Dere kenarında kalp üçgen ve murc izleri

Metalicvoice

Operatör
Maalesef bu dere, şelale, şarlak mevzuları ömür törpüsü gibi adamı yer bitirir,
ya adı geçen belgeli bir yer olması lazım yada net bir işçilik olması lazım.(kalırsa tabi bu zamana kadar)
bende çok uğraştım ve bir sonuç alamadım,
ne zaman ki suya kapılıp 200 metre kendimi aşağıda buluncada bu dere işlerini bıraktım :D
bu bana Rabbimin verdiği en büyük işaret oldu diyebilirim. sevdiklerime bağışladı beni.!

Senin mekana bakınca dere yüzeyinde gözüken ana kaya vari yerde net bir işçilik göremedim,
bu tip alanlarda benzetme çok olur maalesef, suyun yüksek tahribat gücü zamanla kayaya şekil yada şekiller vererek aldanmalara yol açabilir,
Yinede akıllarda kalmaması için ustlaarın bahsettiği yan duvar kenarları yoklanabilir,
suyun içinde hiç bir şey arama, yapacaksa zor iş suyu kesmen lazım, değmez bence.

Burada şelale yok gördüğüm kadarıyla,
yakınlarda şelale ve değirmen var ise bildiğim bir örnek şudur;
suyun yol aldığı yada düştüğü yerin sağ veya sol kısmında ana kayanın içine oyulmuş bir kıl heybenin sığacağı kadar oyuntu yapıp burada işlerini görüp bu oyuntunun tekrar üzerini kapatırlar,
hatta bu sitede bir arkadaşımızda tıpatıp dediğime benzer aynı bir yeri bulmuştu fakat boştu.
Hani şu bizim meşhur değirmenci mevzusu vardıya,
parası mezarının altındaki ana kayada olur derler,
o mezarda ki para hiç buna bakarsan, asıl meblağı buralara işlerlermiş, mevzu dere ise yön yine şelaleye gidiyor.
konu ermeni ve rum mevzularına girer.

Bol nasipler.
eyvallah sağolasın reis.
sana da geçmişolsun.
suya kapılmadım hiç ama şelalede düşme tehlikesi geçirdim.
Bir keresinde incecik bir ağaç fidanı kurtardı. kayarken elime denk geldi. Allah cc korudu. :)
yüzeysel bakılıp geçilmeyecekse gerçekten zor işler...
Bu ermeniler rumlar Şelaleyi dereyi çeşmeyi suyu seviyor naapalım... :)
bölge yükseklerinde yaşlı neneler anlatırdı. kaçış dönemlerinde yağmur olmadığı halde dereler bir hafta çamur aktı diye...
torunlarından gelip alan da çok anlatılır. Ya nasip.

The Thing

C*
Süper Moderatör
eyvallah sağolasın reis.
sana da geçmişolsun.
suya kapılmadım hiç ama şelalede düşme tehlikesi geçirdim.
Bir keresinde incecik bir ağaç fidanı kurtardı. kayarken elime denk geldi. Allah cc korudu. :)
yüzeysel bakılıp geçilmeyecekse gerçekten zor işler...
Bu ermeniler rumlar Şelaleyi dereyi çeşmeyi suyu seviyor naapalım... :)
bölge yükseklerinde yaşlı neneler anlatırdı. kaçış dönemlerinde yağmur olmadığı halde dereler bir hafta çamur aktı diye...
torunlarından gelip alan da çok anlatılır. Ya nasip.
Yok şelaleden düşmedik çok şükür, düşseydik eğer burada olamazdık belkide :D
kıyının karşı ki taraftaki kaya içine ya daha önce gömülü olup zamanla dışarı çıkmış yada doğal bir elips benzeri bir taşı yerinden sökmeye çalışırken oldu, o da nasip değilmiş. :)

Turko

Uzman
Suya girip şarlak yapan alınları incele usta zıplayan balık ve minik üçgen varsa malzeme vardır yoksa uğraşma.

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Oldum olası hareketli sular beni hep yaniltmistir.suyun debisi veya döneri ile açilan doğal görünümler oyma gibi görülmesi su yakını olabilecek gerçek gömü murçlamalarinı da yok edebiliyor.sadece suya yakın aşınma görmemiş yüzeyler doğru sonuç verebiliyor.ustam getirisi daha sağlam olan isaretlere yönelmek benim şahsı fikrim.aradiklariniza ulaşmanız temennisiyle.

sinekwalesii

Aktif Üye
Maalesef bu dere, şelale, şarlak mevzuları ömür törpüsü gibi adamı yer bitirir,
ya adı geçen belgeli bir yer olması lazım yada net bir işçilik olması lazım.(kalırsa tabi bu zamana kadar)
bende çok uğraştım ve bir sonuç alamadım,
ne zaman ki suya kapılıp 200 metre kendimi aşağıda buluncada bu dere işlerini bıraktım :D
bu bana Rabbimin verdiği en büyük işaret oldu diyebilirim. sevdiklerime bağışladı beni.!

Senin mekana bakınca dere yüzeyinde gözüken ana kaya vari yerde net bir işçilik göremedim,
bu tip alanlarda benzetme çok olur maalesef, suyun yüksek tahribat gücü zamanla kayaya şekil yada şekiller vererek aldanmalara yol açabilir,
Yinede akıllarda kalmaması için ustlaarın bahsettiği yan duvar kenarları yoklanabilir,
suyun içinde hiç bir şey arama, yapacaksa zor iş suyu kesmen lazım, değmez bence.

Burada şelale yok gördüğüm kadarıyla,
yakınlarda şelale ve değirmen var ise bildiğim bir örnek şudur;
suyun yol aldığı yada düştüğü yerin sağ veya sol kısmında ana kayanın içine oyulmuş bir kıl heybenin sığacağı kadar oyuntu yapıp burada işlerini görüp bu oyuntunun tekrar üzerini kapatırlar,
hatta bu sitede bir arkadaşımızda tıpatıp dediğime benzer aynı bir yeri bulmuştu fakat boştu.
Hani şu bizim meşhur değirmenci mevzusu vardıya,
parası mezarının altındaki ana kayada olur derler,
o mezarda ki para hiç buna bakarsan, asıl meblağı buralara işlerlermiş, mevzu dere ise yön yine şelaleye gidiyor.
konu ermeni ve rum mevzularına girer.

Bol nasipler.
Benim resimden bahsediyorsun galiba ustam sağ kayada açılmış yer . Dere işi zor iştir otlar yosunlar su bayağı zorlaştırıyor..

The Thing

C*
Süper Moderatör
Benim resimden bahsediyorsun galiba ustam sağ kayada açılmış yer . Dere işi zor iştir otlar yosunlar su bayağı zorlaştırıyor..
Çok harika bir örnek daha eline sağlık fakat bahsettiğim bu değildi daha küçük bir kapamaydıı ve kaya üzeriydi,
ama buda süper bir örnek olmuş mesela.

Metalicvoice

Operatör
Oldum olası hareketli sular beni hep yaniltmistir.suyun debisi veya döneri ile açilan doğal görünümler oyma gibi görülmesi su yakını olabilecek gerçek gömü murçlamalarinı da yok edebiliyor.sadece suya yakın aşınma görmemiş yüzeyler doğru sonuç verebiliyor.ustam getirisi daha sağlam olan isaretlere yönelmek benim şahsı fikrim.aradiklariniza ulaşmanız temennisiyle.
yakin bolgemde getirisi en saglam bunlar ustam. :)
tahmini olarak bolgede dere selale islerinde bitki ortusunun kapatmasi ve bahsettiginiz su oymalari/asindirmlari vb. nedeniyle yok olan isaretler dusunuldugunde en azindan gomulerin %10 hala yerinde duruyor diye tahmin ediyorum. mezar isi daha az ve fakir cikiyor. o nedenle boyle alanlara yonelmek daha mantikli burasi icin... saygilar... (y)

• Beğen
Tepkiler: epy

epy

Süper Moderatör
Süper Moderatör
yakin bolgemde getirisi en saglam bunlar ustam. :)
tahmini olarak bolgede dere selale islerinde bitki ortusunun kapatmasi ve bahsettiginiz su oymalari/asindirmlari vb. nedeniyle yok olan isaretler dusunuldugunde en azindan gomulerin %10 hala yerinde duruyor diye tahmin ediyorum. mezar isi daha az ve fakir cikiyor. o nedenle boyle alanlara yonelmek daha mantikli burasi icin... saygilar... (y)
Ustam su içi ve kenarlarında maddi anlamda hiç milyonluk veya binlik degerlere ulaştınızmı.onda biri daha duruyorsa onda bir şans demektir.onu da bölgenizdeki arayici sayısı ile oranlarsaniz ibre biraz daha iniyor.mezar buluntuları para etmiyor demişsiniz.sanırım siz okkalı bir kaya içi gömüte rast gelmediginizden dogal diyorsunuz.Allahım rast getire.

Metalicvoice

Operatör
Ustam su içi ve kenarlarında maddi anlamda hiç milyonluk veya binlik degerlere ulaştınızmı.onda biri daha duruyorsa onda bir şans demektir.onu da bölgenizdeki arayici sayısı ile oranlarsaniz ibre biraz daha iniyor.mezar buluntuları para etmiyor demişsiniz.sanırım siz okkalı bir kaya içi gömüte rast gelmediginizden dogal diyorsunuz.Allahım rast getire.
aynen ustan bizde mezar isi okkali bisey yok. malesef:confused:

• Beğen
Tepkiler: epy

Esteban74

Editör
Kolay gelsin ustam.
3. Şelalede suyu ikiye bölen üzerinde oyma olan kayanın ön tarafında giriş olabilir. Bence yoğun inceleme o kayada olmalı.