Definelerin Zekatı

S:W:A:T

Editör
Merhabalar Arkadaşlar ,

Bu bilgiler okuduğum güzel bir kitaptan alıntıdır. Tamamen benim el yazımdır..

DEFİNELERİN ZEKATI

İslam'ın '' Fıkıh literatüründe ''Kenz'' olarak nitelendirilen , gömülü bulunduğu yerden çıkarılan ve sahibi bilinmeyen altın , gümüş , paralar , silahlar , aletler , ev eşyaları vb. mal ve eşyaya verilen isim ... İslam fıkhına göre defineler üçer ayrılır:

1. İslami Defineler: Üzerinde İslami işaret bulunan , Müslümanlara ait olduğu işaret ve simgeleriyle kesin olan para ve eşyalar.

2. Cahilliye Devri Defineleri : İslam öncesi ya da İslam dışı milletlere ait simgeler ve tanrı , hükümdar resmi taşıyan para ve eşyalar.

3. Müştebah Defineler : Üzerinde belirleyici bir işaret veya simgesi , nakşı , baskısı karışık olduğundan hangi din mensubuna ait olduğu anlaşılmayan para ve eşyalar.

Hukuk ekollerinin ortak görüşüne göre ; İslam öncesin dönemden kalan defineler kural olarak beşte bir (Humus) oranında vergiye tabidir. (Altın,gümüş,bakır,silah,elbise vb. eşya içindir.) Definenin bulunduğu arazinin ev , bahçe , tarla gibi sahipli (mülk) veya dağ ve sahra gibi sahipsiz (mubah) arazi olması , hukukçuların çoğuna göre devletin vergi hakkını etkilemez. Beşte biri vergi olarak verildiği taktirde , beşte dördünün bulana ait olacağında hemen hemen görüş birliği vardır.

Müslümanlar tarafından gömülen para ve kıymetli eşya bulunmuş mal hükmündedir. Mülkiyeti , bulana veya o malın bulunduğu arazinin sahibine ait olmaz. Zaman aşımı mal sahibinin mülkiyet hakkını ortadan kaldırmadığı için bulanın o malı ortaya çıkarsa asıl sahibine iade etmesi gerekir. Bir yıl asıl sahibinin ortaya çıkmaması durumunda ise defineyi bulan onu hakime teslim eder veya fakirlere sadaka olarak dağıtır , fakirse kendisi harcayabilir.

Bizim gözlemlerimizde kaçak veya tesadüf elde edilen definelerle ilgili olarak , onu bulan kişiler 1/5 oranında ''Zekat'' dağıtma inancını taşımaktadırlar. Halbuki zekat kelimesinin define buluntuları için kullanılması tamamen yanlıştır.

Bizde burada olabilecek en sağlam İslamı kaynaklardan konuyla ilgili olarak dinimizin bakış açısını ortaya koymaya çalıştık . Yürürlükteki kanunların konuya ilişkin uygulaması ise takdir edileceği üzere buradaki mevzunun dışındadır.

Defineciyi zekat adı altında bulduğu paranın bir kısmını dağıtmaya sebep , o paradan hayır görememe endişesidir . Konuştuğumuz çok sayıdaki definecinin bu konuda cidden çok hassas olduğunu gözlemledik. Beşte bir oranında bir miktarı onların ifadesiyle zekat olarak dağıtmak bir gelenek halindedir. Bunun dağıtımını da ( ortaklar arasında ) karşılıklı olarak kendi yakın çevrelerine yapmaktadırlar. Bu hem yakınlara vefa borcunu ödemek hem de stratejik açıdan onlar için önemli bulunmaktadır.

Bulunan paradan manevilerin hakkıdır diyerek bir miktar para toprağa geri bırakılmazsa , '' manevilerin tasallatundan kurtulmak mümkün olmaz '' inancı onlarda hakim duygudur. Birde , bu paranın bir miktar (1/5) zekatı verilmezse o paradan hayır görülmes , bilakis bela ve musibetleri beraberinde getirir.

Smokin

Moderatör
Moderatör
Emeğine sağlık üstat
Lakin benim araştırmam da çoğu din adamı kendi arazisi dışında bulduklarını izinli cikarmadigi sürece haram diye beyan etti .

Ibrahım2

Bilgili Üye
Bana gore şeriat ne derse odur devletler kurulur dağılır yasalar değişir asıl olan şeriat tir devlet bir kişiye yardım ediyor benim haberim yada iznim varmı soran yok belki ben razı değilim yada bir başkası 80 milyonda biri bile razı olmasa o kışı haram yemiş olur kul hakkı olur degılmı ama iş defıneye gelince farklı oluyor anlamadım gitti

SAHBAZ

Bilgili Üye
@S.W.A.T emegine saglik cok guzel ve onemli bir konu

CANADALI

Aktif Üye
Kütüb-ü Sitte - Hadisler 2000 : 2005 - Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Hayvan(ın sebep olduğu mağduriyet) hederdir, kuyu(nun sebep olduğu mağduriyet) hederdir. Maden (in sebep olduğu mağduriyet) hederdir. Define ye humus (beşte bir nisbetinde zekât) vardır."

Önce define bulalım sonrada 5 te 1 ini vermeyen namettir.Ondan sonrasıda kimseyi enterese etmez bence özet bu.Ama işte hakkıyla 5 te 1 ini verecen..:230:

Son düzenleme:

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Bana gore şeriat ne derse odur devletler kurulur dağılır yasalar değişir asıl olan şeriat tir devlet bir kişiye yardım ediyor benim haberim yada iznim varmı soran yok belki ben razı değilim yada bir başkası 80 milyonda biri bile razı olmasa o kışı haram yemiş olur kul hakkı olur degılmı ama iş defıneye gelince farklı oluyor anlamadım gitti
ibrahim Kardeşim bu düşüncen yanlış.
uzunca cevap vermek isterdim şu an mesai bitmek üzere.
İnşallah yarın veya nasip olursa diğer günler yazmaya çalışırım.

BulursamKader25

Yaptigim Yorumlar; Resmi Kazilar İcin Gecerlidir.
Beşde biri demek,

Başka bir deyişle :

%20 demektir.

100 milyarda, 20 milyar.
1 trilyonda 200 milyar
10 trilyonda 2 trilyon demektir.

Süpper, Maşallah....

Amisos

Bilgili Üye
Evet güzel ve önemli bir konu kalp ler çeşit çeşittir biri parayı bulim fındık kırcam der diyeri hayr hasanat yapacam der kalplerin en güzelini yaradan bilir hak sana verir kalbine bakar benim çalışmalarım esnasında bulunursa yapacağım sistem pay edilmeden malın zekatını ayırcaz sonra pay edilecek her paydanda elimizde kalan paranın büyüklüğüne göre yardımlar yapılacak islam için cihat eden mücahitler öncelik tir hak tan geldi hak yolunda gitsin sonrası kuran a hizmet vafkı dul yetim ihtiyaç sahibi yakın akrabalara eşine dostuna dağıt gitsin dağıt ki bereketin artsın bırakın artık hep bana rab banacılığı DÜNYA FANİ ÖLÜM ANİ. cehennem de var cennet te seçim bizim nefs lerimizin umarım hep bulunda paylaşalım.....Not / ALLAH dilemezse sen dileyemezsin...hepinizin kısmeti nasibi bol olsun abiler arkadaşlar...

CANADALI

Aktif Üye
Beşde biri demek,

Başka bir deyişle :

%20 demektir.

100 milyarda, 20 milyar.
1 trilyonda 200 milyar
10 trilyonda 2 trilyon demektir.

Süpper, Maşallah....

Allah nasip etti diyelim.1.000.000-Usd değerinde define nasip etti sattın değerlendirdin.Cebe attın 1.000.000-USD yi.İnanan için define zekatı 5 te 1.oranı.

