Bu parcanın ve uzerındekı yazının anlamını bılen ustalarımdan yorum beklıyorum

Kristof34

DogacıyıZ
Rumlara ait bir İncil kapağının sadece bir parçası. Diğer parçaları bulsan bile para etmez içinde kitap olmadiktan sonra

maksim

Engellendi
Rumlara ait bir İncil kapağının sadece bir parçası. Diğer parçaları bulsan bile para etmez içinde kitap olmadiktan sonra
kristof ustanın dediği gibi de olabilir ama ben orijinal bir parça olduğunu düşünmüyorum

Freehunter

Yeni Üye
Hatirlamiyorum kardesim inan baska bir sitede payladilmisti bnde gorsel olarak resmini kaydettim ogrendigim kadariyla manastir kikise vb din acisindan onemli olan bolgelerde bulunuyormus kesinlikle bi degerinin oldugunu dusunuyorum hayirli olsun

maksim

Engellendi
Hatirlamiyorum kardesim inan baska bir sitede payladilmisti bnde gorsel olarak resmini kaydettim ogrendigim kadariyla manastir kikise vb din acisindan onemli olan bolgelerde bulunuyormus kesinlikle bi degerinin oldugunu dusunuyorum hayirli olsun
Freehunter daha net resim yayınlayabilirmisin yazıları belki öğreniriz ve ne olduğu açığa çıkar

Trakyali1

Yeni Üye
Yazıda kraliçe yazıyor ama ismi okunmuyor.

İlk satırda baş harfi gözükmüyor ama B harfinden başka bir şey olamaz.
yani ilk satır: BACIΛCA yazıyor ve Vasilisa diye okunur.
Günümüz yunancasında ise kraliçe ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ olarak yazılır.

İsimde belli olmayan o harflerde aktarılırsa kraliçenin isminide öğrenmiş olacağız.

İsimde R harfinin olmasıda roma döneminden olduğunu işaret ediyor sanırım.

Kraliçe adına düzenlenmiş domuz yarışında kazanan domuzun sahibine verilen ödül bu.

Diğer yüzündeki tasvirlere bakılırsa bir vaptiz töreninde düzenlenmiş olmalı bu yarış.

Son düzenleme:

maksim

Engellendi
Yazıda kraliçe yazıyor ama ismi okunmuyor.

İlk satırda baş harfi gözükmüyor ama B harfinden başka bir şey olamaz.
yani ilk satır: BACIΛCA yazıyor ve Vasilisa diye okunur.
Günümüz yunancasında ise kraliçe ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ olarak yazılır.
öyle olmuyor iste okadar basit olsa keşke ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ okunamaz vasil sa okunur saçma olur bu yazı, ya düzmece yada başka birşeyler

İsimde belli olmayan o harflerde aktarılırsa kraliçenin isminide öğrenmiş olacağız.

Kraliçe adına düzenlenmiş domuz yarışında kazanan domuzun sahibine verilen ödül bu.

Diğer yüzündeki tasvirlere bakılırsa bir vaptiz töreninde düzenlenmiş olmalı bu yarış.
öyle olmuyor iste okadar basit olsa keşke ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ okunamaz vasil sa okunur saçma olur bu yazı, ya düzmece yada başka birşeyler

Trakyali1

Yeni Üye
Yok düzmece falan olacağını düşünmüyorum.
Sıradan halka, domuz besicilerine verilen ödül bu.

Zamanında aynısının başka bir kral adına yapılmış olanıyla uğraşmıştım.
konunun uzmanından öğrendim bu bilgileri.

Meraklısını bulursan elli, yüz euro alırsın demişti bana.

Hemde adam ''dörtköşe ve üzerinde domuz var yavrularıyla'' der demez tamam anladım deyip en ince detayına kadar sıraladı bana.

Trakyali1

Yeni Üye
Şunuda belirteyim yanlış anlaşılmak istemem, inşallah yanılıyorumdur dediğim anlardan biri bu.

Yazdıklarım ümit verici olmadığı için konu sahibi arkadaş inanmak istemeyebilir doğal olarak ve istediği kadar araştırabilir.

Ummadık taş baş yarar demişler.

Yada obje hakkında daha kesin bilgisi olan bir arkadaşımız çıkabilir.