Büyük Çakıl Yığma.

Asil

Aktif Üye
Asil buradaki çakıllar yaklaık 50-60 m2.lik bir alana yayılmış, dolayısıyla bu kadar alandaki çakılı aktarmak, sizin de dediğiniz gibi alta indikçe irileşen kayaları aşıp, kil tabakası vs. sonuca gitmek elbette kolay değil. 8-10 m2.lik bir alan olsa hadi neyse, bu sebeple bu geniş alanda öncelikle ön doğru kısmı bulmak önem taşıyor. Yakınındaki kayaya gelince, yakından inceledim ve o kayada kayda değer bir bulguya rastlayamadım.
Sıkıntı da orda taş yığmalar genelde zemin altı havuz gibi kare yada dikdörtgen şeklinde. Bir girişi olmayabilir..Ekibin var ise dene..ortadan paralel açmayı dene.. riski var.dikkat edilirse sonuç a ulaşılır. . bende ki yığma mezar güney batıya bakıyor 7 uzunluğunda 3 mt genişliğinde 10 mt ilersinde çok büyük kare oyma var içinde 2 lt lik pet şişe sığar. Resim çizim planını atayım. Belki yardımı olur. %80 sizin yığmanın krokiside bu şekildedir.Ekli dosyayı görüntüle 123308

hare05

Member
Ben yığmalar üzerine""yerli yabancı siteleri ve bizans dönemi yığma mezarlar konusunda araştırma yapıyorum.. 2 yol var. Mezarı ve odası şeklinde 2 si arasında birbirine yakın mesafe var..öncelikle kayayı kontrol et. Çalışma yapmadan önce.. Yığmanın üstündeki taşlar küçük oluyor. Toprak seviyesinin altına indikce taşlar büyümekte.. Kaya kapaklardan öncede" sert kil tabakası 50 cm 1 mt arası sonrası..bu>>Ekli dosyayı görüntüle 123303

Asil usta bu yorumun mukemmel olmus ben bi cakil yigmada sonuca ulastim bu soylediklerin birebir dogru ama cikan para ve objeler eski yunan yeri oldugunu gostersi... bunu soylememin sebebi ise ECE07 usta dikkate al bu yorumu seninde bana zamaninda bir yer konusunda yardimin olmustu kolay gelsin

Asil

Aktif Üye
Asil usta bu yorumun mukemmel olmus ben bi cakil yigmada sonuca ulastim bu soylediklerin birebir dogru ama cikan para ve objeler eski yunan yeri oldugunu gostersi... bunu soylememin sebebi ise ECE07 usta dikkate al bu yorumu seninde bana zamaninda bir yer konusunda yardimin olmustu kolay gelsin
Sonuç a ulaşsın. Başkaca temennim yok. Bir nebze yardımım olduysa ne mutlu.

ragıp

Uzman
Ece07 üstat
her şeyden evvel üstatsın
size akıl vermek gibi değil ama
acizane fikrimizidir
çakıllar oldukça geniş bir alana yayılmışlar
çalışmaya başlamadan evvel
önce boşluk kontrolü yapıp sonrasında direk boşluk üzerinde çalışın derim
alan bayaa geniş.
yüksek mertebe bir zata ait olsa gerek
rast gele

ECE07

Engellendi
Ece07 üstat
her şeyden evvel üstatsın
size akıl vermek gibi değil ama
acizane fikrimizidir
çakıllar oldukça geniş bir alana yayılmışlar
çalışmaya başlamadan evvel
önce boşluk kontrolü yapıp sonrasında direk boşluk üzerinde çalışın derim
alan bayaa geniş.
yüksek mertebe bir zata ait olsa gerek
rast gele
ragıp şahsi fikrimdir; insanların bilgi ve tecrübe dağarcığı, profil bilgilerindeki unvanları ile ölçülemez. Özellikle kendi konularıma yorum yapan arkadaşların profilinde ne yazdığına değil, konuya hangi bilgi ve tecrübelerini yansıtıp yansıtmadıklarına bakarım. Fikrime çok ters düşen bir yoruma da asla olumsuz dönüş yapmam, mantıklı ve işime yarayabileceğini düşündüğüm yorumlardan da faydalanmaya çalışırım. Birçoğumuz birbirimizi sadece sanaldan tanıyoruz, profilinde yeni üye yazan bir arkadaşımızın, ulaşmak isteyip de asla ulaşamayacağımız bir cevher olmadığını nereden bilebiliriz? Kısaca yapılan her yorum için zaman harcanıyor, emek veriliyor, bunlara da saygı duymak boynumuzun borcu olmalı.

