Define Çubukları, Çubukla Boşluk ve Altın Tespiti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
sa ustalar
benim bir sorum olacak diyelim ki çubuklarla oda yı bulduk daha sonra maden tesbiti yaptık diyelim ki gümüş sinyalini aldık daha sonra elimize aldığımız diğer madenler (bakır altın demir alüminyum kurşun vs)bunlardan biri elimdeyken yinede çubuğun gümüş işareti vermesinin nedeni nedir?
Aleyküm Selam Kardaşım,
Sorunuza cevap vermem için sizden bilgi almam lazım:
1-Bu çubuğun cinsi nedir..?
2-Gümüş ve Altının dışında diğer metallerde kullandığınız çubuk hangi işareti veriyor..?
3-Bu çubukta KUNDAK kullanıyor musunuz..?
4-Bu tespiti yaptığınızda kendi parmağınızda gümüş yüzüğünüz takılı mıydı?

Toraman

Member
Aleyküm Selam Kardaşım,
Sorunuza cevap vermem için sizden bilgi almam lazım:
1-Bu çubuğun cinsi nedir..?
2-Gümüş ve Altının dışında diğer metallerde kullandığınız çubuk hangi işareti veriyor..?
3-Bu çubukta KUNDAK kullanıyor musunuz..?
4-Bu tespiti yaptığınızda kendi parmağınızda gümüş yüzüğünüz takılı mıydı?

sayın ustam

çubuklar gümüş
sadece bu yer ile alakalı baktığımda elime hangi madeni alırsam alayım veya medensizde baktığımda sadece oda zannettiğimiz yeri gümüş işareti veriyor.
kundaklı ve kundaksız baktım (kundaklar kalem dışı kesinlikle metal yok elimde ve üzerimde

ustam zaten kafama takılan bu oldu bunca yıldır çubuk kullanıyorum ilk defa böyle bir şey ile karşılaştım,hatta diğer maden çubuklarıda kullandım yine aynı tepkıyı alıyorum,çalışma yapacağımız yerin derinliği fazla olduğu için bu soruyu sorma gereksimi duydum başına gelen bir ustadımız varmı diye.
acaba diyorum cinconların etkısı olabilirmi diye düşündüm ona karşıda Allahın izni ile önlemlerimizi alıp yine baktığımızda aynı tepki.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
BulursamKader25 Merhaba hocam saygılar..

Bu konu başlığı altındaki tüm sayfaları okudum. Çubuklar konusunda engin bilgileriniz var. Ve mağlumunuz bu konu da zaten bir okyanus..
Önce bir girizgah yapmak istiyorum müsadenizle. Sonunda sorularımı sorabilmem için belki sizin için gereksiz olacak bilgilere değinerek başınızı ağrıtırsam kusura bakmayın.
Sizin yazdıklarınızı uzun uzun analiz etmemin sebebi,omnitron alan tarama cihazı kullanıyor olmamdan kaynaklanıyor.(yer problu) Mağlumunuz o da çubuklar ile çalışıyor. Tabiki çalışma prensibi normal çubuktan biraz farklı. Hava modunda çok güzel boşluğun şemasını çizer,taban-tavan yüksekliğini verir ama yeryüzünden -zemin arasındaki yüksekliği alma konusunda çözemediğim bir kusuru var.. Yol altlarından geçen 90/150 cm gibi su tünellerinde test ederek saptanmış yanlışlıklar..
Yer modundaki değerli tespiti ile derinlik şaşmadığından bu problemi de bertaraf edebiliyorum.
Mineral benim için tam bir başbelası. Tam da bu konuda sizin bilgileriniz devreye girerek sıkıntılarıma çözüm olabileceğini düşündüğümden,gümüş-alüminyum-pirinç gerekli mıknatıslar v.b. siparişlerini geçtim. Tavsiyelerinizi bire bir uygulayacağım.
Paylaşacak çok şey var ama uzatmak istemiyorum.

Soru 1) Her şeyin bir enerjisi var. Boşluğunda bir enerjisi olduğu için tespit edilebiliyor. Metaller üzerindeki enerji diyerek geçelim 45° açı ile yeryüzüne ulaşıyor. Ve bu da derinliğe göre ister istemez yeryüzündeki hedef tesbit yerinin değişmesi anlamına geliyor. Yani 2,50 m de tespit edilen bir hedef çarpısı,fiziksel olarak 50 cm herhangi bir yöne kayma yapabildiğine göre(bende böyle),boşluğun enerjisi yeryüzüne çıkmıyor ve herhangi bir açı oluşturmuyor ve bu yüzden de cm cm krokisini net,hatasız çıkarabiliyorum diyebiliyor musunuz ?
Aslında size diyorum ki , " boşluk " denen enerjinin özelliklerini,davranışlarını,zaman ya da mevsimsel farklılıkları olup olmadığı,toprak katmanları veya kayalık arazilerde farklı özellikler gösterip görtermediği,ile ilgili bilgi alabilir miyim ?
Çünkü siz,boşluk ile gaz veya minerali ayırmanın yollarıyla bizi boşluğa ulaştırdınız. Ben size , kim bu boşluk ne iş yapar, ne yer ne içer diye sormak istiyorum :)
12+8 , 20 yıllık tecrübe de çok şeyler olmalı..

soru 2) araziye girdiniz gümüş çubuğu çektiniz. Ortalama 100 m çapta bir şey var mı diye bakacaksınız diyelim.(boşluk arayacağız) Mantıken 360° tam bir kaç tur yapılmalı ki çubuklar bir yerlerde bir şeyler bulup yön verebilsin diye düşünüyorum. Düşüncem doğru mudur yoksa bunun asıl yolları nelerdir? (İlk yön alabilmek adına)

soru 3) boşluğu tespit ettikten sonraki aşamalarda sırasıyla sağ ele alınacak maden sıralamanız (altın, gümüş ....) yılların tecrübesi ,muhakkak sıralamaya uyunuz demişsiniz. Sıralamanın etkisinin ne olduğunu birkaç cümle ile açıklayarak merakımı giderirseniz çok mutlu olurum.

