Dere yatağında çift yuvarlak oyma

Zuko

Yeni Üye
Selamın Aleyküm arkadaşlar. Ben bi konu hakkinda bilgi almak istiyorum. Dere yatağınin içinde mezar olabilme ihtimali varmı ? Büyük bir taşın üzerinde 2 adet oyma mevcut. Bu taş tam dere yatağınin ortasında. Dere yatagi dediysem burda su falan akmiyor ama 500 metre kadar tepede kurumuş bir Çeşme var, su falan akmiyor. Resim mevcut fakat yukleyemedim hata verdi. Çeşme suyunun döküldüğü yerde mezar olabilir mi ? Bu Çeşme'den bağımsız dahi olsa dere yatagi içinde mezar olabilir mi

D

deniz_efe

Misafir
Aleykümselam.
Siteye hoş geldiniz o zaman diyeyim ben de.
Evet insan eliyle yapılmışsa oymaların çoğu genellikle mezar der.
O dönem yaşayan insanların ölmüş akrabalarını ziyaretinde hediye koydukları
adak adadıkları çukurluklardır.
Dönemden döneme medeniyetten medeniyete farklılık gösterir
yuvarlak kare veya dikdörtgen şeklinde olabilir.
Dediğin oymanın konusunu açsan daha iyi olur ama eğer mezar sunu oyması olduğu kesinse
tespit ettiğiniz gibi oymanın hemen önünde sağında veya solunda ya da az gerisinde
oyma zeminde kaya üzerinde ise direk altında vb. olabilir.
Dere içleri yanıltıcı olabilir
belki 1000 yıl önce o mezarın yapıldığı nokta dereden mesela 10 metre falan uzakta olmuş olabilir.
Derenin yönü zamanla değişmiş olabilir.
Derenin su akış şekline göre basit bir analizle fikir yürütebilirsin ...

Fotoğraf yükleme ve konu açma için link ...
http://www.definesohbeti.com/oneril...ruma-konu-acma-ve-konuya-fotograf-ekleme.html

Zuko

Yeni Üye
Resmini yukleyebilsem resimli konu açacağım ama resim yüklenirken hata veriyor. Dere yatagi dediğim yer aslında yukardaki cesmenin suyunun döküldüğü yer.cesme ne derece akıyordu suyu ne derece fazla yada azdı bilmiyorum fakat cesmenin üzerinde de yazılar mevcut. Ne yazıyor tam olarak bilmiyorum fakat bi arkadaşım sormus "ŞİFREYİ ÇÖZ VE AL" yazdığını soylemisler. Bu Çeşme ile arasında en az 500 metre fark var Çeşme en tepede. Oyugun olduğu yer kayaliklarin bittiği nokta. Fakat burası derenin içi. Form da dere içinde mezar olmaz diye okudum. Benim kafamı karıştıran bu. Bide bu Çeşme ile bu Oyugun bağlantısı var mı çünkü bayagi uzak

azzem

Bilgili Üye
aleykümselam resim yükleme hatası bendede veriyordu resimlerin boyutunu 3050 x 2088 yaptım sorun çözüldü

Zuko

Yeni Üye
Resim yükledim diğer tarafa