Çubuklarda sağ,sol el ve artı,eksi meselesi

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Cubugu konusturmayi bilince, tum cihazlardan iyidir.
Cihazlar her zaman mevzuat acisindan buyuk sorundur. Her an el konabilir faturali olsa da. Cubuk da bu dert yoktur.
Cubuk hemen hemen her yerde calisir.
Cihaz her yerde calismaz.
Cubukdaki sorunda şu:
Hem boslukda
Hem metal tespitinde
%100 sonuc yok maalesef.

Bir hatirami anlatayim:
Bir yere gittik.
4*4*5 cukur acilmis.
Toprakda hic degisim yok.
Etrafinda dolasip, cukura 1 metre mesafede oda buldum aleminyumla.
Sonra gumusle teyit ettigimde oda kuculdu. Metal baktim. Sadece kursun verdi hemide 3 kosede. Dedim 3 kosede varsa diger kosedede vardir.
Yavas yavas baktim, 4 cephede kesintisiz kursun verdi. Dedim asagidaki mineral degilse Lahit. Derinlige de bakmistim bu arada 7 metreydi. Sasirdilar; biz kup bekliyorduk dediler :)))
Bu derinlikte kupun cok mantigi olmaz ama Lahitin olur dedim. Ve sordum:
Siz bu bilgiyi nereden aldiniz?
Biz buraya mala marka ile baktirdik.
Derinlik 6 metre, mal var amma ne oldugunu anlamadik demisler.
Bu.bilgileri bana sonradan soylediler.
Mala kadar is yaptik sayilir..!!!
Mala'dan bir tık ötesi olmuş o hocam :)
Siz ne olduğunu da söylemiş, fikir yürütebilmişsiniz.
500 binlik muazzam bir alet ama yorum katmak zor demek ki..

kabakburgiba

Operatör
iş ustaya kalınca son sözü işin özüdür.yılların emeği var@bulursamkader ustamda,tabiki herkeze göre değil.mesela bana göre hiç değil.çubuk işi maharet ister.bilgi ve tecrübe ister.parası olmayan çubuğa devam eder.işte parası olanda @trakyalı ustam basar parayı alır mala yı.param olsa bi gün durmam alırım.başkada alet almam.tutar bi hoca,kullanımınıda öğrenir bakarım işime.en fazla bir hafta sürer.internette var,90 liracık istiyorlar,ama yerli zannedersem.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Makina hakettigi sohrette.
Belki kullanici yetersiz olabilir.
Amma cubuk her yerde her zaman bir fikir verir. Tasimasi kolay, maliyeti ucuz.
Baş ağritmaz.

amora

Member
Cubugu konusturmayi bilince, tum cihazlardan iyidir.
Cihazlar her zaman mevzuat acisindan buyuk sorundur. Her an el konabilir faturali olsa da. Cubuk da bu dert yoktur.
Cubuk hemen hemen her yerde calisir.
Cihaz her yerde calismaz.
Cubukdaki sorunda şu:
Hem boslukda
Hem metal tespitinde
%100 sonuc yok maalesef.

Bir hatirami anlatayim:
Bir yere gittik.
4*4*5 cukur acilmis.
Toprakda hic degisim yok.
Etrafinda dolasip, cukura 1 metre mesafede oda buldum aleminyumla.
Sonra gumusle teyit ettigimde oda kuculdu. Metal baktim. Sadece kursun verdi hemide 3 kosede. Dedim 3 kosede varsa diger kosedede vardir.
Yavas yavas baktim, 4 cephede kesintisiz kursun verdi. Dedim asagidaki mineral degilse Lahit. Derinlige de bakmistim bu arada 7 metreydi. Sasirdilar; biz kup bekliyorduk dediler :)))
Bu derinlikte kupun cok mantigi olmaz ama Lahitin olur dedim. Ve sordum:
Siz bu bilgiyi nereden aldiniz?
Biz buraya mala marka ile baktirdik.
Derinlik 6 metre, mal var amma ne oldugunu anlamadik demisler.
Bu.bilgileri bana sonradan soylediler.
Mala kadar is yaptik sayilir..!!!
masallah ustam bende cubuk diyorum 90 lira 100 lira netice alinacagina inanmiyorum enazingan dogru noktanin ustundecalisma yapamadiktan sonra o malada ise yaramaz heralde onemli olan malin ustune nokta atmak bunu 1.000 luk mala yapamaz heralde 100 dedektorde oyuzden sordum size yani benim mala alacak gucum var diyelim bilindik yapi haric baska biseye bakamam o bilindik yapilarda adamin basini belaya sokar zaten cubuk genede sart degilmi yani ustam

kabakburgiba

Operatör
Makina hakettigi sohrette.
Belki kullanici yetersiz olabilir.
Amma cubuk her yerde her zaman bir fikir verir. Tasimasi kolay, maliyeti ucuz.
Baş ağritmaz.
@bulursam kader ustam oda yılların tecrübesiniistiyor.biz daha boşluğu bulamadık ki,diğerlerini nasıl bulak.dediğin gibi önce boşluk bulunacak.yıllar geçmesi gerek.senin yanında aylarca gezip tecrübe etmeliyiz ki ,iyi bi ders almış olalım.parası olan işte hemen işin kolayına kaçıp mala yı alıyor.anlayan hocalardan da biraz ders aldımı çıkıyor sahaya.fazla değil yılda bi yer in işini bitirip,keyfine bakıyorlar.kimsenin yerinede bakmıyorlar.gizli gizli işi bitiriyorlar.akıllı adamlar.

