Dedektör yardımıyla minerali silmek

Aliömer

Cubuk İle Bosluk ve Metal Tespiti
olurda tekrar fikrini tekrar degistirirsen, yurtdisinda denemek icin talip olabilirim.
Ustam öncelikle şunu belirtmek istiyorum Ben çubuk satıcısı değilim. Bir sistem geliştirdim geliştirdiğim bu sistemi Piyasaya sürüp sürmeme konusunda çok kararsız kaldım. Değerli bir büyüğümüze olan bitteni anlatım. Neticede sınırlı sayıda olsada bu işe gönül vermiş bir kaç arkadaşa sistemi yapmaya karar verdim. Sistemden yüzde yüz emin olmama rağmen yinede her ihtimale karşı sistemi alıp kullanamayacak olanların mağdur olmamaları için gereken garantiyide verdim. Şunu iyi biliyorum ki sistemi alacak olanlar ellerine nasıl büyük bir şans geçtiğini göreceklerdi. Fakat bazen insan kendi ayağına gelen nimeti tepiyor bunu gördüm. Nasıl bir şey önerdiğim bir Allah bir ben biliyorum ama insana dolandırıcı gözüyle bakılması tiksindirici bir durum. odin ustam kararımı şimdilik değiştirmek istemiyorum. ilerisi içinde peşin konuşmakta istemiyorum.

Aliömer

Deneme/test mantikli fikirmis.
Lâkin sanırım yine mevzu insanoğlu nankördür sokağına cıkmış.
Parçalarlar, sökerler , kurcalarlar derim hep..
Hakkınızda hayırlısı ustam..
Ustam sistemi vereceğim kişilerin eninde sonunda Allahın izniyle ekmek yiyeceğini çok iyi biliyorum. Altın yumurtlayan tavuğu önerdim. Birilerine abartılı gelecek ama gerçek bu. Buna rağmen kötü olan biz oluyoruz.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Ustam sistemi vereceğim kişilerin eninde sonunda Allahın izniyle ekmek yiyeceğini çok iyi biliyorum. Altın yumurtlayan tavuğu önerdim. Birilerine abartılı gelecek ama gerçek bu. Buna rağmen kötü olan biz oluyoruz.
Ustam insanoğlu önce kendinde olmayanı ister.
Erisilmeze ulaşmak ister. Boyun büker yardim diler.
Kıyamaz uzatırsın bu defa sorgu/yargı ile seni eğip büker..
Insanla uğraşmak zor iş..
Ömrünün yarısını verirsin amacına ulaşacağın sistem geliştirirsin. Çok istediğin şey bu sefer imtihanin olur..
Allah kolaylık versin.

Nasip34

Bilgili Üye
Arazide çubuk ve dedektör ile çalışan arkadaşlara önemli bir bilgi vermek istedim. Bu bilgiyi daha önce duymadığınızdan eminim.
Arazide çubuk ile bir yer noktaladınız. Noktaladığınız yere dedektör tutun. Fakat noktaladığınız alanı Dedektörle genişce tarayın akabinde tekrar çubukları tutun eğer mineral ise çubuklar ya çekmeyecek yada mineral tepkisi verecektir. Bazı arkadaşlar şöyle düşünebilir metal varsa dedektör zaten sinyal verecektir. Evet kısmen doğru Ama çoğu dedektör 1 m ve daha deindeki özelikle değerli metallere sinyal vermeyecek. Hata derinde alınan sinyalin mineralmi metalmi olduğunu tam olarak ayıramayacaktır. Aynı zamanda daha derindeki metalleri hiç algılamayacaktır. Çubuk ise çok daha derinde sinyaller alabildiği için Dedektör bu sinyalleri algılamayacaktır.
Çubukla tespit ettiğiniz noktaya detektör tuttuğunuzda Dedektörden gönderilen sinyaller o noktadaki bütün olumsuz yanıltıcı sinyalleri kısa süreliğine sıfırlayacaktır. Bu durumda Dedektörden sonra tekrar çubuk tuttuğunuzda sonucları net öğrenmiş olacaksınız. Umarım işinize yarıyacak bir bilgi olur.
1. Kullandığınız dedektör vlf mi yoksa pulse midir, yani sinyal sistem prensipleri farklı bu cihazların ikisi ile de bu durumu yaşadıbız mı?
2. Açarak teyid ettiniz mi yoksa çubuk sinyal alamayınca mineral deyip bıraktınız mı + aynı şekilde gerçek metal üzerinde tecrübe ettiniz mi, mesela ilk çubuk tuttunuz metal tespitinden sonra dedektörle baktınız (dedektörün yakalayamayacağı mesafede metal olmalı, mesela 50-60 cm de tek para gibi... yoksa dedektörün yakaladığı zaten çubukla bulunmuş olmuyor) sonra tekrar çubuk tuttunuz ve sinyal devam ediyor şeklinde test etme imkanınız oldu mu acaba? Teşekkür ederim.