Oda eder % 20 si 200.000 USD zekat olarak verecen kardeşim.
Şahsen böyle bi olayda bana nasip olsa vereceğim zekatı 200.000 USD de dikkat edeceğim tek şey şu çevremde bendede durumu kötü olan çok ama işte asıl mesele zekatı birine hop diye yıkmamak.
:23:

Madem bu işi yapacan en azından 10-20 kişiye paylaştırıcan ve o zekat ile 10-20 kişiye bir nebze merhem olacan.Misal durumu zor da olan birine çaktırmadan 10.000-USD verip bu benim zekatım kardeşim buyur al diyip vermek fazla uzatmadan ve işte 10-20 kişiye verip herkese merhem olma olayı…
:207:

Belki cenabı hak duruma bakıpda bu sözünde duran biri diyip yeni define nasip edermi eder yani….

Turko

Uzman
Bu mevzu çok derin . Zamanında Ömer hocam ile ufak bir tartışma yaşamıştım . Kendisinden yeteri kadar bilgi alamadım . Düşüncem de değişiklik olmadı mezar kazıp zekât ını vermek ile aka çıkmak mümkün gelmiyor bana. 50 den farklı versiyonu var definede zekât işinin. Meyve ağacı var ise farklı ağaçlar şahsa aitse başka devletin arazisi ise su ve mahsul veren ağaç varsa farklı sürülen toprak ise farklı dağ taş ise kaynak suyu var ise farklı devletten şahıs kiraladı ise toprağı farklı fetih ile alındı ise farklı haraç olarak verildi ise toprak farklı mezarlar var ise hangi dine millete aitse yada belli değilse farklı işgal ile alındı ise farklı Vs Vs konuya netlik getirmek adına bilgi sahibi ustalarimin mesajlarını bekliyorum. Hayırlı akşamlar.

Amisos

Bilgili Üye
: )) hop diye bir kişiye aktarırsanız tabiki de olmaz ne kadar merhem sürersek o kadar güzel değil mi

toyalp

Bulaşan mazlumun ahıdır.Kainat bu yükü kaldıramaz.
Süper Moderatör
Değerli Turko ustam ne kadar farklı olursa olsun şöyle bir durum vardır. Yedi düvel göz dikmiş ise vatanının topraklarına, nefesine çökecekleri anı bekliyorlar demektir. ALLAH muhafaza böyle bir şey olursa sorgusuz sualsiz yer altında yer üstünde ne varsa talan edeceklerdir. Bu yüzden ceddimizden ALLAH razı ve razı olsun ki bize altı ve üstü altın olan bir vatan bırakmışlar. Nasıl ki bize bırakılan toprakları ekip sürüyor ve onların zekatları ile mükellef isek aynı şekilde topraktan çıkandan da mükellefiz diye düşünüyorum. Arazi sahibinin bundan haberi olmayabilir haber verip pay vermek güzeldir. İşin devletlik kısmına gelince inan ki orası karışık. Daha geçen gün bir generalin tonlarca altın kaçırdığını haberler gösterdi. Bu ilk değildi emin ol son da olmayacak. Burada bizim yapmamız gereken benim fikrimce definelerin zekatını öncelikle bu vatan için canını vermiş o mukaddes şehitlik mertebesine erişmiş şehitlerimizin çocuklarına vermektir. Hiç değilse en büyük payı onlara verebiliriz. Ben şehit çocukları gördüğüm zaman dayanamıyorum. Siz ne şerefli bir babaya sahipmişsiniz diyorum. Rabbim babanızdan ve onun o kutlu yoldaki yoldaşlarından razı olsun diyorum. Bize hakkınızı helal edin diyorum. O hakkı bu şekilde ödeyemeyiz belki ama eğer olur da içimizde bulan olursa mutlaka şehit kardeşlerimizin çocuklarını unutmasınlar. Ben o çocuklar için dağı da taşı da delerim usta. Nasıl olsa elin keferesi gelip delip alıp götürüyor. Ellerinden gelse affetmeyecekler. İslama kurşun olarak döneceğine İslamın sancağı için harcansın. Yazılacak çok ama çok şey var ama şimdilik bu kadar yeterli. Yine duygulandırdınız beni. Selametle