Değirmen ve dere

Ferolotti

Yeni Üye
Ustalarım iyi günler.
Ben yeni yeni merak saran biriyim. Size bir şey danışmak istiyorum.
Sivas dolaylarında yaşadığımız köy ve çevresinde ermeniler yaşarmış. Çocukluktan bu yana çok gidip geldiğim için etrafdaki taş kaya vs. vs. yerler halen aklımda. Soruya gelelim bir değirmen var fakat duvarının sadece bir kısmı var oda yerdeki taşlardan anlaşılıyor. Değirmenin aşağısında küçük bir dere var derenin karşısında da kayalar var. Değirmen bir tepenin üstünde fakat dediğim gibi hiçbir şekilde izi belli değil ve çok sotede. Babam çobanlık yaparken bulmuş orayı ve çok soran olmuş. Sizce buradan bir şeyler çıkar mı? Ayrıca Babam maddi olarak çok sıkıntı çektiği, hatta intiharın ucundan döndüğü bir dönemde burayı rüyasında'da görmüş. Fakat hiç dokunmadı.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

mayhem

Co Admin
Co Admin
Hoşgeldin Ferolotti Nasip kısmet işidir neden olmasın değirmenin suyu çoktan kurumuş galiba değirmenler güzeldir araştırsın derim babanız kuru bile olsa suyun aktığı yer ve bu değirmenin taşını bulsun delikli taş derede değilmiş vardır elbet birşeyler yaa nasip.

Ferolotti

Yeni Üye
Hocam temennileriniz için teşekkür ederim. Birşey daha sormak istiyorum. Bir kaya var büyükçe musalla taşı büyüklüğünde üstünde 3 adet oyma. Olmaları birleştiğinde bir üçgen oluşuyor. Ayrıca birleşim yerinde de bir oyma var ama daha belli. Bu taşın etrafında 3 adet tepe var ve taş bu üç tepenin tam ortasında. Oymalarla tepelere bakınca mesafeleri aynı. Bu kayanın içinde boşluk var. Bir taşla üstüne vurulduğunda tın tın ses geliyor i. Vurarak dolaştığımızda ise belli bir yerde ses geliyor sanırsam kayanın dolu yeri. Bu kayanın boş olduğunu düşündüğüm yeri kırmalı mıyım? Fotoğraflarını yakın zaman da atacağım...

Sır

Member
Sakın kırma kardeşim.sadece resimle yönlerini yaz .sakla gizlee

Sır

Member
Kağıt üstünde Kroki oluştur yaz çiz aralarını ölç yönlerini yaz etrafını yaz fotoğrafla falan ama kırma

Ferolotti

Yeni Üye
Kağıt üstünde Kroki oluştur yaz çiz aralarını ölç yönlerini yaz etrafını yaz fotoğrafla falan ama kırma
Hocam Mart gibi gideceğiz kısmet olursa. Yer biraz sıkıntılı sanırsam. Yaklaşık 1 km kadar uzağında bir köy var kısa bir videosu var. Hatta videoda bir tepe görülüyor sanırsam tümülüs tabi gidip görmek lazım. Bu arada taşın o boş tarafını kırmamın ne gibi sakıncası var acaba?

ragıp

Uzman
o musalla taşı, içinden ses gelen kayanın etrafında bir tur daha at
kayada çatlak vb varsa o da boş sesi vermesine vesile olabilir
bakman gereken ise;
o kaya üzerinde düz sıvama veya o kayaya sonradan monte edilmiş bir kaya aramalısın
veya aynı şeyi babanızda bakabilir
rast gele

Ferolotti

Yeni Üye
Hocam musalla taşı büyüklüğünde kaya dediğim babamın dediğinden farklı bir yerde. Onu bana bir arkadaşım söyledi videosunu izletti. Kasa yada hediye olabilir diye düşünüyorum. Zaten gidince etraflıca fotoğraflayıp kontrol edeceğim.

Ferolotti

Yeni Üye
ragıp ustam sizce sadece boşluğun olduğu yeri kırsam sıkıntı olur mu?