Bu yolda sordum bak ne dediler…

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
[h=2]BU YOLDA SORDUM BAK NE DEDİLER…[/h][h=2]Ben bir boşluktayım dedim:[/h][h=2]Gel dolduralım dediler….[/h][h=2]Ama tarîkat beni ürkütür dedim;[/h][h=2]Allah demekten korkulur mu….? Be yahû dediler…[/h][h=2]Peki diyerek âşk ocağında cân oldum;[/h][h=2]Sen değil biz seni murâd ettik dediler…[/h][h=2]Bana bir keramet gösterin dedim;[/h][h=2]Dön de eski hâline bir bak dediler….[/h][h=2]Ben ne zaman Kemâl'e ererim dedim;[/h][h=2]Ben demeyi bırakınca dediler…[/h][h=2]Peki zikrime zikir katayım mı dedim;[/h][h=2]Yok sana verdiğimiz sana ziyâde dediler…[/h][h=2]Kızdığım birine hesap sordum dedim;[/h][h=2]Sen hesabı sorulansın dediler…[/h][h=2]Bazılarını kınadım dedim;[/h][h=2]Kınadığını yaşamadan ölemezsin dediler…[/h][h=2]Ben de susmayı denerim dedim;[/h][h=2]Aferin susan konuşandan çok öğrenir dediler…[/h][h=2]Mevlâmı bilmek istedim dedim;[/h][h=2]Sen Evvel kendini bil dediler…[/h][h=2]Kendimi nasıl bileceğim…? ki dedim;[/h][h=2]E Önce hâddini bil dediler…[/h][h=2]O zaman ben bir hiçmişim be yahû dedim;[/h][h=2]O zaman Bu makamın kıymetini bil dediler…[/h][h=2]Çok sevdim sizi dedim;[/h][h=2]Hani ya ispâtı dediler…[/h][h=2]Âşkın ateşine yandım dedim;[/h][h=2]Dumanın çok hani nerde külün dediler…[/h][h=2]Dertlendim dermân istedim;[/h][h=2]Allah derdini artırsın dediler…[/h][h=2]Dilim kurudu su istedim,[/h][h=2]Pınar başında susanır mı dediler…[/h][h=2]Çaresiz ben de sustum,[/h][h=2]Ha şimdi oldu, İşte bunu hep yap dediler…[/h][h=2]Âh şeyhim ne olur gel dedim;[/h][h=2]E Senin kalbinde boş yer yok ki dediler…[/h][h=2]Biliyorum dedim;[/h][h=2]Bilme dediler…[/h][h=2]Bilmiyorum dedim;[/h][h=2]Bileceksin dediler…[/h][h=2]E peki Bundaki hikmet nedir..? Dedim;[/h][h=2]Çok soru sorma dediler…[/h][h=2]Kimi zaman cezbeye geldim;[/h][h=2]Riyâdan kork yut onu dediler…[/h][h=2]An oldu kahkaha attım,[/h][h=2]Ne bu rahatlık yahû edeb dediler…[/h][h=2]Kendimi dağlara vurdum,[/h][h=2]Kolaya kaçma gel hizmet et dediler…[/h][h=2]Yerli yersiz ağladım;[/h][h=2]Göz yaşın hiç kurumasın dediler…[/h][h=2]İnsan içine çıktım;[/h][h=2]Ne bu kalabalık dediler…[/h][h=2]Aldım elime bir kitap;[/h][h=2]Önce bildiğinle âmel et dediler…[/h][h=2]Gelecek kaygısı çektim;[/h][h=2]Yarın henüz gelmedi dediler…[/h][h=2]Ben neredeyim…? Dedim;[/h][h=2]Körebe kuşu gibi ol dediler…[/h][h=2]Durayım mı…? Dedim;[/h][h=2]Yürü kader gayrete âşık dediler…[/h][h=2]Geriye gideyim mi…? Dedim;[/h][h=2]İmânın gider dediler…[/h][h=2]O zaman öne çıkayım mı…? Dedim;[/h][h=2]İleri giden kelleden olur dediler…[/h][h=2]Peki ne yöne gideyim…? Dedim;[/h][h=2]Sen deryadaki gonca gibi ol dediler…[/h][h=2]Biraz nasihat buyursanız dedim;[/h][h=2]Sükûtumuzdan ne anladın ki be yahû dediler…[/h][h=2]Yaptığım işleri sordum;[/h][h=2]İmânının aynasıdır dediler…[/h][h=2]Yıkılıp düşersem nolur dedim;[/h][h=2]Düştüğün yerden kalk o zaman dediler…[/h][h=2]Üzerime necaset sıçrarsa dedim;[/h][h=2]Dünya kiri yıkayınca çıkar dediler…[/h][h=2]Ticaret yapayım mı..? Dedim;[/h][h=2]Al efendim, ver efendim de dediler…[/h][h=2]Münakaşaya düşersem napıyım dedim;[/h][h=2]Aman onu Allah için terk et dediler…[/h][h=2]Fitne çıkarsa ne olacak…? Dedim;[/h][h=2]Fitneyi uyandıran olma sakın dediler…[/h][h=2]Gelir beni bulursa dedim;[/h][h=2]Hâbil ol dediler…[/h][h=2]Cahille karşılaşırsam napıyım dedim;[/h][h=2]Kitap gibi sessiz ol dediler…[/h][h=2]İbadetlerimi nasıl yapayım dedim;[/h][h=2]Az da olsa devamlı yap dediler…[/h][h=2]Başkalarında kusur görürsem napıyım dedim;[/h][h=2]Gece gibi ört dediler…[/h][h=2]Ahirete nasıl gideyim…? Dedim[/h][h=2]Âmân Kul hakkıyla gitme dediler…[/h]

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kafkaslı ustam on numara .. sanki beni anlattı ....emeğine sağlık göz nurun hiç sönmesin ...ALLAH sana öyle 1 caza versin ki Cehennem yüzü görmeyesin ..

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Bilen söylemez, söyleyen bilmez...nakış nakış işledi kalbime gönlüne sağlık mübarek.

eser34

Nasip Vaktine Esir...
Moderatör
Mecnun duruşu derstir zatı üstad. Dil ne eyliye,?

mayhem

Co Admin
Co Admin
Cihanda Aşkı-mehcur Sanma rahat olur. Neler çeker bu gönül söylesem şikayet olur .Dünyada aşktan uzak kalan sanma rahat olur neler çeker bu gönül söylesem şikayet olur .

Gönlüm dilime dargın ,dilim gönlüme, Gönlüm duygularını anlatamadığı için kızarken dilime, Dilim anlatamayacağı şeyleri düşündüğü için kızıyor Gönlüme.

HZ Mevlana .