soru 4) 3. Soru ile bağlantılı olarak,arazide bel küreği ve demir çubuklar taşımamak adına,toprak yüzeyinde ve belirli bir metrajda yapılması gereken belleme ve demir çubuk çakma işlemini es geçip yapmayarak,bahsettiğiniz madenler ile testleri yapıp yine aynı sonuca ulaşamayacağımızı anlatımlarınızdan anlıyorum. İşlemlerin sıralaması hayati öneme sahip. Lakin şunu da biliyorum ki en mineralli topraklardan biri killi toprak. Bu toprakta belli derinlikten sonra çok çıkıyor. (1,5 m sonrası özellikle) ve beni en çok yanıltan mineral olur kendisi.
Toprak yüzeyinde bir şey varsa önce bunları bertaraf etmeliyiz. Sonra madenleri tek tek sırasıyla test edeceğiz deki sırrı paylaşırsanız,bilgilerime/ze bilgi katacağımı düşünmekteyim.

soru 5) Boşluk haricindeki maden testinde,kazmadan önceki son aşamada,hedefin yaklaşık 4 m yanına altın koyun ve arasından geçin demişsiniz. (Tüm testlerimiz altın üzerineydi ve tüm testler öncesinde sadece altını gösteriyordu) Ve eklemişsiniz,eğer sizin koyduğunuz altını gösterirse,kazılan yerdeki mineraldir demişsiniz. Kazılan (kazılacak) olan yerdeki daha büyük mebla olması gerektiği için ve gümüş çubukla baktığınız için böyle söylediğinizi düşünüyorum.
Lakin yine eklemişsiniz,bu defa gümüş elinize alıp bakın, bu defa kazılanı gösterecek bu mineralin teyitidir demişsiniz.
soru şu,tüm testlerde altın pozitif iken. 4 m yanına koyduğumuz kendi altınımızı çekti diye,ne değişti ki kazılan yerdeki mineral oldu ? Etkileşimin gücünü ve neyi tetiklediğini merak ettiğim bunu soruyorum. Sıralamada 2. Sıradaki gümüş ile değilde son sıradaki antik para ile baksaydık sonuç farklı mı olurdu acaba ?

soru 6) Aslında 1. Soruya atıfta bulunacak olan son sorum olarak, boşluk nasıl bir şeydir ki,elimizdeki çubuk ile hem boşluğun yüksekliğini,hem de derinliğini farklı farklı alabiliyoruz?
Bir mantaliteye oturtmuş ve bunu kısmen de olsa açıklayabilme şansınız var mı ?
(bende hava modunda,boşluğun bitiminden sonra çubuklar açılır ve açık devam ederim. Sonra kapanır. Arası boşluğun yüksekliğidir. Devam ettiğimde,yani derinliği ölçmeye başladığımda çubuklar kapanır ve asla açılmaz. Açıldığında derinliği ölçecek son noktayı koymuş demektir mesela)
Biraz uzun oldu ama,okur da cevap yazarsanız müteşekkir olurum.
Saygılarımla..

BulursamKader25

sayın ustam

çubuklar gümüş
sadece bu yer ile alakalı baktığımda elime hangi madeni alırsam alayım veya medensizde baktığımda sadece oda zannettiğimiz yeri gümüş işareti veriyor.
kundaklı ve kundaksız baktım (kundaklar kalem dışı kesinlikle metal yok elimde ve üzerimde

ustam zaten kafama takılan bu oldu bunca yıldır çubuk kullanıyorum ilk defa böyle bir şey ile karşılaştım,hatta diğer maden çubuklarıda kullandım yine aynı tepkıyı alıyorum,çalışma yapacağımız yerin derinliği fazla olduğu için bu soruyu sorma gereksimi duydum başına gelen bir ustadımız varmı diye.
acaba diyorum cinconların etkısı olabilirmi diye düşündüm ona karşıda Allahın izni ile önlemlerimizi alıp yine baktığımızda aynı tepki.
Kardasim
Hakkini helal et yazinizi yeni gordum. BulursamKader25 swklindw yazmadiginiz icin bildirim gelmemis.

Anlattiginuzdan anladigim kadariyla burada degisik bir durum var.

Şunu deneyebilirsiniz:
Sinyal aldiginiz yerin 3 metre palaleline bira gumus birakin.
Geri cekilin 5-6 metreden ortalayarak yuruyun. Cubuk hangisini gosterecek kontrol edin. Koydugunuz gumusu gosterirse hic ugrasmayin.

Sinyal aldiginiz yeri gosterirse burasi ile ilgilenin insallah.

BulursamKader25

Trakyali81
Sorulariniza insallah yarin gun icinde cevap vermeye calisacagim.

