Çubuklarla Tarlada Su Bulmak..

mertebe

Aktif Üye
Selamun Aleykum,
Sayın @BulursamKader25 Ustam,
Bizim köyde tarlalardan 6-8 metreden "Çakma" tabir edilen su çıkan ve hali hazırda ihtiyacı gören kuyular mevcut. Boru indirip küçük su motorlarıyla damlama yapıp tarlayı sulayabiliyoruz. Tarlada bu tip su noktalarını tespit için ideal çubuk hangisidir?
Tespit için önereceğiniz özel bir yöntem var mıdır? Alaka gösterip yardımcı olursanız sevinirim.. Saygılar..

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Selamun Aleykum,
Sayın @BulursamKader25 Ustam,
Bizim köyde tarlalardan 6-8 metreden "Çakma" tabir edilen su çıkan ve hali hazırda ihtiyacı gören kuyular mevcut. Boru indirip küçük su motorlarıyla damlama yapıp tarlayı sulayabiliyoruz. Tarlada bu tip su noktalarını tespit için ideal çubuk hangisidir?
Tespit için önereceğiniz özel bir yöntem var mıdır? Alaka gösterip yardımcı olursanız sevinirim.. Saygılar..

Aleykum Selam Kardasim,
En ideali yeni baslayan icin Y sekline getirilmis krom cubuktur.
Ben aleminyum L cubukla bakiyorum.
Kisiye gore degisiyor. Asil su bulucular ise Duttan veya Findik agacindan yapilmis Y seklindeki catali kullaniyorlar. Suyu bulmak yetmiyor, ne kadar su var, debisi vs.bunlarda tecrube ile alakali seyler.

mertebe

Aktif Üye
Aleykum Selam Kardasim,
En ideali yeni baslayan icin Y sekline getirilmis krom cubuktur.
Ben aleminyum L cubukla bakiyorum.
Kisiye gore degisiyor. Asil su bulucular ise Duttan veya Findik agacindan yapilmis Y seklindeki catali kullaniyorlar. Suyu bulmak yetmiyor, ne kadar su var, debisi vs.bunlarda tecrube ile alakali seyler.
Eyvallah üstadım, Alimünyum çubuğum var, Onlarla ve dutla bir tecrübe edeyim ben, neticeleri paylaşırım inşallah..

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Eyvallah üstadım, Alimünyum çubuğum var, Onlarla ve dutla bir tecrübe edeyim ben, neticeleri paylaşırım inşallah..
Hangi cubuk olursa olsun, verecegi isaret; asagiya cekme yapar ve cubugun ucunu daim titretir.
Cubugun ucunu birsey asagiya dogru ceker. Bazanda nadiren olsada dairesel hareket eder. Dairesel hareket baslarsa diger cubugu asagiya indir. Donus hizini takip et. Ne yaptigini iyi ezberle insallah.