Bursa'da Roma dönemine ait mezar taşı bulundu

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sayın @murattırosso

Yazdıklarınız belli bir noktaya kadar doğru.

Allah indinde din İslamdır, bu konuda da şüphemiz yok.

Ama Hristiyanlık gelene kadar geçerli din Yahudilikdi. O dönemde Hazreti Musa'ya ve Yahudiliğe uyanlar Allah'ın izni ile kurtuluşa erdi.

Aynı şekilde İslam gelene kadar geçerli din Hristiyanlıktı. O dönemde Hazreti İsa'ya ve Hristiyanlığa uyanlar Allah'ın izni ile kurtuluşa erdi.

Müslümanlık geldiğinde ise diğer bütün dinlerin hükmü bitti ve Hazreti Muhammed'e tabi olanlar kurtuluşa felaha erecekler.

Size itiraz ettiğim nokta Yahudilik ve Hristiyanlık uydurulmuş dinler değil hak dinlerdir. Fakat zaman içinde tahrif edilmişlerdir. İslamiyetten sonra hükümleri kalmamıştır.

Selam ve dua ile.
.
yazmıyayım dedim ama yazayım ..
ana hat formülü söyliyeyim ...
inneddini indallahil islam ...
allah katında TEK din islam .. dır .. başka. din yok .... musa a.s min getirdiği din islamdı ..isa a.s getirdiği din islamdı ... yani musa a.s yahudi isa a.s da hırıstiyan değildi ..daha önceki gelen peygamberlerin tebliğ ettiği dinlerde islamdı ... başka dinler değildi .. o dinler sonrasan uydurulmuş dinlerdir .. o kısmı doğru bilelim diye yazdım ustam .

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kıyamet günü diyor! Dikkatini çekerim, bir inanç söz konusu ahiret inancı. Zaten o dönem ilahi bir din olan Hristiyanlıktan bahsediyor...
.
ilahî din hıristiyanlık derken ? hıristiyanlık. ilahî din mi ? .. peki yukarıda yazdım .. allah ( katında ) tek din islam iken ... bu ilahi din dediğin hangi ilahinin katında ilahi ? hıristiyanların rab dediği ( isa) nin mi katında ilahi ? allah katında olnadığını biliyoruz da .. senin dediğini bilemedim ..

Yabgu

Bilgili Üye
.
ilahî din hıristiyanlık derken ? hıristiyanlık. ilahî din mi ? .. peki yukarıda yazdım .. allah ( katında ) tek din islam iken ... bu ilahi din dediğin hangi ilahinin katında ilahi ? hıristiyanların rab dediği ( isa) nin mi katında ilahi ? allah katında olnadığını biliyoruz da .. senin dediğini bilemedim ..
İslamiyetin henüz ortaya çıkmadığı dönemden bahsediyordum. İslamın şartlarında siz hangi kitaplara inanıyorsunuz?

Yabgu

Bilgili Üye
.
Yani; geçmiş zamandan bahsettik, şimdiki zamandan değil. Yanlış anladınız sanırım.

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Yani; geçmiş zamandan bahsettik, şimdiki zamandan değil. Yanlış anladınız sanırım.
.
Ustam ..diyorsun ki ..... zaten o dönem ( ilahi ) bir din olan hırıstiyanlık .... diyorsun .. o kısmı anlayamadım ... eskiden geçmiş zamanda .. ( ilahi )din hırıstiyanlık mıydı ? onu soruyorum .... sana göre nedir ?

Yabgu

Bilgili Üye
.
Ustam ..diyorsun ki ..... zaten o dönem ( ilahi ) bir din olan hırıstiyanlık .... diyorsun .. o kısmı anlayamadım ... eskiden geçmiş zamanda .. ( ilahi )din hırıstiyanlık mıydı ? onu soruyorum .... sana göre nedir ?
Üstteki yazınızı (az önce beğendiğim) şimdi okudum. Bahsettiğiniz konuda haklısınız. Siz başka bir açıdan bakmışsınız konuya. Hem fikiriz bu konuda. Lakin genel anlamda herkesin anldığı durumu uzatmış zahmet vermişsiniz kendinize. Bilmeyenler içinde ek bilgi olduğundan ayrıca teşekkür ederim şahsım adına...

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Üstteki yazınızı (az önce beğendiğim) şimdi okudum. Bahsettiğiniz konuda haklısınız. Siz başka bir açıdan bakmışsınız konuya. Hem fikiriz bu konuda. Lakin genel anlamda herkesin anldığı durumu uzatmış zahmet vermişsiniz kendinize. Bilmeyenler içinde ek bilgi olduğundan ayrıca teşekkür ederim şahsım adına...
.
Ustam hakkını helal et .. belki bilmeden yazdın ama ... yazı ayete. muhalif ... o sebeble .. ayete muhalifliğin ne sonucu oluyor biliyosundur diye düşünüyorum .. aman diyeyim ...

Yabgu

Bilgili Üye
.
Ustam hakkını helal et .. belki bilmeden yazdın ama ... yazı ayete. muhalif ... o sebeble .. ayete muhalifliğin ne sonucu oluyor biliyosundur diye düşünüyorum .. aman diyeyim ...
Helal olsun, estağfurullah. Önemli olan niyettir. Ben detaya girmemiştim, anladığınızı umarak.. Yoksa dediğim gibi görüşte hemfikiriz. Saygılar sunuyorum.

sandalci14

Operatör
onemli olan dinin adi degil gonderilen kitaplardir.butun kitaplarda son peygamber mujdelenir.tevrat zebur incil kuran.nasrani musevi musluman.tumude islama selamete darusselama erdirmek icindi.sonradan digerleri bozukdukca ddegisik isimler aldi nasrani hristiyan katolik ortadoks.musevi yahudi siyonist vs. "Allah katinda hak din islamdir" da diger dinleri bozduklari icib artik onlarin hukmu kalmadi .bugun hristiyaniz isaya inaniyoruz diyenler kurtulamayacaklar.isaya bizde inaniyoruz ancak hristiyanlik hukmu islam gelince bitti.orjinalunde incilde "gelecek son peygambere tabi olun onun adi ahmetttir der hz isada " bende ona tabi olacagim" der

Son düzenleme: