Dönemi ve değeri Hakkında bilgi verebilirmisiniz?

Kayhan76

Yeni Üye
Değerli ustalarım, öncelikle hepinize kolay gelsin.Konuyu antik sikke soruları kısmına açmıştım fakat yorum gelmedi artık oraya pek giren yok galiba. İlk paranın ne olduğunu biliyorum, ama değerini tam bilmiyorum ustalarım. İkinci paranında tremisis olduğunu buldum ama yine değer konusunda bir fikrim yok çok acemiyim. Sizlerin değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Arcadius

Member
Ederi ve fiyatına gelince net bir şey söyleyip alıcı emmileri kızdırmayayım da altın ve iskender eder bir şeyler :)

Kayhan76

Yeni Üye
@Arcadius Yorumlarınız için teşekkür ederim. Yaklaşık 100 kişi baktı ama hiç sadece siz yorum yaptınız. Ben 2. sinin bizans olduğunu düşünüyorum, justiniaus dönemi tremisis olarak gördüm , 3. sü ise roma dediğiniz gibi, Julia donma olabilir. kimse yorum yapmayınca baya bi aradım. osmanlının üzerinde de 1115 yazıyor gabiba , bu tarih rumi mi miladi mi bilmiyorum rumi ise miladi 1690 lara geliyor tahminimce. en alt soldaki ermeni dediğinizin yanındakini çok merak ediyorum açıkçası.

Son düzenleme:

Arcadius

Member
Ustam ben altın olanda kararsız kaldım roma bizans arasında gittim geldim aslında kararsız kalınacak bir durum değilde görmediğim bir para oldugu için işçiliği ve diger roma sikkeleri üzerinde benze görseller ile karşılaştıgım için roma dedim soldan birinci yani iskenderin altındaki paranın patenti az oldugu için yorum yapmadım allah hayırlı yemeyi nasip etsin ustam

Arcadius

Member
O dediğin paranın da patenti ölmüş ustam ondan net olmadıgı için kararsız kalıyorsun ama işçilik ermeni