CooL

Bilgili Üye
BulursamKader25 ustam konuyu okudum bu yazdıklarınızı gerçekten kendiniz test ettinizni.her yazılanı bire bir yaşayarakmı tecrube ettiniz.boşluk bulma metal bulma tünel bulma ayrıca bir çok çubuk ustasının çubukla derinlik alınmaz fikrine istinaden siz derinlikte aldığını söylediniz bu derinlik alma işinide tecrube etttiniz mi tşkler saygılar

BulursamKader25

@BulursamKader25 ustam konuyu okudum bu yazdıklarınızı gerçekten kendiniz test ettinizni.her yazılanı bire bir yaşayarakmı tecrube ettiniz.boşluk bulma metal bulma tünel bulma ayrıca bir çok çubuk ustasının çubukla derinlik alınmaz fikrine istinaden siz derinlikte aldığını söylediniz bu derinlik alma işinide tecrube etttiniz mi tşkler saygılar
Çubukla derinlik alınamaz fikrinde olan usta sayısı 3-5 kişiyi geçmez, benim tanıdığım.
Derinlikleri ben kablo ile alırım. Bazı arazide 80-100 cm. üzerine ilave ederim.
Kayalık alanda ölçü biraz daha değişir.
Netice olarak;
Biiznillah dilediğim anda santimetresine kadar alırım derinliği.
Bu sitede buna şahit birçok kardaşımız vardır.

amirali

Yeni Üye
Hocam nasl derinlik olcusu almayi biz amatorlere de resimli oretirmisiniz lutfan.
ben yeni cubuk kullanyorum bosluklari bulurum ama yeniyim

BulursamKader25

Hocam nasl derinlik olcusu almayi biz amatorlere de resimli oretirmisiniz lutfan.
ben yeni cubuk kullanyorum bosluklari bulurum ama yeniyim
Derinlik almanın farklı yöntemleri mevcuttur.
Ben kablo sererek derinlik alıyorum, bu usulde kendimi geliştim, tecrübe edindim.

Mesele yalın hali ile şu şekilde:
10 veya 15 metre uzunluğunda zil kablosu.
1 ucuna çivi yada bakır çubuk takacaksın, toprağa sabitlemek için.
Sonra sırtını boşluğa dönüp, bacakların arasında kablo üzerinde çubuk tutarak yürüyeceksin.
Çubuk BOŞLUK işaretin neyse bu işareti verecek.
İşareti verdiği yere bir taş koy/koydur veya ayakkanın yanıyla çizgi çiz.
Yürümeye devam et. Tekrar bir işaret daha verecek.
Oraya da bir taş koy.
Oda ile ilk işaret veren yeri METRE ile ölç.
İlk işaret veren yer ile İkinci işaret veren yer arasını da ölç.
Genle hatlarıyla boşluk alma işlemi bu kadar.
Ve bu işlemi 4 cepheden yapacaksın.

Lakin onlarca ilave etken var.
Bunlarda zamanla öğreniliyor.
İşte bunu da başarırsan bu konuda usta oluyorsun.
En kısa zamanda öğrenmek isteyen bir usta ile araziye gitmeli.
20-30 yer bakınca o ustadan çok şey öğrenmiş olur.

Şunu da unutmamak lazım:
Her eline çubuk alan USTA olmaz.
Gördüğün çubuk ustası, bir boşluğu değerlendirmede 1 saat uğraşmıyorsa, onun tecrübesi azdır.

Diğer teferruatlar yazdığımız yazılarda mevcuttur.
O yazıları okuyunuz.
Soru olursa konu altına yazınız.
Ben cevaplarım inşallah.
Yazarken de bana bildirim gelmesi için BulursamKader25 şelinde yazmayı unutmayınız.

Kolay Gelsin.

BulursamKader25

@BulursamKader25 Merhaba hocam saygılar..

​MERHABA KARDAŞIM,

Bu konu başlığı altındaki tüm sayfaları okudum. Çubuklar konusunda engin bilgileriniz var. Ve mağlumunuz bu konu da zaten bir okyanus..
Önce bir girizgah yapmak istiyorum müsadenizle. Sonunda sorularımı sorabilmem için belki sizin için gereksiz olacak bilgilere değinerek başınızı ağrıtırsam kusura bakmayın.
Sizin yazdıklarınızı uzun uzun analiz etmemin sebebi,omnitron alan tarama cihazı kullanıyor olmamdan kaynaklanıyor.(yer problu) Mağlumunuz o da çubuklar ile çalışıyor. Tabiki çalışma prensibi normal çubuktan biraz farklı. Hava modunda çok güzel boşluğun şemasını çizer,taban-tavan yüksekliğini verir ama yeryüzünden -zemin arasındaki yüksekliği alma konusunda çözemediğim bir kusuru var.. Yol altlarından geçen 90/150 cm gibi su tünellerinde test ederek saptanmış yanlışlıklar..
Yer modundaki değerli tespiti ile derinlik şaşmadığından bu problemi de bertaraf edebiliyorum.
Mineral benim için tam bir başbelası. Tam da bu konuda sizin bilgileriniz devreye girerek sıkıntılarıma çözüm olabileceğini düşündüğümden,gümüş-alüminyum-pirinç gerekli mıknatıslar v.b. siparişlerini geçtim. Tavsiyelerinizi bire bir uygulayacağım.

Soru 1) Her şeyin bir enerjisi var. Boşluğunda bir enerjisi olduğu için tespit edilebiliyor. Metaller üzerindeki enerji diyerek geçelim 45° açı ile yeryüzüne ulaşıyor. Ve bu da derinliğe göre ister istemez yeryüzündeki hedef tesbit yerinin değişmesi anlamına geliyor. Yani 2,50 m de tespit edilen bir hedef çarpısı,fiziksel olarak 50 cm herhangi bir yöne kayma yapabildiğine göre(bende böyle),boşluğun enerjisi yeryüzüne çıkmıyor ve herhangi bir açı oluşturmuyor ve bu yüzden de cm cm krokisini net,hatasız çıkarabiliyorum diyebiliyor musunuz ?
Aslında size diyorum ki , " boşluk " denen enerjinin özelliklerini,davranışlarını,zaman ya da mevsimsel farklılıkları olup olmadığı,toprak katmanları veya kayalık arazilerde farklı özellikler gösterip görtermediği,ile ilgili bilgi alabilir miyim ?
Çünkü siz,boşluk ile gaz veya minerali ayırmanın yollarıyla bizi boşluğa ulaştırdınız. Ben size , kim bu boşluk ne iş yapar, ne yer ne içer diye sormak istiyorum :)

