinize çubuğu ve çelik yüzüğü alacaksınız, solda sadece aleminyum çubuğun eşi olacak.
Yüzük çubuğa değecek, aynı değerli tespiti yaptınızdaki gibi.
Fark şu: Bu usülde aşağıda hangi madene denk gelirse hep aynı işareti verir.
Niye böyle yapıyoruz...?
Sebep mineral elemek için.
%95 minerali eler.
Sonra işaret verdiği yerde hangi maden var, tek tek bakacağız.
Bileceğiz ki: Aleminyum çubukla çelik yüzükle bakıp işaret alırsak maden var diyeceğiz.
Olayın özü budur kardaşlarım.

ragıp

Uzman
@myalbatros
Ekli dosyayı görüntüle 162929
ustam, yukarıdaki mermerin üzerindeki o iki çiçek betimlemesi
bu kilisenin rum değil, Ermeni kilisesi olduğunu gösteriyor

bu tür zemin altı kiliseler pek az, çünkü gizli ibadethene olduklarından dolayı

eminler kiliselerini araştırdığımızda ise birden çok katlı oluyor bunu biliyorum
ermeniler ortodokslar
ermeni kiliselerinin orta oda denilen büyük odanın tam merkezinde bağış kuyusunun varlığını biliyorum
ermenilerin idalist ve zeki insanlar olduğunu biliyorum

ustam, kusura bakma ama en büyük eksiğin çubuk

selametle