Define ve gömü aramak caizmidir? Bulunursa helalmidir?

facotti

Yeni Üye
Merhaba Ustalarım,
Define ve gömü hakkında helal - haram konusunu açmak istedim.belki daha önce açılmış olabilir ama bulamadığım için açılmadığını düünerek başlığı açtım. İnsanın dünya hırsı ile harama helal kılıfı biçtiği, kardeşin kardeşi katlettiği günümüzde gömü ve benzeri durumlar için aynı hırsla bir çok arkadaşımız , tanıdığımız beyhude bir çabaya giriyor. evet insan ebediyet için yaratılmıştır, bu sebeple istemekten asla vazgeçmez, hep daha fazlasını ister.
Define yada gömü bulmak niyeti ile kendi mülkün haricinde kalan ve başkasın ait olan yer ve mekanlarda arama yapmanın caiz olmadığını.. bulunduğu takdirde de bunun haram olduğunu biliyorum. tek istisnası kendi mülkünde, tarlanda, evinde bulduğunun zekat miktarını verdikten sonra kullanmanda sorun olmamasıdır. Bu bağlamda , kendi mülkün dışındaki mekan ve yerlerde arama yapmaya nasıl bakıyorsunuz merak ediyorum

selamlar

facotti

Yeni Üye
Ayrıca şunuda belirtmeliyim;
konu ile ilgili bilgi alınabilecek ve öğrendiğim sahih bilgiler var ancak bu forumdaki arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum. paylaşırsanız sevinirim

selametle

bozoklu

Süper Moderatör
Süper Moderatör
1- Kendine ait arazide define aramak, bulmak, zekatını vermek koşuluyla helaldir.
2- Başkasına ait arazide izini olmadan define aramak, bulmak haramdır
3- Devlete ait arazide izin almak ve zekatını vermek koşuluyla helal olduğu kanaatindeyim.

dadas_25

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Kardeşim dinimizde kendi arsan yada devlet arsasında arama yapmak bulduğunda da 5/1 oranında vergi vermek caizdir. Eğer şahsa ait arazide arazi sahibinin haberi yoksa caiz değilir. Çünkü adamın arazisini gasp etmiş sayılıyorsun. Bu oranlar ve kararlar mesheplere göre farklılıklar vardır. Bunu iyi araştırmak gerekir. Diyanet işlerinin define ile alakalı yayınladığı bir karar var ama şahsen ben saçma buluyorum. Çünkü hiçbir kanun Kuran-ı Kerim ve Hadislerden yani Sünnetten önemli değildir.

murattırosso

Hakimiyet ALLAH 'cc'dır.
Süper Moderatör
Çünkü hiçbir kanun Kuran-ı Kerim ve Hadislerden yani Sünnetten önemli değildir. dadas_25 yüreğine sağlık.

Smokin

Moderatör
Moderatör
Bu konu da çok hassas olduğum için bende çok araştırdım . Birşey söylemeye gerek yok çünkü ustalar gerekeni söylemiş.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Konunun genel ahvalini kardaslarimiz yazmis.
Daha teferruati Fikih kitaplarinda mevcuttur.
Fetavayi Hindiyye ye bakabilirsiniz.
Muhtasar olarak İlmihallerde de mevcuttur.

Unutulmasin diye su hukmu yazmak isterim:
Baskasinin tapulu arazisunde izun almadan namaz kilmak MEKRUHTUR. Varun siz defune aramayi kiyas edin.

Defineci, yaptigi isin helalini haramini mekruhunu bilmelidir. Bu isin edebini ogrenmelidir.

Girdigi mezar odasindaki olunun kullerine dahi saygi gostermeyen İslami bilmiyor demektir.

Bazilarini umursamaz goruyorum.
Cehalet bas belasi bir durumdur.
Tum gercekler ahirette anlasilacaktir.
Allah cc hepimizin yardimcisi olsun. Amin.

facotti

Yeni Üye
Ustalarım merhaba,

Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim..netice itibariyle, her dünya işinde olduğu gibi define ve benzeri işlerde de hırsla hareket etmemek gerekliliği kesindir. Hırs insanı hataya hatta Hafizanallah cehenneme bile götürebileceği için, bu işi hoby olmanın dışına çıkartıp hayatımızın merkezine koymak ne inancımıza ne de müslümanlığımıza yakışmayacaktır.Bu sebeple, bu forumdaki tüm değerli insanlardan halis niyetleri için Allah Razı olsun, görüyorumki olayın bilimsel ve ilimsel yönüne daha çok hizmet ediyorlar. bu da Allah indinde, karun kadar zengin olmaktan daha evla ve hayırlıdır. cenab- ı Hak helal daireden çıkmadan yaşamayı ve son nefesimizi vermeyi nasip etsin.

selamlar