BulursamKader25

masallah ustam bende cubuk diyorum 90 lira 100 lira netice alinacagina inanmiyorum enazingan dogru noktanin ustundecalisma yapamadiktan sonra o malada ise yaramaz heralde onemli olan malin ustune nokta atmak bunu 1.000 luk mala yapamaz heralde 100 dedektorde oyuzden sordum size yani benim mala alacak gucum var diyelim bilindik yapi haric baska biseye bakamam o bilindik yapilarda adamin basini belaya sokar zaten cubuk genede sart degilmi yani ustam
Cubuksuz olmaz.
Avantaji coktur.
Amma; cubuk ustalasmis adama da zordur. Oyle degisik bir duruma, minerale, malzemeye vs. denk gelirsin ki, seni acemi yapar, kendini sorgulamaya baslarsin. 10 metre islem yapilacagina ihtimaller uzerine, 10 kez tespite gidip bir karara varmak daha onemlidir.

Usta cubuk kullanicisi her tespitini, acemi gibi kuskuyla yapmali, %100 kanaat getiremezse islem yapmaya cesaret etmemelidir.

BulursamKader25

@bulursam kader ustam oda yılların tecrübesiniistiyor.biz daha boşluğu bulamadık ki,diğerlerini nasıl bulak.dediğin gibi önce boşluk bulunacak.yıllar geçmesi gerek.senin yanında aylarca gezip tecrübe etmeliyiz ki ,iyi bi ders almış olalım.parası olan işte hemen işin kolayına kaçıp mala yı alıyor.anlayan hocalardan da biraz ders aldımı çıkıyor sahaya.fazla değil yılda bi yer in işini bitirip,keyfine bakıyorlar.kimsenin yerinede bakmıyorlar.gizli gizli işi bitiriyorlar.akıllı adamlar.
Haklisin abi.
Yillarca olta baliga gittim, son 7 sene haric.
Genelde tuttugum baliklar hep 1 kilodan daha kucuk baliklardi.
Birgun balikcidan genisligi 2.40metre olan buyuk balik icin ağa aldim. Bu aga ile her zaman balik tutamadim, olta gibi degildi. Amma en buyuk baliklari bu ağa ile tuttum. En buyugu 1.60 yayin baligiydi.
Mala boyle birsey. Yakaladimi buyuk yakalar.
Oltayla da buyuk balik alinir, tutulsada kiyiya almak cok zordur. İlk basta misinanin cok saglam olmasi gerekir.
Cubukda misina gibidir. Lakin balikcinin tecrubesi elzemdir.
Buda cok cok baliga gitmekle olur.
Kitaptan okumakla balikcilik yapilmaz.

kabakburgiba

Operatör
ustam büyük balığı tutmak önemli değil.misinan sağlamsa tutarsın.ammmmmmaaaaaaa,önemli olan balığı kıyıya getirip balığı dışarı almak çok zordur.tecrübe ister.eğer sen olta ile balığı garantili bi şekilde dışarı çıkarmasını bilmiyorsan vay haline,burda yardımcı bi alet gerekli.pat diye dışarı almaya kalkarsan,balığı kaçırırsın elinden.160 küçük gibi geldi,2 yi bulabilseydin keşke,onun derisi ve pullarıda renkli ve süslü olurdu.hele bide havyarı varsa ohh.

armut

Yeni Üye
Teşekkür ler çok doyuruçu bilgiler edindim..

melhame

Member
Mesafe ölcme.
Objeyi karşıma yere koydum tam ucundan 5, mt gösteren metreyi boydan,boya
Açtım.
Çalışma şekli; Çubuk objeyi algılar ,algıladığı yönü tam karşıma alırım.
Bende çubuk 90° açtı, kapandı,ve tekrar açılarak objenin işaretini verdi,tekrar kapandı o anda .
120 cm'de ayak ucum sağ dizimi kaldırıp bıraktım çubuklar sarsıldı sağâ,sola gitti fakat, ikiside AÇILIP SAĞ ,SAĞ KOLUMA,SOL SOL KOLUMA DEĞMEDİ. mesafe bir metreden uzak. Ve çubuklar kapanma pozisyonuna tekrar geldi. Tekrar SAĞ AYAK UCUMU KALDIRIP YERE HAFIFCE VURURUM
5cm. Yine çubuklar açıldı kollarıma DEĞMEDİ. Kapanma pozisyonuna tekrar geldi. Bu sefer SAĞ AYAK TOPUĞUMU kaldırır, yere hafifçe VURURUM 25cm, mesafeyi geçtik , çubukların ikiside, açılıp kollarıma değdi. Anladimki uzunluk bu arada,daha sonra detaylandirırım.
DERİNLİK İSE AYNISI FAKAT ARTI YANIMLA,
YANİ SOL TARAFIMLA. Bir yanımız mesafe ölçüyor, bir yanımız derinlik
Metre ile çalışın çalıştıkça doğruluğunu göreceksiniz, kolay gelsin.
Hocam merhaba eline emeğine sağlık usta bunu biraz daha açıklasan. Teşekkür ederim.

KULT

Aktif Üye
Çubuklar da artı eksi olayı yoktur. Sağ ele aldığınız çubuk her zaman artı sol ele aldığınız çubuk her zaman eksidir. Çubukların artı ve eksi olarak belirlenmesi sadece çubuk satan ustaların içerik olarak millete kakalamaya çalıştıkları karışımları ilk başlarda sol kundağa koymalarıyla ortaya çıktı.böylece içerik koydukları kundak hep sol elde eksi olarak kullanılacak çubuk olarak millete lanse edildi.