Bulduğum kaya içindeki Altın cevheri olabilir mi?

onko

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar.Resimde görüldüğü gibi kaya içerisinde şerit damar gibi yürüyen maden altın olabilir mi? bu dağ yamacında kazı yapan ekskavatörün kırdığı büyük bir kayanın sadece bir parçası.diğer büyük kayada da aynı şekilde içine doğru giden damar gördüm.altın madeni olup olmadığını çok merak ediyorum yardımcı olabilir misiniz?

Yer Ege bölgesiyse olma ihtimali yüksek. Onun dışında zor gibi.. Taşı un gibi ezin su ile arındırma yapıp sarı madeni ayırın. Sonra nitrik asit testi uygulayın altın dışında birşeyse buhar olur uçar, eğer kaldıysa madeniniz hayırlı olsun.. Aslında bende merak ettim ben olsam denerdim..

jeolog

Co Admin
Co Admin
Bu kayanın içinde geniş bir kuvars damarı da mevcutmuydu? Genelde altın taneleri kuvars damarlarına yakın yerlerde daha iri ve bol bulunur.
En kolayı hurda altın alan bir kuyumcuya gidip orada işlem yaptırman olur. Eğer altın çıkar ise, bir zemin araştırma firması ile irtibata geçip ruhsat almak için bir çalışma başlatabilirsin.

onko

Yeni Üye
Yer ege bolgesi degil marmara.Kara çakmaktaşı gibi büyük bir kaya içinde çıktı.Ayrıştırdıktan sonra kezzapın içine mi atayım?
Kuars taşı renksiz olan ise öyle bir taş görmedim kapkara taş üzerinde gördüm hatta sim dökülmüş sandım.Ama kayayı kırdığımda gördüm ki içinde de bu maddeden vardı.taşı küçük parçalara ayırdım yarın tuz buz edip bir tas içine koyup su ile sallayarak ayrıştırmayı düşünüyorum.sonra önerdiğiniz gibi asitle deneyeceğim.Başka öneriniz yada sorunuz varsa yanıtlayabilirim.

onko

Yeni Üye
Taşı tuz buz ettim.Bir kabın içine alıp madeni su ile ayrıştırdım.Tam olarak ayıramasamda bir kapta kuruttum.Sonra üzerine tuz ruhu döktüm.Önce bir köpürdü bekledim kurşun kalem ile arada karıştırdım.Tuz ruhu madeni eritmedi maden aynen duruyordu.Bu bir belirti olabilir mi? Tuz ruhu döktüğümde altına benzeyen (forumda okuduğum pirit taşı denen) madenler erir mi?

Son düzenleme:

etoile

Engellendi
Mal bulanındır
Azizim, Ben Tüm Bölümlere girer ve Uygun gördügümü Konulara yazarim. Konular ister 1 yil isterse 2 yil olsun! Maksat; Gecmis Zaman icindeki Konulari aydinlatmak Güzeldir!
KONU Bitmis Kapanmis benim icin hic önemi YOK! Cevap Beklemek, Vermekten cok defa ZOR!
Umarim anladin

Saygilarimla Kardesim.

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Mal bulanındır
Azizim, Ben Tüm Bölümlere girer ve Uygun gördügümü Konulara yazarim. Konular ister 1 yil isterse 2 yil olsun! Maksat; Gecmis Zaman icindeki Konulari aydinlatmak Güzeldir!
KONU Bitmis Kapanmis benim icin hic önemi YOK! Cevap Beklemek, Vermekten cok defa ZOR!
Umarim anladin

Saygilarimla Kardesim.
Peki kardes oyle olsun ..ama unutma bisuru yeni uye ve konular var senin gibi tecrubeli arkadaslardan bir umut fikir mantikli vee gercekci yorum bekleyen.onlara oncelik versek.guzel olmazmii.genede sen bilirsin

etoile

Engellendi
Mal bulanındır

Eyvallah! Dogru buyurdun...
Söz, Yeni Konular geldiginde elimden geleni yaparim!
Maksat, Umut ile var olmanin hislerine Yardimci olmak!

Lakin tüm bölümleri gezmekte mümkün degilki Kardesim...

Mal bulanındır

BELKIDE INSANLARIN ELINDE KALAN SON SEY UMUTLARIDI
Mal bulanındır

Eyvallah! Dogru buyurdun...
Söz, Yeni Konular geldiginde elimden geleni yaparim!
Maksat, Umut ile var olmanin hislerine Yardimci olmak!

Lakin tüm bölümleri gezmekte mümkün degilki Kardesim...
Kardes zaten goygoy geyik olsun diye konu acanlari ben yazisindan tiiniyetinden.nicnamesinden anlatim tarzindan. ve.kullandigi terimlerden anliyom..amac bunlari eleyip gercek somut reel foto ve mekanlari bize sunan ve yardim isteyen arkadaslara bir nebze umut oluyorsak ve bizim sayemizde bisey bulurlarsaa ne mutlu bizee. etoile ustam..gerisi tefarruat.nekadar taklaciyi elersek okadarr umut verebiliriz

Şirin baba

Yeni Üye
Bana göre altın olma ihtimali çok yüksek kıral suyuyla test etmek gerekli test sonunda çökertme yapamazsan altini göremezsin cöketmeyide herkes yapamaz neyaziki çoğu kişi elindeki altını asite atıktan sonra kaybolduğunu görür ve cökertemez bedava bilgi buraya kadar bundan sonrası hem meslek Siri hemde tecrübe gerkli