Dikdörtgen

Zemin bozuk

Bilgili Üye
Selamunaleyküm ustadlarimdan dikdörtgen oymalar hakkinda bir bilgi almak istedim
Dikdortgen oymalar kenar ölçüleri en fazla ne kadar olur, ( örnegin 1.5x3 veya 2x4 cm olurmu ve büyük kayalara dikey olarak yapılır mı bu ölçülerde)

BayKuSs

Kader Yakışanı Yaşatsın.
Moderatör
Selamunaleyküm ustadlarimdan dikdörtgen oymalar hakkinda bir bilgi almak istedim
Dikdortgen oymalar kenar ölçüleri en fazla ne kadar olur, ( örnegin 1.5x3 veya 2x4 cm olurmu ve büyük kayalara dikey olarak yapılır mı bu ölçülerde)
O bahsettiğiniz ölçülerin ben mezar için olduğunu düşünmüyorum bahsettiğiniz ölçüler genellikle taş kesim izleri olabiliyor arazide en çok rastlarım 10cm üstü rastgele

Zemin bozuk

Bilgili Üye
O bahsettiğiniz ölçülerin ben mezar için olduğunu düşünmüyorum bahsettiğiniz ölçüler genellikle taş kesim izleri olabiliyor arazide en çok rastlarım 10cm üstü rastgele
Hocam peki karsisinda büyük blok kayada seklin aynisi birebir boşluk tesbiti ile var ise yorumunuz ne olur

BayKuSs

Kader Yakışanı Yaşatsın.
Moderatör
Hocam peki karsisinda büyük blok kayada seklin aynisi birebir boşluk tesbiti ile var ise yorumunuz ne olur
Görmeden bişey diyemem dersem sallamış olurum resim filan olsa daha sağlıklı olur

Zemin bozuk

Bilgili Üye
O üzerinde bulunduğumuz yerde tam o işaretin şeklinde boşluk yaptı . ( her taraftan denedik hocam birebir dikdörtgen )

dardanos

Bakmakmı görmekmi
Süper Moderatör
Bu kayanın gösterdiğim gibi arka bölümü görünmüyor . Birde bu mihrabın baktığı yani ok yönü güney kısma doğrumu bakıyor güney batı güney doğu olabilir. Ve mihrabı tam cepheden çekse imişler daha güzel olur idi. Şekil biraz bozuk geldi bana. Ve son olarak üzerinde durulan ve karşıda blok kayalar da incelenmeli. Ve yeşlil okun olduğu kayaya toprak gelmiş onun toprağı olmasa altı kayanın kendisini net görsek
IMG-20220619-WA0000.jpg

IMG-20220619-WA0001.jpg
IMG-20220619-WA0002 (1).jpg

Zemin bozuk

Bilgili Üye
Bu kayanın gösterdiğim gibi arka bölümü görünmüyor . Birde bu mihrabın baktığı yani ok yönü güney kısma doğrumu bakıyor güney batı güney doğu olabilir. Ve mihrabı tam cepheden çekse imişler daha güzel olur idi. Şekil biraz bozuk geldi bana. Ve son olarak üzerinde durulan ve karşıda blok kayalar da incelenmeli. Ve yeşlil okun olduğu kayaya toprak gelmiş onun toprağı olmasa altı kayanın kendisini net görsek
Ekli dosyayı görüntüle 301789

Ekli dosyayı görüntüle 301790Ekli dosyayı görüntüle 301791
hocam yönü dikey olarak çizdiğiniz ok yönü güney batıya bakıyor , kişinin durduğu kaya , mihrab diye nitelendirdiğimiz dikdörtgenin aynı şeklinde boşluk veriyor . fotoğraflama güzel yapamadık lakin tekrar uğrayacağımız vakit detaylı bir fotoğraflama yapacağız inşaallah ustadım . bir de dip not ( çizdiğiniz ok yönünün 3 mt hemen ters istikameti çalışma yapılmış bariz belli bir kaç kayada yerinden oynatılmış aslında o kayalarıda ters düz edip inceleme yapıcakdık ama vakit yetmedi )