ECE07

Engellendi
Sıkıntı da orda taş yığmalar genelde zemin altı havuz gibi kare yada dikdörtgen şeklinde. Bir girişi olmayabilir..Ekibin var ise dene..ortadan paralel açmayı dene.. riski var.dikkat edilirse sonuç a ulaşılır. . bende ki yığma mezar güney batıya bakıyor 7 uzunluğunda 3 mt genişliğinde 10 mt ilersinde çok büyük kare oyma var içinde 2 lt lik pet şişe sığar. Resim çizim planını atayım. Belki yardımı olur. %80 sizin yığmanın krokiside bu şekildedir.Ekli dosyayı görüntüle 123308
Arazinin meyili ve çakılların uzantısı "Doğu-Batı" yönünde. Bilgi ve Görslelin için tşk.

ECE07

Engellendi
Asil madem konu ile ilgili bir hayli araştırmanız olmuş, öyleyse konuyu biraz daha uzatalım;
Çakıl yığmadan doğu istikametine 200 mt. dik aşağı inince vadi var, vadinin düzlük kısmı yaklaşık 10 mt. Vadiden karşıya geçince birinci resimde görülen karşı yamaca tırmanıyorsun. Birinci resimde mavi alan içine aldığım kısımın çok eskiden tarla olarak kullanılmış olma ihtimali yüksek. Bu alan içinde birçok küçük çakıl öbekleri var fakat bir tanesi özellikle dikkat çekici. Bu yığma tarladan toplanma olabilir diyeceğim fakat bu taşların 10 mt. aşağıdaki ormanlık alana çok rahat atılabilirdi. O tarihlerde bir m2. toprağın bile değerli olduğunu düşünürsek, bu taşlar başka amaçlı konulmuş olmalı diye düşünmeden edemiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 123415
Ekli dosyayı görüntüle 123416

Ekli dosyayı görüntüle 123417

Ekli dosyayı görüntüle 123418

PİLAVCI

Engellendi
guzel yer
o yıgmaların orya ozellıkle getırıldıgınden yanayım ..
bılakıs bır hesaplama yapacak olursak
ana kayalardan mesafe uzak
ust kısmınde bu yıgmaların kopup gelıp orda toplanacagı var sayarsak ki
oyle bır ana kaya ust kısmında yok

bu sebepten ben orda bırseyler gızlendıgının dusuncesındeyım
ve ımkanın varsa orayı tasnıfleyıp gırısı bulmandır
emegın bosa gıtmez ınsallah
gordugum kadarıyla
burası emek sarf etmeye deyer bır yer allah kolaylık versın

ECE07

Engellendi
PİLAVCI hayırlısı bakalım ustam. İş dönüp dolaşıp yine üst seviye cihazlara geliyor. Bu cihazlara da sahip olmayınca hep birlikte en mantıklı çözüm yollarını değerlendirmek durumunda kalıyoruz. Allah cümlemizin emeklerini hayırlı yönde boşa çıkarmaz inşallah.

PİLAVCI

Engellendi
@PİLAVCI hayırlısı bakalım ustam. İş dönüp dolaşıp yine üst seviye cihazlara geliyor. Bu cihazlara da sahip olmayınca hep birlikte en mantıklı çözüm yollarını değerlendirmek durumunda kalıyoruz. Allah cümlemizin emeklerini hayırlı yönde boşa çıkarmaz inşallah.
emain hayırlısı allahtan olsun
nasıpte ne varsa o olur :)

Asil

Aktif Üye
Asil madem konu ile ilgili bir hayli araştırmanız olmuş, öyleyse konuyu biraz daha uzatalım;
Çakıl yığmadan doğu istikametine 200 mt. dik aşağı inince vadi var, vadinin düzlük kısmı yaklaşık 10 mt. Vadiden karşıya geçince birinci resimde görülen karşı yamaca tırmanıyorsun. Birinci resimde mavi alan içine aldığım kısımın çok eskiden tarla olarak kullanılmış olma ihtimali yüksek. Bu alan içinde birçok küçük çakıl öbekleri var fakat bir tanesi özellikle dikkat çekici. Bu yığma tarladan toplanma olabilir diyeceğim fakat bu taşların 10 mt. aşağıdaki ormanlık alana çok rahat atılabilirdi. O tarihlerde bir m2. toprağın bile değerli olduğunu düşünürsek, bu taşlar başka amaçlı konulmuş olmalı diye düşünmeden edemiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 123415
Ekli dosyayı görüntüle 123416

Ekli dosyayı görüntüle 123417

Ekli dosyayı görüntüle 123418
engebeli arazi tarla için işlenmemiş düzleştirilmemiş..mavi noktadaki alanın tarla olma ihtimali çook düşük.."bitki örtüsü. yayla iklimine sahip. Yüksek rakımlı noktalarda genelde maden ve denizden gelen tehlikelere karşı"güvenli olduğu için yerlişim kuruluyor. .. Yığmanın mezar olduğu kanaati çok yüksek...o noktadaki yüksek tepeleri kontrol edersen bi fikir oluşabilir..yaşanmışlık ve dönem izleri mutlaka kalmıştır.