Erzurum Tortum Şelalesi...!

Dadas25

Aktif Üye
Tortum Şelalesi

Tortum Gölü gideğinin, gölün kuzey ucu ile Tev Vadisi arasındaki heyelan kütlesini aşarken yaptığı şelale . Gideğenin suları burada yatağa yakın dirençli kireçtaşi katmanları üzerinden geçer. 22 metrelik genişlikten 48 metre yükseklikten düşen sular ;üstte gökkuşağı,altta koca bir Dev Kazanı meydana getirmiştir.Şelalenin aktığı yerde çok güzel piknik alanları bulunmaktadır.

Şelalenin aktığı yerden dipteki Dev kazanı'na demir korkuluklu,çok uzun taş merdivenlerle inip Tortum Çayını ahşap köprüden geçerek Tortum Hidroelektrik Santrali sahasına aynı merdivenlerin karşı tarafındaki ile çıkılmaktadır.Bu merdivenleri şelale tarafından inip, elektrik santrali tarafından çıkanlarda nefes darlığı, kalp rahatsızlığı olmazmış.
Dev Kazanı diye nitelendirilen yerde şelalenin aktığı zamanlarda şelale sularının oluşturduğu yağmur insanları yazın sıcaklığında serinletmektedir.
Afrika'daki Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi 120 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek şelalesi, A.B.D'nde Erie Gölü ile Ontario Gölü arasındaki Niagara Şelalesi 51 metre yükseklik ile ikinci, 48 metre yükseklik ile dünyanın üçüncü yüksek şelalesi Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesidir.Şelalemiz oluşumu açısından ise dünyanın ikinci önemli şelalesidir.
Tortum Şelalesine 1952-1960 yılları arasında Hidroelektrik Santrali yapılmış ve ülkemizin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başlamıştır.

Uzundere ilçe merkezi Uzundere Deresi dere yatağı yanında Yayla Mahallesi orman yolunda bulunan Sudökülen Şelalesi ise 15 metre yükseklikte olup
serinletici suyu akmaktadır.Yaz aylarında bazen tarım alanları sulanmasından dolayı suları
biraz azalmaktadır.

Tortum Şelalesi İlçe merkezine 20 km mesafedeki Şelale, 22 metre genişliğinde ve 50 metre yüksekliğindedir. İlkbaharda çoğalan ve 400 m³/sn. debi civarında akan sular aşağıda bir dev kazanı meydana getirmiştir. Dev kazanına bir çığ gibi akan sular, güneşli havalarda gökkuşağı meydana getirmekte ve çevreye doyumsuz bir manzara hakim olmaktadır.

Afrika'daki Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi 120 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek şelalesi, A.B.D'nde Erie Gölü ile Ontario Gölü arasındaki Niagara Şelalesi 51 metre yükseklik ile ikinci, 48 metre yükseklik ile dünyanın üçüncü yüksek şelalesi Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesidir.Şelalemiz oluşumu açısından ise dünyanın ikinci önemli şelalesidir.

Tortum Şelalesine 1952-1960 yılları arasında Hidroelektrik Santrali yapılmış ve ülkemizin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başlamıştır.

Ekli dosyayı görüntüle 89574

Ekli dosyayı görüntüle 89575

Ekli dosyayı görüntüle 89576

Ekli dosyayı görüntüle 89577

Ekli dosyayı görüntüle 89578

Son düzenleme:

Dadas25

Aktif Üye
Güzel görseller, emeğine sağlık.
Sağolasın Usta. Baktım bu bölümde hiç konu yok ben açayım dedim . Korktum gerçi açarken ben konu açtım mi olay oluyor biliyorsun :72: Resimlerin boyutu nasıl tlfondan iyi görünüyor ama bilgisayardan nasıl görünüyor?

D

deniz_efe

Misafir
Yaw senin açtığın konulardan bal damlıyor Dadaşım, varsın olay olsun, kime ne ki ?
Sen adamlığını gösteriyorsun, içinin saflığını, temizliğini.
Fitne fesat ve kumpasın sonu nereye kadar, basit hesaplar bunlar.
Nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilenler utansın.
...
Boyutlar iyi, güzel de görünüyorlar.
Mevsimde kış ya hani, bakarken serinliyorum ...

:326:

Dadas25

Aktif Üye
Yaw senin açtığın konulardan bal damlıyor Dadaşım, varsın olay olsun, kime ne ki ?
Sen adamlığını gösteriyorsun, içinin saflığını, temizliğini.
Fitne fesat ve kumpasın sonu nereye kadar, basit hesaplar bunlar.
Nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilenler utansın.
...
Boyutlar iyi, güzel de görünüyorlar.
Mevsimde kış ya hani, bakarken serinliyorum ...

:326:
Eyw. Ustam sağolasın. Dur sana kış resimlerini de atayım :)

Dadas25

Aktif Üye
Gerçi kış aylarında hemen hemen aynı bölgede Karadeniz iklimi kışın değişen pek birsey olmuyor :)

tatar26

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Define bu şelalenin arkasında olabilir mi.? Ha bu arada ite köpeğe ara bozmaya fitne fesatlık çıkarmaya çalışanlara bırakmayalım siteyi aklıma geldi.