Dedektör Yüksek Gerilim Hattının Yakınında Çalışır mı ?

türker

Member
arkadaşlar ustalar öncelikle günaydın size birşey sormak istiyorum yüksek gerilim hattı olan yerlerde dedektörün beynı karışırmı boşa ötermi ıkı oldu denıyorum hep aynı yerde makinenın beynı karışıyor boşa bıle ötüyor

D

deniz_efe

Misafir
arkadaşlar ustalar öncelikle günaydın size birşey sormak istiyorum yüksek gerilim hattı olan yerlerde dedektörün beynı karışırmı boşa ötermi ıkı oldu denıyorum hep aynı yerde makinenın beynı karışıyor boşa bıle ötüyor
Aleyküm selam,
sana da günaydın arkadaşım.
Sorunun cevabı EVET karışır.
Elektrik alan kanunlarına göre akım geçen bir iletken telin etrafında manyetik alan oluşur.
Bu alan içerisine giren manyetiklenebilen herhangi bir metal de etkilenir.
Dedektörü açıp kullanma konumundayken cihazı sıfırlama yaptığımız için
başlıkla toprak arası sukunet sıfırdır
yani başlığa metal yaklaştırılmazsa cihaz sinyal vermez.
Fakat yüksek gerilim hattının oluşturduğu manyetik alan işte bu sukunet durumunu bozar
ve cihaz senin tabirinle "kafayı yer", susmaz olur.
Bazı durumlarda cihazın çıkış devre katı bile yanabilir.
Bu sebepten bu gibi yerlerde cihaz kullanmamak en sağlıklısı olur.
Rast gele ...

türker

Member
eyvallah çok sağolasın çunku kocaman araziyi tarlayı geziyorum tık demıyor makıne ama oraya gelınce kafayı çiziyor o yuzden o tarafa gıtmem bıdaha bıde makıneden olmuyalım

C

caution

Misafir
yağmurlu havaklarda 50 metre yakınına bile yaklaşma hele üzerinde manyetik birşey var ise bazen yer ile kablolar arasında elektrik boşalımları olur Allah muhafaza dikkat et

türker

Member
eyvallah sağolasın daha dikkatli olurum bundan sonra

nbkdll

Yeni Üye
sayın türker,
Minelab gpx5000 & garett at pro kullanıcısıyım , her ikiside çok iyi cihazlar fakat şunun altını çizerek söylüyprum garett a t pro ile yüksek gerilim hattının tam altında çalışmışlığım mevcut ve herhangi bir sorun yaşamadım tek bir kez değil defalarca fakat minelab için aynı şeyi diyemiyorum bu biraz da makine ile alakalı bir durum . saygılar

türker

Member
benım makıne ucuzundan goldenmask1+ ama yınede memnunum tek sorun yer bılmedıgım ıcın boşa gezmek

Definemi

Engellendi
Yuiksek gerilim

Yüksek gerilimde calismis dedektor nasil tamir olur dedektör nokta