Aliömer

1. Kullandığınız dedektör vlf mi yoksa pulse midir, yani sinyal sistem prensipleri farklı bu cihazların ikisi ile de bu durumu yaşadıbız mı?
2. Açarak teyid ettiniz mi yoksa çubuk sinyal alamayınca mineral deyip bıraktınız mı + aynı şekilde gerçek metal üzerinde tecrübe ettiniz mi, mesela ilk çubuk tuttunuz metal tespitinden sonra dedektörle baktınız (dedektörün yakalayamayacağı mesafede metal olmalı, mesela 50-60 cm de tek para gibi... yoksa dedektörün yakaladığı zaten çubukla bulunmuş olmuyor) sonra tekrar çubuk tuttunuz ve sinyal devam ediyor şeklinde test etme imkanınız oldu mu acaba? Teşekkür ederim.
1. şu meşhur alaman malı olan pulse dedektör kullanıldı. Vlf detektörlerin de aynı etkiyi göstereceğini düşünüyorum. Fakat aynı derinliğe etki edermi bilemem.
2. Arazide defalarca çalışma yapılarak teyit edildi. Öncelikle çubukla yer tespiti yapılır peşinden aynı noktaya dedektör tutulur. Noktalanan yerde metal var ise ve Dedektörün alabileceği derinlikte ise zaten sinyal alınır gereken işlem yapılır. Çubukla noktalanan yere dedektör tutulduğunda her hangi bir sinyal alınmaz ise yada belirli belirsiz sinyal veriyor ise akabinde tekrar çubuk tutulur eğerki metal var ise çubuk tepki vermeye devam edecektir. Şayet noktalan yer mineral ise çubukta tepkiyi kesecektir.

Nasip34

Bilgili Üye
Dün arazide vlf ile test etme imkanım oldu. Alüminyum içecek kutusunu ikiye katlayıp 30 cm civarı gömdüm. Ardından 1 dk kadar üzerini ve etrafını vlf cihaz ile taradım. Gümüş, krom ve magnezyum olmak üzere üç ayrı çubuk birkaç dk boyunca görmedi. Ama 5 dk sonra hepsi görmeye başladı maalesef. Çubukların Sadece mineralde görmeyip metal de görmeye devam edeceğini umuyordum ama sevincim kursağımda kaldı maalesef. Belki mineralde sinyal kesintisi daha uzun süre olsa yine bir nebze iyi olurdu ama o kadar uğraşamadım.

