ermenilerden kalma evde sığınak ve kuyu cıktı

arkelogbey

Member
arkadaşlar eskiden bu bölgede ermeniler ve rumlar yaşıyordu bu bölgede böyle bircok ev var bazılarınıda devlet yıktı 60 yıldır babamlar oturuyordu sadece evin catısını yaptılar onun haricinde eve hicbirşey yapmadılar evin 2 ci katında sığınak cıktı ve bahce yapmak icin kazarken kazıklar ve saclar cıktı merak ettim kazmaya devam ettim yuvarlak olduğunu farketim ilerdikten sonra kazılmamaya başlanmıştı toprak sertleşti balcık halindeydi dedektörle aradığımda sandık şeklinde birşey gözüküyordu ve evin etrafında boşluklar algıladı dedektör aynı zamanda ev denize cok yakın bi kac dakikaya denize iniliyor detaylar fotoraflarda daha fazla bilgi yorumlarda verebilirim istediğiniz bilgileri daha fazla fotoraf gelecektir bunlar sadece 3 te 1 babamın anlatığına göre cok eski armut ağacı varmış kurumuş kuyunun yanında ve dut ağacı varmış babam kesmiş bu ağacların ömrü 70 80 yılıktır en az aynı zamanda önceden evden sesler geliyormuş babamlar bi türlü nerden geldiğini anlayamamışlar falcı bi kadını bulmuşlar kadın sesi kesmiş ve hazine var beraber cıkartalım demiş babamda kabul etmemiş

arkelogbey

Member
6 tane fotoraftan başka yüklenmediği icin yorumlara atıyorum devamını beklemede kalın arkadaşlar detaylı inceledikten sonra istediğiniz bilgileri verebilirim

arkelogbey

Member
arkadaşlar evin bu denize bakan kısmı öbür taraflarıda var bölgede biraz araştırma yaptım gözüken 2 tane kuyu var evin yakınında ama benim kazdığım şey kuyudan daha büyük anlam veremedim evin icinde sığınakta var duvarları günümüzdeki gibi değil kırmaya çalıştım kırılmıyor aynı zamanda kuyu tam merdivenin bittiği yerde buda cok tuhaf o merdiveni biz yapmadık

arkelogbey

Member
kuyunun üsteki demir parcaları kuyudan cıktı öbür fotoraftaki saclarda bugünlük bu kadar fotoraf detaylı bilgiyi verdiğiniz takdirde o bölgeden detaylı fotoraf paylaşabilirim

arkelogbey

Member
İndir IMG 6453 MOV bu videoyu incelemenizi aşırı öneririm ustalar zamanınız varsa indirin bi izliyin bu konuda cok yararlı olacağını düşünüyorum

Y@vuz

Aktif Üye
lavabo tezgahının altında tünelmi var

sedocak

Yeni Üye
Bina çok eski değil gibi, sanki beton kullanılmış. Balkonada bakmak lazım balkondada çimento kullanıldıysa çok eski olamaz. Malum çimento anadoluya 1940 lı yıllarda geldi. Duvarlardada harman tuğla dediğimiz tuğlalardan kullanılmış. Kuyu daha ziyade lağım kuyusuna benziyor. Su kuyuları daha derin ve dar olur. Şayet ermenilerden kaldığına eminseniz ocak altlarını araştırın derim. Evin yapısı varlıklı birisinin evi olduğuna delalet.

arkelogbey

Member
Bina çok eski değil gibi, sanki beton kullanılmış. Balkonada bakmak lazım balkondada çimento kullanıldıysa çok eski olamaz. Malum çimento anadoluya 1940 lı yıllarda geldi. Duvarlardada harman tuğla dediğimiz tuğlalardan kullanılmış. Kuyu daha ziyade lağım kuyusuna benziyor. Su kuyuları daha derin ve dar olur. Şayet ermenilerden kaldığına eminseniz ocak altlarını araştırın derim. Evin yapısı varlıklı birisinin evi olduğuna delalet.
balkon benim bildiğim kadarıyla babam yapmış cünkü önceden tahtalı balkon varmış dediğin gibi hem öyle tuğlalar kullanılmış hemde taşlarla örülmüş duvarlar cok kalın 3 4 işlem görmüş taşın üstünde harman tuğları kullanılmış lağım kuyusu değil ustam lağım kuyusu uzakta

kaynak

Yorumlarım resmi kazılar için geçerlidir.
Evleri severim lakin yerleşke olarak en kuvvetli alan olarak sayarım.
Nasipde vardır veya yoktur ayrı konu fakat her zaman bir avantaj vardır "geri gelemediyse"
Dut ağacının kuyu ile bir bağlantısı varmı?
Kuyu kuzey yönünde kalırken dut ağacı bu kuyunun doğu veya güneydoğu tarafında kalıyorsa bu evin bahçesi gelişi güzel düzenlenmemiş görürüm.

Bir sokağa girdik sağlı sollu evler vardı, refakat edenler bilgi paylaştılar.
Sıralı bakarken birinden sinyal alındı.
Ev boş değildi.
Sahibini tanıdıklarını söyledilersede hiç kimse arayış içine girmedi.
Kendi kendime bu iş hızır aleyh ile musa aley kıssasına dönecek varsın kimse alsın nasibini düşündüm.
Yol boyu saymadım ama en az 8-9 adet orjinal haliyle duruyorlardı.
Belki evde oturanların eşyasıdır bilinmez fakat odanın duvar dibinde ne işi olabilir?
Bir odanın duvarında oyma görürseniz haberim olsun ;)

vakko

Çok sevipte Taptığımız Başlara Taç Yaptığımız....
tünel değil sığınak var daha araştırmam bitmedi orada
Sığınak nedir ? Ne bulmayı düşünüyorsun sığınakta ? O evden hiçbirşey çıkmaz.Zaman kaybı sadece.

Satmayı düşünüyormusun evi ? Tadilat yapılsa güzel konak olur deniz manzaralı.​