• Forumda sorular sorabilmeniz için KAYIT olmalısınız.

Çok boş laf dinledim kafam Allak bullak oldu ciddi yorum yapabilecekler yardım lütfe.

Alaattin

Üye
Kayıtlı Kullanıcı
bana gore kesilmek istenen bir tas yarim birakilmis.baskalarina gore 4 adet aile mezari vardir .

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
4-3-2-1-0
Bu taşları google earth üzerinden işaretleyip bakabilirmisin. Numaralı haliyle tepeden dizilimi birşey ifade edecek mi sana?

# ZEUS #

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Son resim hariç hepsi aynı alanda
nu alan köy dışında insanların kurban kestikleri yer tepecik şeklinde tepenin tam ortasında çok eski bir ağaç önünde kurban kesiyorlar

son resimde ayrı bir yerde
etrafı kayalık

# ZEUS #

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Taşlar sırasıyla ağaca doğru gidiyor 4-3-2-1 diye sıralı bir şekilde yani başka bir şekil yok maalesef

Amisos

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Alaattin ustaya katılıyorum kullanmak amaçlı taşı kecekmiş vaz geçmiş gibi görünüyor asla işaret hareket edebilen bir yerden bir yere taşınabilecek taşta kayada olmaz bir kayda değer oyma var oymadan çok ayakkabın dikkat çekiyo resimleme zayıf malesef gardasım

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Peki bu taşlar arasındaki mesafeyi ölçtün mü?... Burada matematik kullanılmış...

timur964

konularim
Süper Moderatör
aynı alanda olanları tek bir karade görme imkanı varmı

# ZEUS #

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Yaklaşık hepsinin arası bir buçuk adım
hepsinin bir arada resmî yok maalesef
taşlar öyle yerinden kaldırılıp atılacak gibi değil
Bu taşları kesmek için uğraşan taşçı
Ne diye sırasıyla 4-3-2-1 gitsin
Biz müslümanlar hep bir yeri yatırlaştırıp adak adar kurban keseriz Burdada kurbanlık denilen yere bir mezar yapılmış mezarda öyle mermerli falan değil taşları Yanyana koyup mezar gibi çevirmişler

jeolog

Co Admin
Yönetici
Co Admin
Druid halkası, Tören veya kurban alanı olan çember şeklindeki taşlardan oluşmuş yerin dış halkalarını sembolize eden taşlar bunlar. Merkezinde bir ağaç etrafında taşlardan yuvarlak bir halka onun dışındaki halka o şekilde devam eder. İç halka alanı 5 numaradır dış halka ise 1 numaradır. Senin yerin dizilimiyle uyumlumu?

Amisos

Bilgili Üye
Kayıtlı Kullanıcı
Yaklaşık hepsinin arası bir buçuk adım
hepsinin bir arada resmî yok maalesef
taşlar öyle yerinden kaldırılıp atılacak gibi değil
Bu taşları kesmek için uğraşan taşçı
Ne diye sırasıyla 4-3-2-1 gitsin
Biz müslümanlar hep bir yeri yatırlaştırıp adak adar kurban keseriz Burdada kurbanlık denilen yere bir mezar yapılmış mezarda öyle mermerli falan değil taşları Yanyana koyup mezar gibi çevirmişler
Kardeş kusurumuza kalma resimlerden taşlar oynak gibi göründüğünden o cümleyi kurdum yeni bir cümle daha kuram mı sana JEOLOG abime kulak ver sanırım o çözecek senin işi acaba ordaki oyma kıymetli bir insanın mezarını mı temsil ediyor sayın hocam ve bu kişiye de kurbanlar mı adanıyor acaba ???

Şirvan

Operatör
Kayıtlı Kullanıcı
Bu bir şifreleme sistemidir.. 4+3+2+1şeklinde büyuk olana bakacaksin ne var buyuk olarak oralarda

kızılelma1

Moderatör
Moderatör
merhaba
kaya kesimi yapmak için yoklanmış kaya yapısı yumuşak dokulu olduğu için vaz geçilmiş peki soru şu
eğer bu kayalar kesilseydi nerede kullanılacaktı
1-mezar stili
2-mezar kapağı
3- oda kapısı
4-kuyu kapağı veya tıpası

etrafı iyi bir gözlemlemen gerekli böyle yerler boş olmaz

# ZEUS #

Member
Kayıtlı Kullanıcı
Yok üstad 1 olan ağaca en yakın olan sırayla dışarı doğru 2-3-4 gidiyor
halka dediğiniz şey ise benim bakışıma göre ortada ağaç önünde mezar etrafında orta büyüklükte kayalardan oluşmuş bir çember kademeli bir halka durumu yok ama mekana baktığımızda uzaktan tepecik etrafı kayalık tepede tek ağaç ağacın olduğu yer düzlük yaklaşık 500 metre kare.ayrıca köyün içinde bir çeşme war Çeşme'de salyangoz gibi kıvrımlı iki göz ve burnu olan taş war ve bu taş o mekana bakıyor araları yaklaşık bir km

Oyma ise başka bir yerde o Çeşme'nin arkasında kalıyor mesafe yine 1 km civarında oymanın olduğu taş gene kayalardan oluşmuş tepecik ve oyma tepedeki taşta
hepsi sırayla gözüküyor
şöyle oymanın olduğu yere çıkıp baktığımızda önümüzde Çeşme köyün tam içi karşısında tek ağaç kurban kesilen yer araları birer km.