Aliömer

Dün arazide vlf ile test etme imkanım oldu. Alüminyum içecek kutusunu ikiye katlayıp 30 cm civarı gömdüm. Ardından 1 dk kadar üzerini ve etrafını vlf cihaz ile taradım. Gümüş, krom ve magnezyum olmak üzere üç ayrı çubuk birkaç dk boyunca görmedi. Ama 5 dk sonra hepsi görmeye başladı maalesef. Çubukların Sadece mineralde görmeyip metal de görmeye devam edeceğini umuyordum ama sevincim kursağımda kaldı maalesef. Belki mineralde sinyal kesintisi daha uzun süre olsa yine bir nebze iyi olurdu ama o kadar uğraşamadım.
Ustam alüminyum kutuyu normal testlerinizde çubuk algılıyor mu? Eğer çubuk algılıyor ise 30 cm de Dedektörden sonra algılamadıysa burada bir sıkıntı var. 30 cm deki metali çubuğun her halükarda görmesi gerekiyor. Sizin kulandığınız çubuğun alüminyumu algılamadığını var sayarsak birde bu testi değerli metal üzerinde yapmalısın. Değerli metali aynı test yöntemiyle çubuklar algılarsa bu sizin için çok iyi bir avantaj olur. Örneğin altın Gümüş bronz ile test yapabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmayı direk arazide arama yapacağınız yerlerde yapmalısın yani kendin gömüp test etme yerine arazide Dedektörün rasgele sinyal aldığı noktalarda uygulamalısın. Yada çubuğun verdiği noktalar üzerinde yapmalısın.

Trakyalı81

Bakır- kalaydan oluşan bir bronz test objesi elime geciremedim.
Bronz deyince ...

Nasip34

Bilgili Üye
Aliömer ustam haklısınız kendin gömdüğün yerde en hafif zararla nereye neyi gömdüğün belli olduğu için bilinçaltının oynuna gelme ihtimali oluyor. En iyisi dediğiniz gibi çubukla veya dedektörle doğal olarak tespit edilmiş yeri açıp bakmak. Benim test yaptığım yerde neredeyse 10 cm de bir kapak, çivi vs çerçöp vardı. Hatta yere etrafında tur atarak bakmak için neodyum mıknatısı bırakınca mıknatısın görünemeyecek kadar toprak ve çakıl görünümlü demir tozuyla kaplanmasına şaşırdım. Dolayısı ile dedektör heryerde ötüyordu o an aklıma gelen, kutuyu gömmek oldu. Sonra mıknatısın etrafında ilk turda bir hedefe yöneldim. Tespit ettiğim yerde bildiğim tüm mineral testlerini yaptım, metal kanısına vardım (tam olarak emin değilim derinlik 2 m olunca açıp bakamadım/bölgedeki söylentiye göre 100 yıl önce türk ordusundan çalınmış 10 ar kiloluk 5 adet teneke içi parayı yunana kaçmadan gömenlerin son ferdi yaşlanınca gelip bakmış ve bulamamış. Zaten etraf köstebek tarlası gibi.) işte bu 2 m dediğim yerde vlf ve pulse cihazla sinyal alamadım. Görüntüleme yapmam gerekecek. İşte herşey ondan sonra netleşir zira burayı çubukla buldum (çubukla altın tespit edilemez dendiğini biliyorum ama bu para demir teneke içinde ise yine aynı mıdır?) dedektör taramasının hemen akabinde hiçbir çubuk görmedi, tepesinde bile tepki vermedi. Bakalım sonuç ne olacak haftaya netleşir inşaallah...
Bu arada teneke içindeki altının çubukla tespiti hakkında fikriniz var mı?

Trakyalı81

Selamun aleykum @Trakyalı81 ustam bir yazıda okuduğuma göre bakir tel ile lehim telini birbirine sarınca bronz etki yapıyor diye duymuştum denemedim ama aklımda inşaallah faydası olur
Aleykum Selam
Okumuştum o yazıyı evette, sanmıyorum..
Bronza gerekte duymayacağım gözüküyor.
Karışım olan bakırı bulsun işi ne..

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Ustam insanoğlu önce kendinde olmayanı ister.
Erisilmeze ulaşmak ister. Boyun büker yardim diler.
Kıyamaz uzatırsın bu defa sorgu/yargı ile seni eğip büker..
Insanla uğraşmak zor iş..
Ömrünün yarısını verirsin amacına ulaşacağın sistem geliştirirsin. Çok istediğin şey bu sefer imtihanin olur..
Allah kolaylık versin.
Mevlam hayırlısını versin tırnağın varsa başını kaşırsın :)
Allah akıl fikir versin !