Çubukla Aldiginiz Derinlik Neden Tutmuyor..?

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamün aleyküm.

Kardaslarim,

Bazı Çubuk kullanan Gardaş larımız çubukla derinlik tespitinde yaşadıkları sıkıntılardan bahsediyorlar ve sebebini öğrenmek istiyorlar.

Bu durumun başlıca iki ana sebebi var:
birincisi Çubuk seçimindeki hatalar.
İkincisi ise tespit işlemindeki hatalar.

1-ÇUBUK CİNSİNİ BELİRLENMEMESİ NETİCESİNDE YAPİLAN HATALAR VE CUBUK CİNSİNİN BELİRLENMESİ NASİL OLUR?

Boşluk tespitindeki kullanılan Çubuk herkeste aynı verime sebep olmaz.

Dolayısıyla bizde hangi Çubuk boşluk için ve derinlik tespitinde daha uygundur ilk önce bunu çözmek gerekir.

Bunu çözmenin bir yöntemi şudur:
Arazide bir boşluk tespit ettiğiniz ve bu boşluğun ölçüleriniz neticesinde dikdörtgen olduğuna karar Verdiğinizi varsayalım odanın tavanı ile tabanı arasındaki mesafe de makul ölçülerde çıktı geriye derinlik ölçme işlemimiz kaldı.

Benim size tavsiyem her zaman derinliği kablo sererek tespit etmenizdir kablo ile derinlik nasıl ölçülür teferruatı bundan önce yazdığımız çubukla alakalı konularda var ilk defa duyan kardeşlerimiz o yazılara müracaat etsinler

Odanın etrafını çubukla kontrol ettiniz başka bir oda ve boşluğa rastlanmadı yerde müsait ise kablonuzu ilk önce Kuzey istikametine serin.

Bu odayı misal Gümüş çubukla bulmuşsunuz ilk önce Gümüş çubukla derinlik tespitini yapın sonra başa geri dönün.

Aynı işlemi kendinizin belirleyeceği üç ayrı çubukla gerçekleştiriniz Dolayısıyla 4 değişik Çubuk çeşidiyle Kuzey istikametinde derinlik tespit işlemini bitirmiş oldunuz.

Tespit etmiş olduğunuz bu derinlikleri defterinize veya cep telefonunuza not alınız. (Cok onemli)

Sonra kabloyu alıp Güney istikametinde yine 4 çeşit çubukla derinlik tespiti yapınız ve defterinize not ediniz

Sonra aynı işlemi Doğu istikametinde sonra da Batı istikametinde yapınız buradan çıkan sonuçları da Çubuk cinsine göre ayrı ayrı ve özenle defterinize not ediniz.

Bu tespitler neticesinde göreceğiniz şey şudur;

Her Çubuk'ta aldığınız derinlik farklı çıkacaktır. (Bazinizda hep ayni cikacaktir-sebebini sonra konusacagiz)

Burada işlem yapip hedefe ulaştığınızda mesafeyi ölçeceksiniz ve hangi çubukla bu mesafeyi tutturdunuzu defterinize bakarak göreceksiniz.

Misal Bakir cubukla bati istikametinde aldiginiz derinlik ve odanin tavan ile tabani arasimdaki metraji tutturdugunu gordunuz. Bu yerin ozetini defterinize yazin.

Ayni islemi farkli 3 yerde yukarida anlattigim sekilde yapacaksiniz.

Bu 3 yerdede; bakir cubuk bati istikametindeki olcum tuttu ise; siz derinlik olcumunu bakir cubukla ve bati istikametinde olcum yaparak derinligi tespit edeceksiniz.

2-DERİNLİK TESPİTİ YAPİLİRKEN YAPİLAN HATALARİMİZ:

Kablonun ucuna takılan 20'lik çivinin gevşek olması kablo çivinin başına sıkıca dolanacak çivi kablonun etrafında 360° döndürülerek sıkıştırma işlemi yapılacak

2. hata kablonun gergin bir şekilde konmaması...
imkan ölçüsünde kablo gergin bir vaziyette serilmelidir. gerekiyorsa diğer ucunun üstüne bir ağırlık konarak, misal taş koyabilirsiniz, gerginlik sağlanmalıdır

3. Hata kablo serilen yerin altında oda, tünel gibi boşlukların olmasıdır....
Bunun tespiti önceden itinayla yapılması gerekir.