soru 2) araziye girdiniz gümüş çubuğu çektiniz. Ortalama 100 m çapta bir şey var mı diye bakacaksınız diyelim.(boşluk arayacağız) Mantıken 360° tam bir kaç tur yapılmalı ki çubuklar bir yerlerde bir şeyler bulup yön verebilsin diye düşünüyorum. Düşüncem doğru mudur yoksa bunun asıl yolları nelerdir? (İlk yön alabilmek adına)

soru 3) boşluğu tespit ettikten sonraki aşamalarda sırasıyla sağ ele alınacak maden sıralamanız (altın, gümüş ....) yılların tecrübesi ,muhakkak sıralamaya uyunuz demişsiniz. Sıralamanın etkisinin ne olduğunu birkaç cümle ile açıklayarak merakımı giderirseniz çok mutlu olurum.

soru 4) 3. Soru ile bağlantılı olarak,arazide bel küreği ve demir çubuklar taşımamak adına,toprak yüzeyinde ve belirli bir metrajda yapılması gereken belleme ve demir çubuk çakma işlemini es geçip yapmayarak,bahsettiğiniz madenler ile testleri yapıp yine aynı sonuca ulaşamayacağımızı anlatımlarınızdan anlıyorum. İşlemlerin sıralaması hayati öneme sahip. Lakin şunu da biliyorum ki en mineralli topraklardan biri killi toprak. Bu toprakta belli derinlikten sonra çok çıkıyor. (1,5 m sonrası özellikle) ve beni en çok yanıltan mineral olur kendisi.
Toprak yüzeyinde bir şey varsa önce bunları bertaraf etmeliyiz. Sonra madenleri tek tek sırasıyla test edeceğiz deki sırrı paylaşırsanız,bilgilerime/ze bilgi katacağımı düşünmekteyim.

soru 5) Boşluk haricindeki maden testinde,kazmadan önceki son aşamada,hedefin yaklaşık 4 m yanına altın koyun ve arasından geçin demişsiniz. (Tüm testlerimiz altın üzerineydi ve tüm testler öncesinde sadece altını gösteriyordu) Ve eklemişsiniz,eğer sizin koyduğunuz altını gösterirse,kazılan yerdeki mineraldir demişsiniz. Kazılan (kazılacak) olan yerdeki daha büyük mebla olması gerektiği için ve gümüş çubukla baktığınız için böyle söylediğinizi düşünüyorum.
Lakin yine eklemişsiniz,bu defa gümüş elinize alıp bakın, bu defa kazılanı gösterecek bu mineralin teyitidir demişsiniz.
soru şu,tüm testlerde altın pozitif iken. 4 m yanına koyduğumuz kendi altınımızı çekti diye,ne değişti ki kazılan yerdeki mineral oldu ? Etkileşimin gücünü ve neyi tetiklediğini merak ettiğim bunu soruyorum. Sıralamada 2. Sıradaki gümüş ile değilde son sıradaki antik para ile baksaydık sonuç farklı mı olurdu acaba ?

soru 6) Aslında 1. Soruya atıfta bulunacak olan son sorum olarak, boşluk nasıl bir şeydir ki,elimizdeki çubuk ile hem boşluğun yüksekliğini,hem de derinliğini farklı farklı alabiliyoruz?
(bende hava modunda,boşluğun bitiminden sonra çubuklar açılır ve açık devam ederim. Sonra kapanır. Arası boşluğun yüksekliğidir. Devam ettiğimde,yani derinliği ölçmeye başladığımda çubuklar kapanır ve asla açılmaz. Açıldığında derinliği ölçecek son noktayı koymuş demektir mesela)
Saygılarımla..

BulursamKader25

@BulursamKader25 Merhaba hocam saygılar..

MERHABA KARDAŞIM,

Bu konu başlığı altındaki tüm sayfaları okudum. Çubuklar konusunda engin bilgileriniz var.
Ve mağlumunuz bu konu da zaten bir okyanus..
Önce bir girizgah yapmak istiyorum müsadenizle.
Sonunda sorularımı sorabilmem için belki sizin için gereksiz olacak bilgilere değinerek başınızı ağrıtırsam kusura bakmayın.
Mineral benim için tam bir başbelası. Tam da bu konuda sizin bilgileriniz devreye girerek sıkıntılarıma çözüm olabileceğini düşündüğümden,gümüş-alüminyum-pirinç gerekli mıknatıslar v.b. siparişlerini geçtim.
Tavsiyelerinizi bire bir uygulayacağım.

Soru 1) Her şeyin bir enerjisi var. Boşluğunda bir enerjisi olduğu için tespit edilebiliyor. Metaller üzerindeki enerji diyerek geçelim 45° açı ile yeryüzüne ulaşıyor. Ve bu da derinliğe göre ister istemez yeryüzündeki hedef tesbit yerinin değişmesi anlamına geliyor. Yani 2,50 m de tespit edilen bir hedef çarpısı, fiziksel olarak 50 cm herhangi bir yöne kayma yapabildiğine göre(bende böyle),boşluğun enerjisi yeryüzüne çıkmıyor ve herhangi bir açı oluşturmuyor ve bu yüzden de cm cm krokisini net,hatasız çıkarabiliyorum diyebiliyor musunuz ?

ARAZİNİN YAPISINA GÖRE DEĞİŞİKLİKLER OLMASINA RAĞMEN;
GENEL OLARAK SANTİMETRESİNE KADAR DERİNLİK ÖLÇÜSÜ ALMAK MÜMKÜNDÜR. KULLANDIĞINIZ CİHAZLA ALAKALI TECRÜBEM VE BİLGİM YOK. YALNIZ ŞUNU İFADE ETMEK İSTERİM: ÇOK NET ÖLÇÜ ALMAK İSTEDİĞİMDE MUHAKKAK 4 CEPHEDENDE ÖLÇERİM, ARAZİ MÜSAİTSE. BU CİHAZDA DA BU UYGULAMAYI YAPIN, TECRÜBE EDİN. BİR VEYA 2 YÖNDE FARKLI METRAJ ÇIKABİLİR. BU METRAJ BİLGİSİNDEKİ FARKLILIK SİZDE OLUŞAN 50 CM.LİK KAYMANIN ÖNLENMESİNE YARDIMCI OLABİLİR. İLK TECRÜBE ETTİĞİNİZDE ALDIĞINIZ ÖLÇÜLERİ A4 KAĞIDINA ÇİZİP KONU AÇIN SEBEPLERİNİ SİZE YAZACAĞIM İNŞALLAH. BU KAĞIDA YÖNLERİ YAZMAYI VE ÖLÇÜM YAPTIĞINIZ SAATİ DE YAZMAYI UNUTMAYINIZ İNŞALLAH.

ZAMAN VE MEVSİM FARKLARIDA "SORUN OLUŞTURACAK KAYMA YAPTIRMAZ".
ASIL SORUN OLACAK ŞEY AŞAĞIDAKİ ODANIN YAPILIŞ ŞEKLİDİR.
ASIL MESELE: ODA YAPIMI İÇİN MİSAL; 50 METREKARELİK BİR ALANIN AÇILMASI VE İÇİNE 20 METREKARELİK BİR ODANIN İNŞAASIDIR.

TOPRAK -ÖZELLİKLE KİL- KATMANLARI, KAYA KATMANLARI ve ÇATLAKLARI SORUN OLUŞTURAN UNSURLARDANDIR.

BENİM BOŞLUKTAN KASTIM HER ZAMAN "ODADIR". BOŞLUK DEYİNCE KONUŞTUĞUMUZ HEP ODADIR.
ODA OLMAYAN BOŞLUKLARLA ALAKALI ÇALIŞMA FARKLIDIR. BURADA KESİNLİKLE MALZEME TESPİTİ İŞLEMLERİ YAPILMALIDIR. ODANIN İÇİNDE OLMAYAN VE DERİNLİĞİ 1.30 METREDEN FAZLA GÖZÜKEN YERLER HER ZAMAN BOL SORU İŞARETLERİ YERLERDİR. 5 METRE DERİNLİĞE KİMSE 1 KÜP ALTIN GÖMMEZ.

DÜŞÜNCENİZ DOĞRUDUR.
GÜMÜŞ ÇUBUK NEODMİNYUM MİKNATISLARLA KURDUĞUMUZ BİR ÇALIŞMA ŞEKLİNİ SİTEMİZDEKİ BİR YAZIMIZDA BULABİLİRSİNİZ. AYRICA BU 360 DERECE DÖNGÜYÜ BİRDE TERS YÖNDEN YAPMAK LAZIM. YANİ ÖNCE SOL OMUZ ETRAFINDA DÖNDÜYSENİZ, TAM TUR BİTİNCE TEKRAR BU SEFER SAĞ OMUZ ETRAFINDA DA DÖNMENİZ GEREKİR. SAĞ VE SOL TARAFIN ÇALIŞMASI KİŞİLERE GÖRE FARKLILIK ARZEDER. KİŞİ HANGİ YÖNÜNÜN KUVVETLİ OLDUĞUNU BİLMELİDİR.

SİZ 100 METRELİK BİR ALAN DEMİŞİNİZ MİSAL OLARAK...

ÇUBUK TUTAN KİŞİDE;
ÇUBUK DA BİR ALAN TARAMA OLDUĞU İÇİN, TARAYAN KİŞİYE GÖRE "MESAFE" DEĞİŞİR.
BEN BİR NOKTADAN DİĞER NOKTAYA 60 METRE İLERLEYE İLERLEYE GİDERİM. ZİRA 30 METREDEN ALDIĞIM SİNYAL NETTİR. DAİRESEL DÖNDÜĞÜM İÇİN HER CEPHEDEN 30 METREYİ KONTROL ETMİŞ OLURUM.

ZAMAN KAZANMAK İÇİN BU SIRALAMA İYİDİR.
MİNERAL VARSA KESİNLİKLE ÇUBUK, ALTIN VE GÜMÜŞ SİNYALİNİ AKSAKSIZ VERİR.
BAKTINIZ ALTIN VAR DEDİ, GÜMÜŞLE BAKTINIZ VAR DEDİ. BAKIRLA BAKTIN VAR DEDİ.
DAHA BAKMAYA GEREK YOK MİNERALDİR.

SONDAKİ METALLERDEN BAKMAYA BAŞLARSANIZ, 3-4 ADETİNE YOK DER,
BAKMAYA DEVAM EDERSİNİZ, GERİYE KALAN 3-4 METALE DE VAR DERSE BU YİNE MİNERALDİR.
FAZLA YORULMUŞ OLURSUNUZ. ÇUBUK KİŞİDEKİ GÜCÜ-ENERJİYİ "KULLANDIKÇA" ALDIĞINDAN DOLAYI
ÇABUK YORULMUŞ OLURSUNUZ. BİTKİNLİK TESPİTLERDE HATAYA SEBEP OLUR KESİNLİKLE.
ARKADAŞINIZIN 8-9 YERİ VARSA SİZİ BULMUŞKEN HEPSİNE BAKTIRMAK İSTİYOR.
KIRAMAYIP BAKIYORSUNUZ. LAKİN BU HATALI BİR UYGULAMADIR.
3 VEYA 4 YERDEN FAZLA YERE BAKMAMAK LAZIM, İSABETDEKİ YÜZDENİN KUVVETLİ OLMASI İÇİN.

soru 4) 3. Soru ile bağlantılı olarak,arazide bel küreği ve demir çubuklar taşımamak adına,toprak yüzeyinde ve belirli bir metrajda yapılması gereken belleme ve demir çubuk çakma işlemini es geçip yapmayarak,bahsettiğiniz madenler ile testleri yapıp yine aynı sonuca ulaşamayacağımızı anlatımlarınızdan anlıyorum.

BU SAYDIKLARIMI ÇOĞU ZAMAN VE HER YERDE BENDE YAPMIYORUM. GEREK DUYDUĞUM YERLERDE İHTİYAÇ OLUYOR. BU DURUM ARAZİYE VE KİŞİYE GÖRE DE DEĞİŞİR. O YAZDIĞIM YAZI "GENEL" BİR YAZIDIR. ÇUBUKLA ALAKALI "GENEL KÜLTÜR" YAZISIDIR. ÇOK FAZLA TEFERRUAT YOKTUR. MİNERAL TESTİNİ YAPTINIZ. SADECE ALTIN İŞARETİ ALDINIZ. NETLEŞTİRME ADIMI OLARAK BU SAFAHATLARIN KULLANILMASINA ÇOĞU ZAMAN İHTİYAÇ OLUR. KALBİNİZ NET KARAR VERMEZ, SORULAR AKLINIZDA DOLAŞIP DURDUĞUNDA KESİNLİKLE UYGULANMASI İYİDİR. FAYDASI OLUR ZARARI OLMAZ. ÖZELLİKLE EKİLİP DİKİLEN HASAT YAPILAN ARAZİLERDE KESİNLİKLE TAVSİYE EDİYORUZ.

İşlemlerin sıralaması hayati öneme sahip. Lakin şunu da biliyorum ki en mineralli topraklardan biri killi toprak. Bu toprakta belli derinlikten sonra çok çıkıyor. (1,5 m sonrası özellikle) ve beni en çok yanıltan mineral olur kendisi.

ODALARIN ÜZERİNDEKİ 1-2 BAZAN 3 KAT KİL TABAKASINI ÇUBUKLA TESPİT ETMEKTE ÇOK SORUN YAŞANMAZ. NETİCEDE ODANIN TABAN YÜZEYİNİ ÇOK GEÇMEZ.

NORMAL-DOĞAL KİL KATMANLARINI ÇÖZMEK İÇİN;
KABLONUZUN BOYUNUN 15 METREDEN AZ OLMAMASI LAZIM.
ÇUBUKLA BAKARKEN DE KABLO SONUNA KADAR GİDERSİNİZ.
BAZAN 6-7-8 YERDE ÇUBUK İŞARETİNİ VERİR.
4 CEPHEDEN DE BU İŞLEMİ YAPTIĞINIZDA AŞAĞIDAKİ KİL TABAKASINI VEYA KATMANLARI ANLAMANIZ MÜMKÜNDÜR. SİZDEKİ CİHAZDA DA BUNA BENZER BİR USUL BELİRLEMEK MÜMKÜN MÜ? DENEMEK LAZIM.

soru 5) Boşluk haricindeki maden testinde,kazmadan önceki son aşamada,hedefin yaklaşık 4 m yanına altın koyun ve arasından geçin demişsiniz. (Tüm testlerimiz altın üzerineydi ve tüm testler öncesinde sadece altını gösteriyordu) Ve eklemişsiniz,eğer sizin koyduğunuz altını gösterirse,kazılan yerdeki mineraldir demişsiniz.

DOĞRUDUR, BÖYLE SÖYLEMİŞİZ, AMMA EKSİK SÖYLEMİŞİZ.
BURADA ALTIN VAR AMMA ÇOK AZ. NEDEN? ÇÜNKÜ 4 METRE YAN TARAFINA KOYDUĞUMUZ ALTINDAN DAHA AZ BİR ALTIN VAR. ZİRA "GÜMÜŞ ÇUBUK" ALANDAKİ "EN FAZLA" OLAN METALE -BURADAKİ ALTINA- GİDER.
KOYDUĞUMUZ ALTIN 10 GRAM İSE VE TESPİT ETTİĞİMİZ YERDEKİ ALTIN 4 GRAM İSE, GÜMÜŞ ÇUBUK 10 GRAM OLAN ALTINI GÖRÜR, ORAYA YÖN VERİR.
BAZI AĞAÇ KÖKLERİNDEKİ MİNERALLERİ DE ÇUBUK ALTIN OLARAK ALGILAR. BUNU AYIRDETMEK ÇOK ZORDUR.
BU SEBEPLERDEN DOLAYI SADECE "BURADA MİNERAL VAR" DEMEK EKSİK BİLGİ OLMUŞ. ATLAMIŞIZ. :((

Kazılan (kazılacak) olan yerdeki daha büyük mebla olması gerektiği için ve gümüş çubukla baktığınız için böyle söylediğinizi düşünüyorum.

DOĞRUDUR. YUKARIDA AÇIKLAMASI YAZDIM.

soru şu,tüm testlerde altın pozitif iken. 4 m yanına koyduğumuz kendi altınımızı çekti diye,ne değişti ki kazılan yerdeki mineral oldu ? Etkileşimin gücünü ve neyi tetiklediğini merak ettiğim bunu soruyorum.

BAZAN ANLATMAK İSTEDİĞİMİZİ DETAYA İNMEDİĞİMİZ İÇİN KOPUKLUKLAR OLDUĞUNDAN İFADE ETMEKTE EKSİKLİĞİMİZ OLMAKTADIR..
GÜZEL TESPİT ETMİŞİNİZ BURADAKİ KELİME VE BİLGİ EKSİKLİĞİNİ.
DETAY VE ÖRNEK VERELİM İNŞALLAH:
ALTIN TESPİTİ YAPTINIZ. AŞAMA AŞAMA GİDİYORSUNUZ.
SIRA; 3-4 METRE YANINA ALTIN KOYUP 4-5 METRE GERİDEN GELEREK KONTROL ETMEYE GELDİ.
KONTROLÜNÜZÜ YAPTINIZ. SİZİN KOYDUGUNUZ ALTINA GİTTİ ÇUBUĞUNUZ.
TESPİT YAPTIGINIZ YERDEKİ ALTINI GÖSTERMEDİ.
YA AZ MİKTARDA ALTIN VAR, YADA MİNERAL.

BİR TEST DAHA YAPACAKSINIZ, KOYDUĞUNUZ ALTINLARI ALMADAN.
SİNYAL ALDIĞINIZ YERİ 15-20 CM. KAZACAKSINIZ, TOPRAK BİRAZ HAVALANACAK.
YİNE 4-5 METRE GERİYE GEÇECEKSİNİZ.
BU SEFER ELİNİZE ALTIN DEĞİLDE GÜMÜŞ ALACAKSINIZ.
YÜRÜYECEKSİNİZ. ÇUBUĞUNUZ ALTIN TESPİTİ YAPTIĞINIZ YERİ -KAZILAN YERİ- GÖSTERİRSE KESİNLİKLE MİNERALDİR DİYECEKSİNİZ. MİNERAL NASIL BİZİ KANDIRIYORSA, BU TEST YÖNTEMİ DE MİNERALİ KANDIRMACA GİBİDİR. BU ŞEKİLDE MİNAREL OLDUĞU BİZE SÖYLEMİŞ OLACAK. HALBUKİ DAHA ÖNCE SADECE ALTINA İŞARET VERMİŞTİ, GÜMÜŞTE İŞARET ALAMAMIŞTIK.

HİÇ İŞARET VERMESEYDİ; TESPİT YAPTIĞIMIZ YERDE EVET ALTIN VAR, AMMA GRAMAJI ÇOK DÜŞÜK DİYECEĞİZ.

Sıralamada 2. Sıradaki gümüş ile değilde son sıradaki antik para ile baksaydık sonuç farklı mı olurdu acaba ?

CANI ÇIKASI MİNARELİN YAPTIĞI ŞEY; KESİNLİKLE AKSAKSIZ ALTIN VE GÜMÜŞE SİNYAL VERİR YANİ ALDIRIR.
BAZI MİNERALLER İSE ANTİK PARA VD. İŞARET VERMEYEBİLİR. ÇUBUĞUNUZ MİNERAL OLDUĞU HALDE HAREKETSİZ KALABİLİR. BİZ DEZAVANTAJ GİBİ GÖZÜKEN BU DURUMU KENDİ LEHİMİZE AVANTAJA ÇEVİRMİŞ OLACAĞIZ.

İLMİ BİR AÇIKLAMASINI BİLMİYORUM: DALGA BOYU-ATIMI-ATIM SAYISI VB.

ÇUBUK İLE SUYUN TESPİTİNE KARŞI ÇIKAN PEK OLMAZ. ZİRA SUYU BULANLAR YÜZYILLARDIR SUYU BÖYLE BULMUŞLAR. BUGÜN CİHAZLARLA DA BULUYORLAR, AMMA ÇUBUKÇUNUN VERDİĞİ NOKTA VE BİLGİ SEVİYESİNE HENÜZ GELEMEDİLER.

ÇUBUK SUYU NASIL BULUYOR..?
ASLINDA MARİFET SADECE ÇUBUKDA DEĞİL, ÖNEMLİ OLAN EN ÖNEMLİ MESELE ÇUBUKÇU DA...
BUNUDA ANADOLUMUZDAKİ "OCAKLIK" MÜESSESİ İLE ANLAMDIRABİLİRİZ. NAZAR OCAĞI,
YILANCIK OCAĞI, TERMA OCAĞI VB. GİBİ. BU KİŞİLERDE ALLAHU TEALANIN VERDİĞİ BİR OLAĞANDIŞILIK YANİ OLAĞANÜSTÜLÜK VARDIR. OKURLAR BİRŞEYLER YAPARLAR MİSAL ELİMİZDEKİ SİĞİLLER KURUR GİDER. BU KİŞİNİN OKUDUKLARININ AYNISINI BİZ OKUSAK, YAPTIKLARINI DA YAPSAK O SİĞİLLER DÜŞMEZ. ZİRA BİZ OCAK DEĞİLİZ. DİNİMİZDE BU DURUMA "MEUNET" DENİR. GOOGLEDEN ARAŞTIRABİLİRSİNİZ MEUNETİ.
ÇUBUK ODANIN ÜSTÜNDEN YERYÜZÜNE KADAR OLAN KISMI FARKLI GÖRÜP İŞARET VERİYOR.
TABAN İLE TAVAN ARASINI FARKLI GÖRÜP YİNE İŞARET VERİYOR. AŞAĞISININ YAPISI BOZULMUŞ.
BU BOZUK YAPIYI BİR ŞEKİLDE ALGILIYOR. SURFER PROGRAMINA BENZER BİR MANTIKLA ÇALIŞIYOR.
ANAMOLİLERİ TESPİT EDİYOR.

MANTALİTESİ BİLEMİYORUM. ANCAK BİZ AĞIZINA TOPRAK PARÇASI ALIP DA TÜKÜRÜĞÜ İLE KARIŞTIRIP HARÇ HALİNE GETİRİP YUVASINI YAPAN KUŞLAR GİBİ, BU HARCIN İÇİNDEKİ MALZEMEYİ BİLEMİYORUZ AMMA BU HARÇ İLE YUVA YAPILACAĞINI BİLİYORUZ.

