Eşkiya belgelerindeki krokili taş

GURBET

Yeni Üye
Hayatımda hiç gerçek belge görmedim. Böyle bir taşı bilmeyen biri bulursa sayfalarca bilgi boşa gitsin ellerinde sayılır aranılan mevkiler. Arkadaşlar bakın adamlar kayaya hakiki belgeyi çizmiş. Elinizdeki bilgileri sökülün artık :23: Elinizdekileri paylaşın :)

ÖMER HATTAB

Editör
Hayatımda hiç gerçek belge görmedim. Böyle bir taşı bilmeyen biri bulursa sayfalarca bilgi boşa gitsin ellerinde sayılır aranılan mevkiler. Arkadaşlar bakın adamlar kayaya hakiki belgeyi çizmiş. Elinizdeki bilgileri sökülün artık :23: Elinizdekileri paylaşın :)
kardeş sende ser verip sır vermiyon maaşallah:)

GURBET

Yeni Üye
Birşey bilmiyorum ki :) Şöyle güzelinden hakiki bilgi olucak şükür dicemde kısmet ya :)

ÖMER HATTAB

Editör
Birşey bilmiyorum ki :) Şöyle güzelinden hakiki bilgi olucak şükür dicemde kısmet ya :)
kardeşinin bilgilerini beğenmedinmi
bizde yalan yok hilafta yok
volçan eşkiysı yalan söylüyorsa karışmam:)
ben belgelerde yazılanı toparladım.

GURBET

Yeni Üye
Estafurullah ÖMERHATTAP :)
Sen yaz her yazdığına +1 beğeni benden :)

ÇALKAYA 28

Moderatör
Moderatör
belgede ilk önce adres olacak adres yoksa o belge yırtılıp atılacakki başkalarıda boşuna dolaşsmasın sağda solda

ÖMER HATTAB

Editör
belgede ilk önce adres olacak adres yoksa o belge yırtılıp atılacakki başkalarıda boşuna dolaşsmasın sağda
solda
Orjinal belgeleri ellerinde tutanlar
elbette bunları bize vereceklerini düşünmüyorum lakin
onlarında sabrı kalmadığını zannediyorum
dolayısıyla orjinal bilgilerinde bir kısmının piyasaya sürdüklerini düşünüyorum
biraz karmaşık olmakla birlikte,doğruya en yakın olan belgelerin
ali ağa nın orta anadolu küçük asya diye başlayan belgeleridir
diğerleri bundan türetilmiştir.

ÇALKAYA 28

Moderatör
Moderatör
Sayin ömer usta. benim sahsi fikrim o belgede hic adres yok milletin anasi agladi ocaklari sondu adressiz kayitlardan. okaydin yuzde biri dogru gerisi hikaye

GURBET

Yeni Üye
ÇALKAYA 28 bunun sebebini herkes gibi sende biliyorsun. Ufak bir bilgi yazıyorsun adam yok samsunda yok urfada seninle inatlaşıyor. Balıkesir izmit derken ney nerede adres bile belli olmuyor. İlk baş insanlar düzelmeli. Yoksa adres yazmayan bilgiler doğru yolu göteriyor bazıları. Adam jkaratepe bilgisi yazmış onun şurasında şu var diyince şöyle böyle diyince millet hemen

Moderatör tarafında düzenlendi:

Cani bebe06

Bilgili Üye
eşkiya eşkiya olalı böyle yazi görmedi.eyvallah

ÖMER HATTAB

Editör
Sayin ömer usta. benim sahsi fikrim o belgede hic adres yok milletin anasi agladi ocaklari sondu adressiz kayitlardan. okaydin yuzde biri dogru gerisi hikaye
Bence ocakların sönme sebebi ustaların yanlış yönlendirmesidir,şöyleki
birincisi,bu yerler bir bölgede olmasına rağmen bununların ayrı ayrı bölgelere ayrılıp
her bir bölge birbirinden binlerce km uzaklarda aratılması.
ikincisi,bu adamlar mineyetür bir osmanlı devleti kurmuşken
ustalar gerçek bir devletmiş gibi devlet merkezi köprüler hanlar hamamlar değirmenler arattılar insanlara
yüzlerce insan gerçek değirmenleri köprüleri tarihi yerlerde eşkiya definelerini arayoruz diye
tarihi yerleri tahrip ettiler, neticede bir kısmı yakalanıp hapse düştüler.
üçüncüsü, insanların mağdur edilme sebeplerinden biride,belgeleri iyi okuyamamalarıdır
hiç bir eşkiya gömdüğü gömünün gerçek adresini vermez sen önce adamın yerini bulucan
ondan sonra işaretler seni ,hazineye götürür,yeri bulan var mı ,?yok,
o zaman biz insanlardan ne adresi istiyoruz
diyelimki adres verdi,adres orasımı değilmi nerden bilicez,elimizde adamların gerçek edresi varmı.yok
o zaman verilen adresin doğruluğunu nasıl teyyid edicez,elimizde bir done yokki,
dört ,o zaman insanlara boşuna umut vermiyicez,diyicezki kardeşim senin bu söylediklerin eşkiya belgelerindeki
işaretlere ve yere benzemiyor boşuna uğraşma
taaki gerçek bölge bulunup işaretler ortaya çıkıncaya kadar,
ben yine ali ağanın belgelerinin doğruya en yakın belgeler olduğunu düşünüyorum,
ustalara bunu baz almalarını tavsiye adiyorum

Son düzenleme:

MendereS

Bilgili Üye
belgelerdeki en büyük sıkıntı çevirilerde yapılan hatadır, örnek her belgede vezir tepe vardır aslında gerçekten bir vezir tepe yoktur vezir tepe demek o coğrafyadaki en yüksek tepe demek ben böyle biliyorum yanlışmıyım.