Define Çubukları, Çubukla Boşluk ve Altın Tespiti.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Eline altun veya diger metallerden almadan turlari sagdan sola soldan saga tamamla kardasim. Bu donus esnasinda cubuk size yon verecek mi?
Yon verirse o istikamette yuru.
Seni hedefin uzerine getirecek.
Hedef uzerine geldiginde verdigi isareti benimle paylas insallah.

Birde hedef uzerine geldiginde isareti alinca orada sabit bir sekilde dur, yurume. Cubuguda indirme. Bu sekikde 2 dakika kadar bekle. Cubuk ne yapacak gozlerin cubukta olsun. Bunlarida benle paylas.

Bunlara gore sana soyleyeceklerim olacak.

Tur atma esnasinda altin veya baska metal isareti verdigini ilk kez sizinle yasamis olduk. Bunu cozmemiz lazim insallah.
Verecegin bilgiler benim acimdan cok onemli, olayi cozebilmek adina.
Dediklerinizi harfiyen yapacağım Hocam.
Elde ettiğim tüm bulguları buradan yazacağım.
Sabrınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim..

amirali

Yeni Üye
BulursamKader25
hocam bir başka yerde alantarama makine ve çübükla degerli tesbiti yapmşiz..sağ elime altn aldğmda çarpi yapıyor gümüş çübük..noktann 1mt kartonün üzerine başka altn koyüb yeniden çübük tütdüm ginede çübük tesbit edigim noktaya gediyor 1mt kadar kazdk zemin taşli ve sert ama hem makine ve hem çübük hala hemen noktayi gosteriyor..1mt sonra toprağn rengi degişdi beyaza yakn bi reng krem rengi gibi ve avüç avüç kazlyor çok sert
bü konüda yorüm yaparmsnz lütfan

Trakyalı81

Yorumlarım 2863 sayılı kanun çerçevesindedir.
Eline altun veya diger metallerden almadan turlari sagdan sola soldan saga tamamla kardasim. Bu donus esnasinda cubuk size yon verecek mi?
Yon verirse o istikamette yuru.
Seni hedefin uzerine getirecek.
Hedef uzerine geldiginde verdigi isareti benimle paylas insallah.

Birde hedef uzerine geldiginde isareti alinca orada sabit bir sekilde dur, yurume. Cubuguda indirme. Bu sekikde 2 dakika kadar bekle. Cubuk ne yapacak gozlerin cubukta olsun. Bunlarida benle paylas.

Bunlara gore sana soyleyeceklerim olacak.

Tur atma esnasinda altin veya baska metal isareti verdigini ilk kez sizinle yasamis olduk. Bunu cozmemiz lazim insallah.
Verecegin bilgiler benim acimdan cok onemli, olayi cozebilmek adina.
BulursamKader25 Hocam Merhaba,

Dediklerinizi şöyle yaptım.

Hedef bilgileri :
-3x4 m boyutlarında oda
-Derinlik 3 m
-Uzun kenarda duvara paralel ve 50 cm mesafede, 50x150 cm sarıkız işareti veren hedef.

Hedefe 5 m mesafeden, elime hiçbir metal almadan,gümüş çubuklarla her iki yönde de 360° tur attım.
Bende saat yönü güçlü olduğu için,saat yönünden "altın işareti" aldım. Tur atarken odanın duvarına paralel geldiğimde,elimdeki çubuklar altın işaretini veriyor. Sol kapanıyor sağ dik. İşareti aldığım zaman durduğumda,1-2 saniye içinde,dik duran sağ çubuk,hedef istikametinin çekim gücüne girip,sağ çubukta kendini o tarafa doğru yönlendirsin istiyor. Hamle yapıyor. Ama sol çubuk sabit,tam kapalı. O esnada hedef sol omuz hizamda.
Saat istikametinin tersine döndüğümde hiçbir sinyal alamadım.
Dediğiniz gibi elimde hiçbir metal olmadan hedefe doğru yürüdüm. Hedefin içine girdiğimde yine altın işareti aldım. Dediğiniz gibi 2 -2,5 dk bekledim. Çubuklar hep gözümün önünde,işaret hiç kesilmedi. İki çubukta farklı herhangi bir hareket yapmadı. Yani her ikisi de kararlılık gösteriyordu. Sadece sol çubuk,yani kapanan çubuk,ara ara 1 cm sag sol yaptı ama sanırım o soğuktan buz gibi olan ellerim yüzündendi.

Elime pinpon topu aldığımda ve etrafımda tur atarkende çubuklar çarpı yapıyor bende. Tur esnasında dönerken her iki çubuğun ucu,boşluk istimaketine dönüp bu tarafa git gibi yön vermiyor. Kabaca sol omuz hizama boşluk geldiğinde çarpı işareti yapıyorlar. Anlıyorum ki o tarafta boşluk var. Araştırmamı o tarafa kaydırıyorum.

