Çalışılan yerde neden kül çıkar?

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Nem izalosyonu için körümsü bir toprak katmanı bazı mezarlar için uygulanmıştır. Kül dediğiniz şey buysa? Ama her mezarda da olmaz. Eskiden orman olan bir bölgenin de zamanla çürümüş ve topraktan farklı renkte bir katman oluşturmasıda mümkündür.

N@KKoZ

Aktif Üye
Kül ateş demektir, yakınlarda su kaynağı kuyu vs varmı ?

kanije

Bilgili Üye
birde altın kül diye göründü.attık hepsini diyen de var.toz altındı diyen de var.ulan bir küp toz altın olsa zor kaldırırsın:)

Byhcx

Yeni Üye
Daha önce 2-3 tane bahçede küp buldum ,kırdığımda hep içinden kül çıkıyordu ve Ben attım hepsini
Sonra bir kaç kişiden duydum külü suda süzmek lazımmış altın tozu oluyormuş diye duydum daha da küp bulamadım bahçede zaten:)

Ferdi46

Aktif Üye
Mezarda kül ile beraber çömlek parçalarıda çıkarsa o mekanda kremasyon yapılmıştır yani ölü yada ölüler yakılıp urne kabın içerisinde toprağa gömülürdü, bazen kabın içine konmazdı,
diğer türlü çıkan külde toprak katmanıdır.
Geçen konu acmisdim aslında misal bu nedir ustam kül mu? Toprak katmanimi ? Yoksa curumus ağaç ? Birde son olarak toprakda koku sızması tarzında birşey oluyor bu alanda pis bir koku lakin merkezi yok 2 yıldır kaybolmayan bir koku ?hiç karsilasdinizmi acaba böyle bir durumla.

Cemov

Aktif Üye
Geçen konu acmisdim aslında misal bu nedir ustam kül mu? Toprak katmanimi ? Yoksa curumus ağaç ? Birde son olarak toprakda koku sızması tarzında birşey oluyor bu alanda pis bir koku lakin merkezi yok 2 yıldır kaybolmayan bir koku ?hiç karsilasdinizmi acaba böyle bir durumla.
Pis koku mezardan gelir. Belkide üzerindesin

Ferdi46

Aktif Üye
Pis koku mezardan gelir. Belkide üzerindesin
İyi demişsiniz fakat ne mezarı ? Ermeni bölgesinde Roma paraları topladığımız bir yer burası .Diyelim ki Roma dönemi 2000 yılda kokumu kalır .Ermeni mezarı zaten olamaz .Aslında boşluk yani mahzen tarzında bir yer olabilir fikri var aklımızda çünkü yeraltında bir yer eminim koku yapar rutubet küf vs .

The Thing

C*
Süper Moderatör
Kül değil bu,
doğal ortamda zamanla toprak hava ile buluşunca kararır ve hatta koku verir, bu mineralden kaynaklı,
fakat mevzulu yerde yani mezarlık alanda çalışırken gelen koku daha pis olur,
bu gömünün korunaklı olup ve ilk defa senin kazma küreğin ile tanışıp hava ile buluşmasıdır :D
Antik dönemde ölü gömülürken yanına 2 yada 3 adet göz yaşı bırakılırmış,
bunlardan bir tanesinde zehir olurdu,
buradaki amaç o dönemin mezar soyguncularını mezardan uzak tutmaktı, bu farklı bir konu tabi.

Kafkaslı

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ya alti mezardir yada ocak bardir mübarek

Cemov

Aktif Üye
İyi demişsiniz fakat ne mezarı ? Ermeni bölgesinde Roma paraları topladığımız bir yer burası .Diyelim ki Roma dönemi 2000 yılda kokumu kalır .Ermeni mezarı zaten olamaz .Aslında boşluk yani mahzen tarzında bir yer olabilir fikri var aklımızda çünkü yeraltında bir yer eminim koku yapar rutubet küf vs .
Kusura bakma yaptık bir cahillik fikrimizi söyledik afedersin..yalnız şunu gene tekrarlayım koku kalır...!!!

Ferdi46

Aktif Üye
Kusura bakma yaptık bir cahillik fikrimizi söyledik afedersin..yalnız şunu gene tekrarlayım koku kalır...!!!
Sen kusura bakma kardeşim egerki uslubda bir hatam olduysa ben özür dilerim benim cevabım sadece bir mantık muhakemesiydi . Ayrıca çok teşekkür ederim cevabın için .. ben mantığını oturtamiyorum o nedenle belki sorularım hakkimda fikirlerin vardır diye yazdım .yoksa ins senin dediğin gibi olsun dolu mezarlar temennimiz ..Saygılar..