Fikri olan var mı?

paleoscience

Yeni Üye
kahverengi olanı üstten ve alttan çekip atabilir misin daha yakın

jeolog

Co Admin
Co Admin
Koyu mavi ve içinde yeşil izler olan malakit (Yeşil) ve azurit (koyu mavi) (kesin)
Camsı beyaz olan kuvars veya kalsit (%50 kesin)
Küçük ebru desenli olan akik (%90)
Turkuaz yeşili olan ise kuvars türevi Aventurin (%50)

psilosibin

Yeni Üye
Ellerinize ve bilginize sağlık jeolog ustam. Taşlar şimdi yerli yerine oturdu sayılır :D

psilosibin

Yeni Üye
Akik dediğiniz taşın içinde kuvars mı oluşmuş aynı zamanda? 7 sene önce Ayvalık'tan 20 tl'ye almıştım.

Ekli dosyayı görüntüle 186071

Bir de sizi bulmuşken sorayım jeolog ustam kabuklu fosillerin bulunduğu taş kiltaşı mı? Ortada ki sarkıtların içinde değişik bir mineral var, nedir? En aşağıda ki yaprak fosillerinin bulunduğu taş da jeotermal bir tesis olan yerin yanında ki mağaradan çıkma, taşın yapısı nedir? Zamanınız olduğunda cevaplarsanız çok sevinirim.:4:

Ekli dosyayı görüntüle 186073

jeolog

Co Admin
Co Admin
Çok güzel bir parça. Evet içindeki kristal kuvar. Bu tip saydam camsı mükemmel kristallenme içeren kuvarslar için "kristalli kuvars" denir. Hem akik hem kristalli kuvars birlikte yarı değerli taş konumunun bir tık üzerindedirler. Bu şekilde bir taşın içinde boş bir hazne ve bu haznede de kristallenme olmuşsa buna da GEODE denir.

jeolog

Co Admin
Co Admin
Diğer soruların için de şöyle cevap vereyim,
Gri renkli olan taşın adı şeyl.
Sarkıt parçasının içindeki farklı renk oluştuğu dönemde içerdiği farklı mineralden kaynaklıdır ve ben açıkçası bunu bilemem :) (Sarkıt demeseydin ağaç fosili diyebilirdim.)
Jeotermal sular yüzeye ulaşırken içinden geçtiği kayalara taşıdığı mineralleri aktarır. Isıdan dolayı ana kayaya içeriğindeki yeni minerallerle birlikte farklı bir kimyasal yapı oluşturmasına sebep olabilir. Bu haliyle fikir yürütmek yanlış olur.

psilosibin

Yeni Üye
:227::227:Çok çok faydalı oldunuz bilginiz daim olsun hocam. Hepsini not ettim, bu arada netten baktım şeyl epey ilginç bir taşmış. Bütün gün anlatın dinleyeyim o kıvama geldim yani :biggrin-new: