deniz

Feda

Bilgili Üye
Amatör olarak uzatma ağı ve serpme dışında ağ atamazsın.bunların gözleride 28 mm den küçük olamaz.bunun dışındakiler ticariye girer cezası da büyük olur.ağ zaten anlamadığın bi iş ise hiç bulaşma.al bi 4,5m fiber 20-30 bg arası uzun şaft dıştan takma ile her türlü olta balıkçılığını yap derim.istanbulda da spin yada lrf kamışlarla popper tipi sahtelerle çok güzel avların olur insallah

kadir34

Yeni Üye
Tekneden ağ atabilmen için ağın uzunluğna göre makara sistemi olması lazım türkiyedeki denizlere göre ağ genişlikleri farklilik gösterir . Şu sorulara cevap ver teknen kaç mt ahşapmı fibermi donanımı nedir. Bu işi hobi olarakmi yapacaksın ticaretinimi
ustam ticari düşünüyorum tekneyi daha almadım ama küçük den başlamak istiyorum büyük ihtimal ahşap olacak .
bu arada şifreyi unutum giremedim yeni kayıt oldum yeni ismim bu burada

kadir34

Yeni Üye
Amatör olarak uzatma ağı ve serpme dışında ağ atamazsın.bunların gözleride 28 mm den küçük olamaz.bunun dışındakiler ticariye girer cezası da büyük olur.ağ zaten anlamadığın bi iş ise hiç bulaşma.al bi 4,5m fiber 20-30 bg arası uzun şaft dıştan takma ile her türlü olta balıkçılığını yap derim.istanbulda da spin yada lrf kamışlarla popper tipi sahtelerle çok güzel avların olur insallah
bir kaç ağı hiç etmeden zaten acemiliğim atacağımı zannetmiyorum :3: ama 200 metre civarı ağ ile başlamayı düşünüyorum alıştırma yapmama yeter herhalde ögrenmek istediğim konu zaten bu ağı nasıl atıyorlar ve 200 metrelik ağ ilk etapda fazlamı gelir yoksa yeterli olurmu 4-5 metrelik bir tekne
evet başlangıç için iyi gibi yeterli olur herhalde

kadir34

Yeni Üye
vallahi kardeşim belgem felan yok ama bebek sahilinde yılarca takılırım kimse gelipde belge sormadı ,kimseyede sormuyorlar bir ara haberlerde duymuştum ama duymamazlıktan geldim :3: öyle devam işde

Feda

Bilgili Üye
Heryerin metodu farklıdır ama burda parça dediğimiz ağların her bölümü 100m den kurulur yani 200 m 2 parça ağ yapar ve buda yeterli olmaz.şöyle söyliyim biz barbun ve karides için arkadaşımla 25 parça atıyoruz yaklaşık 40 dakikamızı alıyor.bir kişi kıçtan bırakırken bir kişi içerde dümende olur ve gerektiğinde tek yol gerektiğinde de tornistan yapar.iş atan da değil dümencidedir.gerektiğinde ağı kapatır gerektiğinde de zik zaklar çizerek balığın geçiş yolunu kapatır.bunlar için içten takma dizel makina gereklidir.havuzluğu geniş 6-7 m tekneyle başlanabilir.burunda yada yanda makara sistemi mutlaka gereklidir.aksi halde elle toplamak adamı öldürür.fiber düşünürsen de rota fisher 6.60 idealdir ama ticari düşündüğün için bence ahsap olmalı.umarım yardımcı olmuşumdur.kafa yorgun şuan aklıma gelenler bunlar :)

Şirvan

Operatör
kadir34 5 mt tekne ile 200 mt ağ atacaksan boy ne kadar olacak anca kıyıdan uzatma yapabilirsin fanyali 28 lik 30luk 32lik ağla olur. Derin yerde yapsan agın derinliğ 25 mt 30mt olmalı buda senin düşundüğün tekne ile olmaz. Kıyıya yaklaşıp açığa doğru sereceksin ağın iki ucuna mantar yakaya 10 mt bir ip bağla ipin öbür ucunada bidon bağlaki attığın yer belli olsun. Kurşun yakaya da bir ağirlık bağla en az 5kg olsun ki ağ yürumesin dolaşmaz sabit kalır.bir ucundan denize attın yavaş bir şekilde tekneye yol verirsin ağ kendiliğinden serilir denize. Ağın son kısmınada kurşun yaka ve mantar yakaya baştaki işlemi yaparsın.

kadir34

Yeni Üye
@kadir34 5 mt tekne ile 200 mt ağ atacaksan boy ne kadar olacak anca kıyıdan uzatma yapabilirsin fanyali 28 lik 30luk 32lik ağla olur. Derin yerde yapsan agın derinliğ 25 mt 30mt olmalı buda senin düşundüğün tekne ile olmaz. Kıyıya yaklaşıp açığa doğru sereceksin ağın iki ucuna mantar yakaya 10 mt bir ip bağla ipin öbür ucunada bidon bağlaki attığın yer belli olsun. Kurşun yakaya da bir ağirlık bağla en az 5kg olsun ki ağ yürumesin dolaşmaz sabit kalır.bir ucundan denize attın yavaş bir şekilde tekneye yol verirsin ağ kendiliğinden serilir denize. Ağın son kısmınada kurşun yaka ve mantar yakaya baştaki işlemi yaparsın.
eyvallah ustam iş de bu istanbul şile denizi buna uygun hele pasımı atayım daha sonra allah kısmet ederse daha büyüğünü alırım teknenin