Degirmen tasimi ustalar

Camurcu

Member
Arkadaslar bu tasi selcuklu parasi atan bir yerde buldum 1 metre derinlikte degirmen tasi saniyorum ama googlden butun degirmen taslarini baktim aynisi yok bu baska ne amacla kullanilmistr bilen arkadaslarimiz varmidir.?

Şirvan

Operatör
Bunun çıktığı yeri 1...2 mt eşeleseydin

rrespect

Member
El değirmeni olabilir kırık yerlerde eski çubuk delikleri varsa kırılmıştır belki

Camurcu

Member
Alti toprak gomuluyken uzerinde ucgen bir tas vardi fotoda gozukuyor birde kare seklinde ama defineyle bir alakasi oldugunu sanmiyorum bu tasin fikrimce varsa ustalar farkli dusunen yorumlrini bklyrm

may77

Moderatör
Moderatör
ustalarım biraz hayal gücümle sanki ortasından geçen bir mekanizmayla kilit görevi görebilir gibi geldi bana.şimdilerin kapı kilidi makenizması gibi.yandaki kanallar o izlenimi verdi

Camurcu

Member
Ayni dusunceyi bende dusundum buldugumda ama kesin olarak bilemedim bunun ciktigi yer bir kayalikta ve eski bizans selcuklu ve osmanli paralari cikiyo pirizma yaparken bu cikti ayrica eski kirmet testi kirigi cok oldugu yerde bir ev yikintisi oldugu yer toprak altinda temel taslarinin kıyısında buldum ama kesin ne olduğunu bilmiyorum

blackjack

Member
değirmen taşıdır, gömüye işaret etmesi için toprak altından çıkarmış olmanız gerekir ve çıkardığınız yerde ikinci bir işaret ya da taş olması lazım yine aynı yerden Şirvan Şirvan ustanın dediği gibi 2 metre kadar altına inin gerisi ya nasip, şayet daha önce eşelenip işi bitmemişse Allah'ın izni ile 2 metre inin aşağı, kolay gelsin

Camurcu

Member
Yerin 1 metre altında çıktı zaten tesadüfen çıktı zaten kazılan bakalim insaallh nadipte vardır birşeyle üzerine cikariz

Camurcu

Member
Ekli dosyayı görüntüle 152097ustadlarim bu degirmen tasinin 1 bucuk metre altinda bu yuvarlak tas cikti ve kenarlari sikistrilmis horazan tarzi ama kazmayla yavas yavas kazilabiliyo onemli olan tasin en dibine yakin testi kiriklari cikiyo bu tasi kaldrmalimiyiz yorumlarınızi bekliyorum tesekkurler..

Esteban74

Editör
Üçgen taş altından bunlar çıktıysa devam da devam ama nereye bilemicem usta. Bu yuvarlak taşada bir makina tutsaydınız iyi olurdu... kafada soru işareti kalmazdı.

Camurcu

Member
Şirvan kazama@ragıp ustalarim bu diger kare oyma olan kayanin yukarisinda tek tekci oldugum icin prizma yapip para ararken bu degirmen tasina benzer nesneyi buldum dun ustalarimiz altina inin 1.2 mtre dediler bende indim bu yuvarlak tas cikti oldugu yer yamac oldugundan ust taraftan 2 bucuk yandan 1. 80 cm derinlikte bu kaya cikti fakat bu kayanin sadcee yanlari horosona benzer sikistrilmis topraksi yapi var daha önemlisi içinden madeni para buyuklugunde testi kiremit kiriklari biraz ustunde kemikler ve kul cikti bu kayayi kaldirmamiz gerekirmi. Not degirmen tasi yuzeyden 50 .60 cm altta cikti yardimci olursanız bu konudada sevirim tesekkrler.