NİYESİNİ BİLMİYORUZ, NASILINI BİLİYORUZ.

ÇOK AÇIKLAYICI OLMAMIŞ OLABİLİR. LAKİN DURUM BUDUR.

""OL MAHİDİR Kİ; DERYA İÇRE GEZER, DERYAYI BİLMEZ.""""" Balık su içinde yaşar amma suyu bilmez.

Saygılarımla..

Kolay Gelsin.

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
BulursamKader25

Sorularıma verdiğiniz emek ve sabır için çok teşekkür ederim. Bir çoğunun yanıtını aldığım gibi,zihnimde tam oturtamadığım bir çok şey konusunda da daha farklı düşünmemi sağlayarak kendimce yanıtlar bulmamı sağladınız.
Çubuk ; toprağın bütünlüğünün bozulması sonucunda oluşan farklılıkları algılayarak bunlara tepki veriyor. Veya farklı bir enerji hissettiğinde tepki değiştiriyor. Bu tepki açılıp/kapanma v.b geri bildirimler şeklinde oluyor. Basit bir örnekle,çektiğiniz çubuk yere paralel hale geldiğinden itibaren kitabı (toprağı) okumaya başlıyor. 12 kalibre ve belirli bir yazı karakterinde okumaya başladığı kitapta yazı karakteri ve harf yüksekliği değiştiğinde, sendeleyerek sorun olduğu konusunda ikaz veriyor. Yazar, hikayesine ve kahramanlarına hakimse sorunları görerek gerekli değişiklikleri yapıyor diyebilirim. Zihnime böyle oturttum..
İşin ilginci bu çubuk, boşluk bulma konusunda sanırım "güneş patlamalarının oluşturduğu manyetik rüzgarlardan" sanırım etkilenmiyor. Hiçbir yazınızda bununla ilgili bir şey görmedim.
Tecrübelerimle hatasız olarak eminim ki, herhangi bir madenin manyetik etkisi,dünyanın manyetik etkisinden daha yüksektir. Bizler bu yüzden değişik arama metotları ile madenlerin yerlerini tespit edebiliyoruz. Ancak güneş patlamalarından oluşan manyetik rüzgarlar, saniyelik/dakikalık/saatlik/ kesik kesik olarak dünyaya ulaştığında,dünyanın manyetik etkisi,bizim aradığımız veya test için kullandığımız tüm madenlerin manyetik etkisinden fazla olarak yükseldiği için,hiçbir çubuk o esnada hiçbir madeni tespit edemiyor.
Eğer manyetik rüzgar yok ise,yani dünyanın manyetik etkisi normal ve madenlerinki olması gerektiği gibi daha yüksek ise, yere attığım demir parçasının üzerinden benim çubuklarım ile üzerinden geçtiğimde muhakkak çarpı yapar. Ancak manyetik rüzgar var ise,çubuklar asla çarpı yapmaz. Manyetik rüzgar zayıf ise,kımıldayım mı kımıldamayayım mı diye direnir durur. 1 dk sonra her şey süt liman olabilir.1 saat bu devam da edebilir. Bu testi her zaman yapmak zorunda olduğum için,anlattığımın binlerce kez tecrübe edilen bir şey olduğunu vurgulamak isterim.
Sizin ve diğer arkadaşların bu sorun ile hiç karşılaşmamış olmasının ( forumlarda anlattığıma benzer hiç ifade görmedim) benim için 2 tane açıklaması var. Ya sadece boşluk arandığı için ve boşlukta bu geçerli olmadığı için fark edilmedi ya da bu hususun farkında olunmadığını düşünüyorum.
50 m2 nin bütünlüğü bozulup,20 m2 oda yapılmış olma ihtimalini başıma gelmeden açıkçası asla düşünmezdim. Bu konuda ufkumu açtınız teşekkür ederim.
Kuzey ve güney yarım kürede lavaboya dükülen bir kova suyun ters yönlerde girdap oluşturması ve ekvator çizgisinde girdapsız dipten sukunetle suyun boşalması gibi, çubuk ile de saat yönü ve ters istikamette de ilk hareketi almak için dönüş yapılması gerektiği konusu da çok önemli bir ipucu elde etmemi sağladınız. Belki bizim yarım kürede saat yönümüz kuvvetliyken,güney yarım kürede tam ters yönümüz kuvvetli bile olabilir kimbilir. Veya bazı madenlerin aranmasında saat yönünden başlamak avantajlıyken,başka bir madende tam ters yönden aramakta gerekebilir. Sonuçta bu meret birazda kişiye özel çalışıyor. Ufkumu genişlettiniz..
Maden testindeki sıralamanıza biraz önyargılıydım açıkçası. Ancak açıklamalarınızdan sonra şöyle bir şey de geldi aklıma ;
Altına baktık sinyal verdi,gümüşe baktık verdi,bakıra baktık verdi, mineral diyerek kesip atamayız sizin sıralamanıza devam etmeliyiz kesinlikle. Çünkü aşağıda belki bakraç içerisinde karışık para var. Hem altın hem gümüş var. Altının içerisinde de bakır var. Olamaz mı ? Elbette olabilir. O yüzden sıralamanız olmazsa olmazlardan, çok teşekkür ederim.
ve kesinlikle bu mineralin canı çıksın.. Yıllardır beni de çok yordu. Ancal altın ve gümüş üzerinde neden durduğunuzu ve mineralle olan ilişkilerini iyi bildiğimden şimdi sizi daha iyi anlıyorum.

Dediğiniz gibi, balık okyanusta yaşar ama gördüğü her balığa okyanus nerede diye sorar.
Tecrübelerinizi aktardığınız için çok sağolun. Hayırlı akşamlar dilerim..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...