4. hata kablonun üzerinde yürürken kablonun bacaklar arasında kalması gerekir bazen çubuğa bakacağım diye kablo dışına çıkılır başlangıçtan bitimine kadar serilen kablo iki bacağımızın arasında yani Dolayısıyla iki Çubuk arasında kalmış olmalıdır.

Özetle;
Derinligi ben hangi cubukla alinca basarili olacagim sorusunun cevabini bulacagiz.
Kimi gumus de kimi bakirda kimi pirincde basarilidir. Bunu tespit edeceksiniz.

Sorularinizi, size ters gelen seyleri yaziniz.
Tecrube eden kardaslarimizda tecrubelerini paylassinlar insallah.

Allah cc niyetimizi ve akibetimizi hayreylesin. Amin.

Sahinler

Aktif Üye
Allah razı olsun abi
Kablonun üzerine basmayacagiz yani derinliği alırken kablo bacakların arasinda mi kalacak

uçmuş

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Benimde sizlere 1 katkım olsun ... kendi tecrübemden benim şansıma hiç düz zemine denk gelmedim ..gelenyerde de hiç boşluğa denk gelmedim ... herne hikmetse rampa ..yani bayır yerlere denk geliyorum ... düz yeri olan varsa ALLAH rızası için beni çağırın... ..( meselaaa ) ..
Arkadaşlar ben bayır yani rampa yerde çubuk çalışırken çubuğu aşağıya ..yani yukarıdan aşağıya doğru çekersem hiç tepki vermiyor ... ama aşağıdan yukarıya..veya yan çekersem şıkır şıkır çalışıyor... bende heryerde boyle ...... sizde dikkat edin ...ayni pozisyona düşerseniz bosluk yok diye vazgeçmeyin... 1 de yine herne hikmetse ya ormana ya tikenlige ya çortluga denk geliyorum ... hernekadar tikenleri çortlari kessemde...bosluk tespit edip ....bosluk alamıyorum.... ya çok iyi temizlemek lazım...veya boşluk yok ...kiii bolgede zemin altı oda mahsen olmaya enmusait yere bakiyorum ... yok boşluk alamıyorum.... BulursamKader25 ustam bu ormanlık tiken çort çalı çırpı li yerle alakalı 1 tecrüben bilgin varsa ... öğrenmek isterim ... ben beceremedim ... yada dediğim gibi boşluk yok ...

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Benimde sizlere 1 katkım olsun ... kendi tecrübemden benim şansıma hiç düz zemine denk gelmedim ..gelenyerde de hiç boşluğa denk gelmedim ... herne hikmetse rampa ..yani bayır yerlere denk geliyorum ... düz yeri olan varsa ALLAH rızası için beni çağırın... ..( meselaaa ) ..
Arkadaşlar ben bayır yani rampa yerde çubuk çalışırken çubuğu aşağıya ..yani yukarıdan aşağıya doğru çekersem hiç tepki vermiyor ... ama aşağıdan yukarıya..veya yan çekersem şıkır şıkır çalışıyor... bende heryerde boyle ...... sizde dikkat edin ...ayni pozisyona düşerseniz bosluk yok diye vazgeçmeyin... 1 de yine herne hikmetse ya ormana ya tikenlige ya çortluga denk geliyorum ... hernekadar tikenleri çortlari kessemde...bosluk tespit edip ....bosluk alamıyorum.... ya çok iyi temizlemek lazım...veya boşluk yok ...kiii bolgede zemin altı oda mahsen olmaya enmusait yere bakiyorum ... yok boşluk alamıyorum.... @BulursamKader25 ustam bu ormanlık tiken çort çalı çırpı li yerle alakalı 1 tecrüben bilgin varsa ... öğrenmek isterim ... ben beceremedim ... yada dediğim gibi boşluk yok ...
Boşluk yoktur kıymetli ustam.
Boşluk olsa muhakkak hareket olurdu çubuklarında.

Tanıdığınız akaryakıt istasyonu varsa;
O istasyondaki toprak altında gömülü olan "demirden mamül " depoları bire bir tespit edebilirseniz,
Her tür arazide boşluğu bulursunuz inşallah.

