Elimdeki tozu nasil takoza çevirebilirim ?

timur964

konularim
Bu arkadaş elindeki tozun miktarı, tozun içindeki diğer metal ve elementlerin cinsi, tozun ebati hakkında detaylı bilgi verse bende ona vereceğim bilgileri deyaylandiracam fakat arkadas biraz ketum sanki.
sen 5 kilo olarak duşun içindede gümüş demir toprak olsun civa ile nasıl ayrışır anlat bize

Adam78

Aktif Üye
sen 5 kilo olarak duşun içindede gümüş demir toprak olsun civa ile nasıl ayrışır anlat bize
Önce su soruma cvp verir misiniz, altın hangi halde parça mi parcacik mi kirintimi yaprak mi partikul mü? Eğer hepsinden karışık dersen ayrıştırma uzun sürer, ayrıca dediğin gibi toprak demir gümüş vs varsa toprağı suyla demiri miknatisla gumusu vibro tezgahla ayrirsiniz yalnız bunların her biri yetmez illaki ayrisan malzemeye civa dökmek gerekir.

Adam78

Aktif Üye
Altın içeren cevher ve taşlar öğütüldükten sonra bol suyla çamur haline getirilir. Sulu çamur, üzerine cıva sürülen 0.8- 1 cm kalınlığında 1x2 m bakır levhalar üzerinden su akımı ile sürüklenir. Çamurun içerdiği altın, cıva üzerinde amalgam halinde tutulurken, diğer maddeler suyla sürüklenir. Belirli aralıklarla levhalar üzerindeki amalgam kazınarak alınır. Yeniden cıva sürülen levhalar tekrar aynı şekilde yeni çamurdan altını tutmak için kullanılırken, kazınarak alınan amalgam silindirik buharlaştırıcı- yoğunlaştırıcı özel döner kaplarda 600oC cıva buharlaştırılıp tekrar yoğunlaştırılır yani damıtılır, dipte kalan altın özel eritme potalarında eritilir.
Bu sorunuza cvp olur sanirsam. Lakin bu işlemden önce altın cevheri olan karışımı ogutme makinalarında geçirmeden önce diğer elementlerden temizleyebildigimiz kadar temizlemeliyiz bunun içinde basit bir elekli ayrıştırma aparati ve vibro tezgah yeterli olacaktır sonrasında ise civalama tekniği ile tamamen ayristirabiliriz saygılar.

Son düzenleme:

timur964

konularim
Altın içeren cevher ve taşlar öğütüldükten sonra bol suyla çamur haline getirilir. Sulu çamur, üzerine cıva sürülen 0.8- 1 cm kalınlığında 1x2 m bakır levhalar üzerinden su akımı ile sürüklenir. Çamurun içerdiği altın, cıva üzerinde amalgam halinde tutulurken, diğer maddeler suyla sürüklenir. Belirli aralıklarla levhalar üzerindeki amalgam kazınarak alınır. Yeniden cıva sürülen levhalar tekrar aynı şekilde yeni çamurdan altını tutmak için kullanılırken, kazınarak alınan amalgam silindirik buharlaştırıcı- yoğunlaştırıcı özel döner kaplarda 600oC cıva buharlaştırılıp tekrar yoğunlaştırılır yani damıtılır, dipte kalan altın özel eritme potalarında eritilir.
Bu sorunuza cvp olur sanirsam. Lakin bu işlemden önce altın cevheri olan karışımı ogutme makinalarında geçirmeden önce diğer elementlerden temizleyebildigimiz kadar temizlemeliyiz bunun içinde basit bir elekli ayrıştırma aparati ve vibro tezgah yeterli olacaktır sonrasında ise civalama tekniği ile tamamen ayristirabiliriz saygılar.
kaç senedir kuyumculuk mesleğindesin

Adam78

Aktif Üye
Kuyumcu degilim, konunun ilk basinda da dedigim gibi daha önce elimde altin saham vardi (isletme değil ) ordan dolayı ve yeryüzündeki altin kirintilarini toplama teknikleri ve merakından dolayı bu bilgileri elde etmiştim. Hatta türkiyede akarsulardan altın kırıntılarını toplama aparatini ilk yapan ve piyasaya süren kişi benim. Youtubeye akarsulardan altın toplama aparati yazarsanız görürsünüz. Ve dedigim gibi çok fazla bir bilgiye sahip degilim.

timur964

konularim
dereden maden toplama işi her kesin yapabileceği bir iş.. meslekde 28 yılım imalatcı olarak geçti civa altını çürütür kullanılmaz hale getirir ve hiç bir ramat safhasında kullanılmaz diye ögrendik . konu sahibini konusunu bozmamak adına dilersen özelden yazışalım

Adam78

Aktif Üye
dereden maden toplama işi her kesin yapabileceği bir iş.. meslekde 28 yılım imalatcı olarak geçti civa altını çürütür kullanılmaz hale getirir ve hiç bir ramat safhasında kullanılmaz diye ögrendik . konu sahibini konusunu bozmamak adına dilersen özelden yazışalım
Bendeki bu bilgi teorik olarak fakat kendim tasarım ve mekanikciyim yani bu işin sadece makine kısmına tam hakimim. O sebepten ben sadece bir onermede bulundum civa ıle alakalı yanlış bilmiyorsam kolombiyada akarsulardaki toplanan altın kirintilarini toprak kum vs den ayırmak için hala sıkça kullanılıyor. 1 saat kadar sonra musait olunca size yazarım ozelden su anda pek musait degilim de kusura bakmayın.