Gümüş çubuk İle hedef üzerinde, gümüş,bakır,alüminyum,demir,kurşun test ettim. Hiçbirine sinyal vermedi. Lakin 1 tek şeye hariç. Antik para. Eski bizans parası kullanıyorum. Kaç yüzyıllık bilmiyorum. Değersiz,dandik bizans paralarından işte. Hafif oksit gibi bişiyler yapmış falan filan. Bir tek ona aynı şekilde altın işareti aldım. Altında ne yapıyorsa,antik parada da aynısını yaptı. Sonra işkillendim,test ettiklerimi bir daha test ettim yine sinyal alamadım. Altın ve antik para aynı hedef noktada aynı ebatta veriyor.

Alüminyum çubuk ile elime çelik yüzük aldım hedefin üzerine yürüdüm. Geçen sefer ki gibi hiç sinyal yok maalesef. Giriş kapısı olduğunu tahmin ettiğim alt köşede sinyal veriyor. Orada da kurşun var zaten. Gümüş çubuk testlerinde kurşun demişti.

Alüminyum çubuğu elimde hiçbir metal olmadan kullandım. Odanın içine girdim. Boşluk sinyali verdi çubuklar kapandı. Hedefin üzerine yürüdüm. Hedefin üzerine geldiğim an çubuklar açıldı.
Apartman dairesinde altta boşluk varken,yere metal koyduğum zaman çubukların açıldığını tespit etmiştim. Denedim, orada da açıldı.. Kurşunun üzerine gittim orada da açıldı..

Hedef etrafındaki emareler ;

- 6 m uzaklıkta aynı hizada üst tarafında ,küpe benzeyen,işlem görmüş,murç izleri taşıyan,1,5x1,5 ebatlarında 2 büyük kaya. Kayanın birine 2 göz oyulmuş. Odaya yakın olan gözün üzerine kaş çizilmiş. Gözlerin baktığı istikametin tam karşısında 10 m mesafede,50 x50 cm ebatlarındaki kayaya,yere paralel oyuk açılmış. Parmaklarınızı birleştiriyorsunu,4 parmağınız tam olarak içine giriyor ve neredeyse parmaklarınızın bitim yerine kadar geliyor. 2. Boğumları geçiyor. Yine aynı taşta, odaya bakan tarafında,taşın köşesine 2 tane 90° dikme şeklinde taşa şekil verilmiş.
- Odanın olduğunu düşündüğüm yerin 2 m arkasında kısa oval ve işlem gördüğü net olan taşta,yuvarlak 2 oyma yapılmış ama oymanın biri sanki kolçaksız koltuk taşı gibi.. Lakin bu taş muhtemelen yerinden kıpırdatılmış. Çünkü odanın tam üzerinden patikamsı bir tarla yolu geçirilmiş ama sonradan yol kullanılmamış. Gözlemlerime göre bayağı bırkalanıp oynanmış o aralar tırnaklı ile çok belli..

Sayın hocam,
Zihinle mi yapıyorum yönlendiriyor muyum bilmiyorum. Çünkü siz tur atarken ilk defa herhangi bir metalin işaretini alan birini duyuyorum dediniz. Bendeki toplayabildiğim bilgiler bunlar.
Bunların ışığında,tecrübeleriniz doğrultusunda fikirlerinizi rica ediyorum.
Saygılarımla..

hatif

Bilgili Üye
Talebe

@ BulursamKader25 ustam.

"Bir ustaya olsam çırak
Bir olurdu yakın ırak "
Rahle i tedrisinize talibim

faruk5759

Yeni Üye
BulursamKader25. Selam ustam Kolay gelsin. ALLAH Sizden razı olsun Yazdığınız eğitim dolu Yazılar, yaptiğınız yorumlar Gerçekten biz acemiler için büyük nimet çok size teşekkür ederim ALLAH Başımızdan eksik etmesin.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
@ BulursamKader25 ustam.

"Bir ustaya olsam çırak
Bir olurdu yakın ırak "
Rahle i tedrisinize talibim
Kardaşım,,
Teveccühünüze teşekkür ederim.
Yalnız pazar günü hariç;
sabah 08.00 akşam 19.00 çalışan birisiyim.
Şu an mümkün değil.
Okulla kapandığında yerleşeceğim yer belli olacak ve 2nci emekliliği olacam.
İşte o zaman zaman sorunumuz kalmaz, ya nasip diyelim.

hatif

Bilgili Üye
Uzaktan eğitim

BulursamKader25 ustam . Giyabinizda mütevazı ,güzel ahlakiniza kalbim meyletti.
Allah (CC) razı olacağı işleri yaptirsin..
Siteye üye olduğum için şanslıyım.gercekten seviyeli ...devamlı okuyorum yazıları.cubuk ile hiçbir tecrubem yok.yazdiginiz çubuk malzemelerini istettim,gümüş çubuklar Konya'dan alındı .diğer alüminyum ...vs.tedarik edilmek üzere,ins. mıknatıs ve disk hazır. Göztaşı İst. Dan gelecek. Elimde çok işarette var... Numune olarak eski sikke ve ,küp parcasi
Bulamam sanırım. En azından Uzaktan eğitim için alâkadar olur musunuz ,çalışmalara basladigimda. Sizin ve ustalarimin varlığından haberdar olduğum için çok memnunum.Rabbim hepinizi yuceltsin inşaallah.selam ve hürmetler ederim.

