Firavunun Berberi

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Ahmet bin hanbel el musned kitabindan rivayet ettigi bir kissa.
ibni abbas peygamberimizden sallahhau teala aleyhi vessellem aktararak soyluyor.
Peygamber s.a.v. miraca ciktiginda semanin katlarinda dolasirken burnuna cok guzelbir koku gelidi. Peygamberimiz s.a.v Cibril i a.s cagirdi. Dediki ey cibril a.s bu neyin kokusudur cibril de a.s dedi ki bu firavunun cocuklarina berberlik yapan kadinin ve onun cocuklarinin kokusudur. Peygamberimiz s.a.v dediki firavuna berberlik yapan kadin kimdir onun kokusu nedir. Cibril a.s dedi ki firavunun bir berberi vardi, firavunun cocuklarinin sacini tarar ve sac bakimlarini yapardi.
Birgun kadin firavunun cocugunun sacini tararken tarak elinden dustu ve kadin yerden taragi alirken BISMILLAH dedi. Cucuk babamin adiylami dedin kadin yok ALLAH in c.c adiyla dedim. Kiz sasirdi benim babamdan baska ALLAH mi c.c var dedi, hasa. kadin evet senin babaninda benim babaminda RABB i c.c olan ALLAH c.c var dedi. Kiz dediki ben seni babama sikayet edecem ve firavuna sikayet etti. Bizim bu berberimiz senden baska bizim bir ALLAH imiz c.c olduguna inaniyor dedi. Firavun o kadini ve uc tane cocugunu kendi huzuruna getirtti. Kadina dedi sen benden baska bir ilah ediniyormussun benden baska bir ALLAH c.c varmis dedi. kadinda evet dedi Senide benide yeri, gögu yaratan kimse benim inanmis oldugum ALLAH odur. Firavun dediki getirin bitane bakir kazan icine yagi dokun yagi kaynatin, yag kaynadiktan sonra dediki seni bu kazanin icine atacam dedi ve sordu. Benden baska Allah c.c varmi dedi, kadin yine evet dedi senide benide yerin ve gogu yaratan kimse benim ALLAH im c.c odur dedi. Tam firavun kadini ve cocuklarini atesin icine atacak, kadin dediki. Madem sen bizi yagin icine atiyorsun senden bir ricam var. Eger mumkunse ben ve cocuklarimi yagin icine attiginda kemiklerimiz yagin ustune cikacak ya, bizim kemiklerimizi bir elbisenin icine koy bizi hepberaber bir yere gom umulurki ALLAH azze ve celle budunyada bizi ayirdi ahirette tekrar bizi bir araya toplar. Firavun dedi olsun eger istedigin bukadarsa bukadarini yapariz. Birinci cocugu atti kazanin icine cocugun kemikleri disari cikti ikinci cocuguta atti sira geldi ucuncu cocuga. Ucuncu cocuk kadinin kucaginda ve emzikli cocuk. Sira cocuga gelince kadin supheye dustu bu bebegin ne sucu var ne gunahi var dedi ben niye bunu simdi atesin icine tayim dedi cocuk dile geldi dediki, ey anacigim, süphesizki ALLAH c.c in azabi firavunun azabindan daha cetindir sakin geri durma ve kadin cocuguyla birlikte kazana atladi.
Peygambere s.a.v cibril a.s dediki iste bu guzel koku varya iste bu koku dunyadayken insan cesedinden cikan o kotu kokunun karsiligidir. o kadinin ve cocuklarinin kokusudur.
Bu ALLAH a c.c imanda insanin sadik olusudur iste abilerim kardeslerim. Ben ALLAH a c.c iman ettim dedikten sonra yer yuzunun butun fitneleri ve musubetleride insanin uzerine gelse insanin ALLAH in c.c katinda umdugu riza i ilahiden ve firdevs cennetlerinden biran olsun saga sola donmemesidir ve bu kadinin sidkidir. iste enbuyuk husnul hatime ALLAH in c.c musibet aninda insana sebat vermesidir. insan oglunun enfazla kaybettigi yer kalpleri sarsan imtihanlarin geldigi zamandir. Kalpleri sarsan imtihan geldigi zaman cogu yerde sahabe dahi bu imtihanlari kaybetmistir. Orada insani kurtaracak teksey ne insanin ilmidir ne insanin amelidir, insani kurtaracak teksey ALLAH in c.c insana merhamet etmesi ve insani rahmetiyle kusatmadiri. ALLAH c.c insana merhamet ettimi insanin ayaklarini sabit kilar, bu kadinin uc tane cocugu yanmasina ragmen ayaklarinin sabit olmasi gibi.
ALLAH azze ve celle bizlere rahmetiyle muamele etsin ve rahmetiyle bagislasin. Amin

Şirvan

Operatör
Emeğine sağlik ustam çok güzel

Mirkut

Süper Moderatör
Süper Moderatör
Sizdende ALLAH teala razı olsun hocam. Selametle sağlıcakla kal