Bu objeyi buldum değerlendirmesini yapabilir misiniz?

Phoenix00

Aktif Üye
Cubukla başarıyı yakalamışanız tebrik ediyorum sizi merak ediyorum usta sadece bosluk olarakmı buldunuz yoksa maden testi dw yaptınızmı?

Feda

Bilgili Üye
Tebrik ederim,hem buluntu hem de teslim ettiğiniz için

ersen0010

Bilgili Üye
Hocam arkeologlar geldi haber verildi müzeye, sikkeleri de teslim ettik ama arkeologlar gelip mezarları kapattılar. Üzerinde pek fazla durmadılar açıkçası.
Arkaşım duyarlılığın için seni tebrik ederim. Bulduklarının en güzel yeri müzeydi yerine ulaşmış. Belkide bilinmeyen bir şehre krallığa ait buldukların. Çünkü Konyada su kanalında bulunan 1 kitabe bilinmeyen şehirlerin isimlerini ve 1 krallıktan bahsediyordu. Göbekli tepenin hikayesi ise arsa sahibinin bulduğu taşı müzeye götürmesiyle başlamıştı. Bizim için sıradan olan bazı şeyler tarih için paha biçilemez. Davranışın için????

Gönül_Eri

Moderatör
Moderatör
Bu arada çubukla altının yerininde tespit edildiğini gördü sonunda bu gözler :) Lâkin çubuğun ham maddesi içindeki karışımlar sır olarak kaldı, alamadım bilgisini Usta'dan... Azimle deneme yanılma yoluyla pes etmeyerek Mevlanin da yardımıyla bu denli bir çubuk yada alet edevat yapılabilir... Allah umduklarimiza hayırla nail eylesin...

Mnoktaanokta

Member
Bu arada çubukla altının yerininde tespit edildiğini gördü sonunda bu gözler :) Lâkin çubuğun ham maddesi içindeki karışımlar sır olarak kaldı, alamadım bilgisini Usta'dan... Azimle deneme yanılma yoluyla pes etmeyerek Mevlanin da yardımıyla bu denli bir çubuk yada alet edevat yapılabilir... Allah umduklarimiza hayırla nail eylesin...
Kusura bakma ustam mesajınızı atlamışım.

Belki biraz komik olacak ama belki inanmaya da bilirsiniz (eğer talep ederseniz fotoğrafları ayrıca gönderebilirim) iddia üzerine yaptığım çubuklarla bulduk.Şöyle ki arkadaş çubuk sipariş edelim diyordu bende biraz araştırdıktan sonra çubukların mucizevi şeyler olmadığını anladım ve kendim yaparım diyip 10 mm kalınlığında 50’şer cm uzunluğunda 2 adet bakır ve 2 adet alüminyum çubuk, 4 adet rulman, 2 adet bakır boru ve metal yapıştırıcısı sipariş edip kendim yaptım çubukları.
Burada pirinç çubuk kullanan arkadaşlar vardı onlara denettirdim bakır olan çubuklar bir parça ağır olmuşlar ama boşluğa diğer kullandıkları çubuklar gibi tepki verdiğini söylediler.

Kendim yapmama kara vermemdeki sebep kısaca şu:
1 - Benim yaptığım çubukları deneyen arkadaşların, satın aldığı çubukların da benim yaptığım çubuklardan farkı olmaması
2 - Eğer bu çubukların temelinde yer altındaki boşluğun yer üstündeki havaya iletmiş olduğu titreşimle ilgili bir durum ise bunu herhangi bir metalin fark edebiliyor olmasına olan inancım.

Rulman kullanarak da açıkçası biraz daha etki tepki süresinin kısalacağınu düşündüm. Kullanırken yürümeden ve bazı yerlerin engebeli arazi olmasından dolayı bu çubukları kullanmak biraz zorlasa da sonuçta mezar tespit etmek için başarılı olduğumuzu düşünüyorum.