BulursamKader25

BulursamKader25. Selam ustam Kolay gelsin. ALLAH Sizden razı olsun Yazdığınız eğitim dolu Yazılar, yaptiğınız yorumlar Gerçekten biz acemiler için büyük nimet çok size teşekkür ederim ALLAH Başımızdan eksik etmesin.
Allah cc razi kardasim,
Verdigimiz bilgiler en azindan cubuk isinin ne oldugunu bir nebze anlatabildiginden bosa kurek cekilmemesine vesile oluyor.

Al cubugu cik araziye, dolas. İsaret verdigi yerde basla isleme yanlisligindan bir cok kardasimi engelledigini dusunuyorum.

Boyle bir dunyanin olmadigini cubuk tutanlarin bilmesi gerekiyor. İste bu yazilar buna vesile oluyor insallah.

BulursamKader25

BulursamKader25 ustam . Giyabinizda mütevazı ,güzel ahlakiniza kalbim meyletti.
Allah (CC) razı olacağı işleri yaptirsin..
Siteye üye olduğum için şanslıyım.gercekten seviyeli ...devamlı okuyorum yazıları.cubuk ile hiçbir tecrubem yok.yazdiginiz çubuk malzemelerini istettim,gümüş çubuklar Konya'dan alındı .diğer alüminyum ...vs.tedarik edilmek üzere,ins. mıknatıs ve disk hazır. Göztaşı İst. Dan gelecek. Elimde çok işarette var... Numune olarak eski sikke ve ,küp parcasi
Bulamam sanırım. En azından Uzaktan eğitim için alâkadar olur musunuz ,çalışmalara basladigimda. Sizin ve ustalarimin varlığından haberdar olduğum için çok memnunum.Rabbim hepinizi yuceltsin inşaallah.selam ve hürmetler ederim.
Guzel dilekleriniz ve degerlendirmeleriniz icin tesekkur ederim.

Ben bu zamana kadar ne kup parcasiyla nede kemikle beraber cubukla tutmadim.
Bu usulu benimsemedim. Tutanlara da birsey demem ustam.

Madem merak ettiniz, calismalara baslayacaksiniz, biz her zaman yardimci oluruz insallah.

Yaliniz burada bir husus var:
Bizim usulumuzu denediginiz yerde yardimci olabilirim. Yapmadigim, bilmedigim, tecrube etmedigim usullerde yorum yapmam. Bu durumda bilenler, deneyenler ve tecrube eden kardaslarimiz yorum yapip yardimci olurlar.

Benim size ilk tavsiyem:
Bosluk bulmayla baslayiniz.
Once bu alanda tecrube sahibi olunuz.
Metal tespitini sonraki asamaya saklayiniz.

Metal tespitinde en buyuk sorun minerale yakalanmaktir. Ayni sorun oda, bosluk tespitinde de yasanmaktadir.
Oda, bosluk tespitinde minerali eleyen, gecen; metal tespitinde daha fazla avantaj elde etmis olur.
Bu cubuk isi, cok calisip tecrube kazanmakla ilerliyor. Tecrubeniz arttikca kendinize guveniniz de artar.

Biz yardima haziriz insallah.
Sorulariniz oldukca, bizleride etiketleyerek buraya yaziniz. Cok degerli diger cubuk ustasi kardaslarimizla birlikte bildiklerimizi yazariz.
Merak etmeyin, 1.000 adet soru sorsaniz bu sitede 1.000 adet sorunun cevabi birsekilde verilir.

Kolay Gelsin.

Nasreddin hoca

Yeni Üye
Selamün aleyküm abi yazınızı okudum harika sizinle tanışmak istiyorum eğer uygunsa görüşmek isterim mümkünse telefonunuzu yazınız

Nasreddin hoca

Yeni Üye
Selamün aleyküm bulursam kader25 sayın abicim yazınızı çok beğendim harika iş adresinizi veya telefon numaranızı verinde sizinle tanışmak istiyorum oraya geleceğim inşaallah Allah'a emanet olun

Nasreddin hoca

Yeni Üye
Selamün aleyküm ustam bu bulursam kaderim25'e ulaşamıyorum acaba bu zatın adresi varmı sizde hayırlı akşamlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...