Bu testi yapmak isteyen; boşluk tespitinden sonra eline demir alıp "demir tespiti" yapsın.
Boşluk tespitindeki alan ile metal tespitindeki alan birbirini tutacak mı baksın.
Sonucu buraya yazsın. Üzerinde konuşalım inşallah.

Keskingöz

Tüm Yorumlarım, Resmi Kazılar İçin Geçerlidir.
Süper Moderatör
Özellikle 3. Madde hatası çok önemli.
Ek olarak
*kabloyu serdiğiniz alanda bir metalde bulunmaması gerekir. Vakti ile birinin cebinden düşen antik çağ sikkesi ya da paslanmış bir metal de frekansta sapmaya sebep olacaktır.
*çakılan çivi yerine kalın bakır bir kablonun toprağa temas ettirilmesinden yanayım. Çünkü bakır; çivi ya da Demir’e nazaran daha iyi ve hızlı iletkenliğe sahiptir ve görüntüyü kablo üzerine getirecektir.
** bulursamkader ustam bunu önce senin denemeni istiyorum:
Çivi çakılan yerden yani tersten çubuğu çalıştırıp katman sayılarını da çıkarabilirsiniz. Her açılıp kapama bir katmandır. Bu ya bende bir tek çalışıyor ya da sizde keşfedeceksiniz inşaallah.

Ustamız Maşallah lazım gelenlerin hepsini yazmış Tebrik ediyorum. Emeğine sağlık.

Son düzenleme:

yolgezer

Bilgili Üye
BulursamKader25
Degerli bilgilerini herkezle paylasip yardim ettigin icin
tesekkurler ustad. Bunu herkez yapmaz. Allah razi olsun.
Bizim icin degerlisin.

Son düzenleme:

yolgezer

Bilgili Üye
BulursamKader25
Degerli bilgilerini herkezle paylasip yardim ettigin icin
tesekkurler ustad. Bunu herkez yapmaz. Allah razi olsun.
Bizim icin degerlisin.

Delibalta

Member
Allah razı olsun hocam çok kıymetli bilgiler paylaşıyorsun bu işlere yeni merak salmış biri olarak dikkatle paylaşımlarının takipçisiyim.Rabbim ilmini artırsın inşAllah.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Özellikle 3. Madde hatası çok önemli.
Ek olarak
*kabloyu serdiğiniz alanda bir metalde bulunmaması gerekir. Vakti ile birinin cebinden düşen antik çağ sikkesi ya da paslanmış bir metal de frekansta sapmaya sebep olacaktır.
*çakılan çivi yerine kalın bakır bir kablonun toprağa temas ettirilmesinden yanayım. Çünkü bakır; çivi ya da Demir’e nazaran daha iyi ve hızlı iletkenliğe sahiptir ve görüntüyü kablo üzerine getirecektir.
** bulursamkader ustam bunu önce senin denemeni istiyorum:
Çivi çakılan yerden yani tersten çubuğu çalıştırıp katman sayılarını da çıkarabilirsiniz. Her açılıp kapama bir katmandır. Bu ya bende bir tek çalışıyor ya da sizde keşfedeceksiniz inşaallah.

Ustamız Maşallah lazım gelenlerin hepsini yazmış Tebrik ediyorum. Emeğine sağlık.
Çivi ile ilk X arasındaki yeri baz alırsak, tersten gelirken bu aradaki kapamalardakini mi katman olarak görüyorsunuz ustam?

Erhan48

Aktif Üye
"Çubuk demire şöyle hareket yapar,gümüşe böyle hareket yapar " denmemeli çünkü herkesde aynı hareketleri yapmıyor. Çubuğa yenı başlıyanlara tavsıyem :bol bol arazı testı yapın ve böylece neye ne hareket yaptıgını öğrenirsiniz. Bir örnek vereyım .Çok bilindik olan sol içerde sağ dik gümüş hareketını bir türlü denk getirememiştim.birgün sağ ve sol içerde hareketi yaptı .bende bu işaret kurşundu normalde açıp bakınca gümüş çıktı.ve kurşunun ve gümüşün aynı işaretı yaptıgını öğrendim.