Büyük bir yığmada komple dövme toprak lütfen yardım

Silentdead0707

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar ve değerli ustalarım benim konum dağdan yararlanarak Yan tarafına doğru yığma yapmışlar çok büyük bir yığma ve bu yığmayı komple dövme toprak ile yığmışlar biraz kazdık 2 metre kadar ve Horasan çıktı altta toprak ile karışık kömür çıktı onun altında ise kil çıktı ve Horasanın içinden parça parça hayvan kemiği topraktan küp parçaları çıkmakta bu yığma da ne olabilir nerden başlamalıyız anlamadım kütlesi ile kil çıkıyor kazdıkça ve daha ilginci ise çok güzel boyalı küp paraları çıkıyor yardımcı olabilir misiniz

Apollon01

Moderatör
Moderatör
Zengin medeniyetin kalıntıları, ama orası büyük bir yer olmalı malı öyle kolay alınmaz,, rastgele inşallah

Silentdead0707

Yeni Üye
Teşekkür ederim yorum için başka güzel açıklayıcı yardımcı olcak ustalarımdan cevap bekliyorum

Nil

Engellendi
Tümülüs değilde , höyük olma ihtimali çok daha yüksek ,

alaçamlı

Bilgili Üye
onu kazman altı ay sürer.altında ne olduğunu bilmeden.sen biraz uzak foto yüklersen yığma mı yıkılmış bir yapımı anlarız.belkide yamaçta evler vardı.yıkılıp yığıldılar oraya.sen bolca fotoraf çek.çevreyi görek bi bakalım ne emareler var.

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Çalıştığınız yerin geniş açılı bir fotoğrafını yüklermisiniz? Bir höyük üstünde mi, yoksa Yığma mezar üstünde mi çalışıyorsunuz bilmiyoruz. çıkarttığınız toprağı eleyerek gözden kaçan şeyleri bulabilirsiniz. derinlemesine değil alanı genişleterek daha çok eşya ve para bulabilirsiniz. Bazen yığma mezarların (tümülüs diye biliniyor ama aslında yığma mezardır) mezar dışınada sunular bırakılabilir. Bulduğunuz para ve çömlekler bunu gösteriyor olabilir. Mezar odası 25 metre kadar derinde olabilir. girişi bulamazsanız girmeniz imkansız gibidir.

Höyük (Tümülüs):Tarihte yaşamış olan medeniyetlerin yerleşme bölgelerinin doğal afetler, yangınlar veya savaşlar ile toprak altında kalarak zamanla bir tepe haline gelmesine höyük diyoruzEkli dosyayı görüntüle 172179Ekli dosyayı görüntüle 172180

Yavuzz

Yeni Üye
Senin anlatin antalya bolgesinin bir kisminda cikar guney kismindan girisi olur yeni roma ise bati eski ise doyuya yakin olur

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Höyük desin uğraşma boşuna pek bişey çıkmaz..

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Bozoklu ustama katiliyorum asil mezar derinde olur ve guney yamacindan girisi okur cok derindedir sizin anlatiminiza gore. Ager cubuk kullanabilirseniz kisa olan giris bati yamacinda olabilir. Selametle

Nahkax

Yeni Üye
Yolun doğru frig yada lidya tipi tümülüs yapı giriş kısmında bu tür eşya parçaları çıkar bu parçalar çımöaz ise sorun var demektir kilden sonra yumurta kadar yada yumruk kadar taşlar çıkacaktır ardından tekrar çok sert bir kil tabakası gelir onuda aşınca kum gelir ardından çok dikkatli olmalısın direk tavan giriş tir bu yapıların lakin baya bi zamanını alır açmak ALLAH kolaylık versin tavan ağaçlar üzerine kil sıvama yada Tonoz tip denilen örmedir dikkatli açki aşağı düşmeyesin