Cinlerin Yaratılma Sebebi ve Sorumlulukları.41.

nik

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Katılım
22 Şub 2015
Mesajlar
2,374
Tepkime puanı
1,363
Puanları
17
Yaş
64
Cinlerin Yaratılma Sebebi ve Sorumlulukları.41.
Hiç şüphesiz cinlerin yaratılış sebebi insanlarınkinden farklı değildir. İnsanlar da, cinler de Allah'a kulluk etmek için yaratılmışlardır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de; “Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”buyrulmaktadır. Bu da onların kullukla mükellef olduklarını, iman ve itikat gibi inanç esaslarından olduğu gibi, haram-helal gibi itaate, namaz, oruç gibi de ibadete yönelik hususlardan sorumlu olduklarını göstermektedir. Nitekim bu konuda Fethullah Gülen; “Cinler, yaratılışları itibariyle şuur ve idrak sahibi varlıklar olarak, bitkilerden ve hayvanlardan ayrılırlar. İnsanlar gibi mükellefiyetleri bulunduğu için de mümin ve kafir cinler bulunabilir.”demektedir.
Peygamber efendimiz sadece insanların değil cinlerin de peygamberidir. Allah'ü Teala Kuran- Kerim'de buyuruyor ki "Ey habibim! Onlara de ki cinlerden bir grubun Kur'an-ı Kerim dinlediği bana bildirildi. Onlar şöyle demişlerdi. Muhakkak ki biz doğru yola götüren akıllara durgunluk ve hayranlık veren bir Kur'an dinledik. Ona inandık, Rabbimize hiçbir şeyi ortak koşmayacağız." (Cin Suresi 1,2)
Cinler alemindeki durum, insanlara göre şekillenmekte ve “her insanla beraber bir cin bulunması” hadisinden yola çıkarak, onların insanlara bağlı olarak yaşadıklarını ve insanların sosyal hayatlarına göre de sosyal hayatlarının şekillendiğini söylemek mümkündür. Buna göre, insanlar da ne varsa onlarda da olacak ve insanlar arasındaki hakim görüş ve düşünceye de sahip olacaklardır. Nitekim Fethullah Gülen; “Abdülfettah Şahin”müstear ismiyle yazdığı “İnancın Gölgesinde” isimli kitabında bu konuya değinmekte ve şöyle demektedir:“Müslümanların galip veya mağlup olmaları, cinler aleminde de aynı tesiri gösterir. Yani, Müslümanların galibiyeti cinni Müslümanların da galip; mağlubiyetleri cinni Müslümanların da mağlup olmaları demektir.” Şeytanın iddia ettiği gibi, cinlerin ateşten yaratılmaları onları üstün kılıp, kulluk görevini yerine getirmemeleri hakkını vermez. Bu hususta sorumluluk açısından insanlarla aralarında bir fark yoktur. Kim Allah'a kulluktan ve O'nun kitabından yüz çevirirse, gitgide artan çetin bir azapla cezalandırılır. Nitekim cinler de bunu bilmektedirler.

devam edecek.
 
Üst