gavur çeşmesi

gölge86

Member
topal pedro hakkında bilgisi olan varmı diğer bi adıda rum topal pedro ankara haymanada yaşamış

Sedegor

Engellendi
Dünyanın düz oldugunu her kes bilecek bir gün !
TOPAL PETRO:
Haymana’nın bilinen en eski belediye başkanıdır. Rum asıllı olan Topal Petro Haymana’da ticaretle uğraşmış. Kardeşi kör İstefan ile birlikte Haymana’da ünlü Taş Mağazasının sahibidir. Yardımcısı Haralombos ile birlikte Konya yöresinden banyoya gelenlere İstanbul’dan incik boncuk ve benzeri malzemeler getirerek satarmış. Belediyenin İlk kuruluş tarihi olan 1885’te Belediye Başkanı olmuştur. Bu görevi 1888 yılına kadar sürmüştür.

Dediğin Topal Petro bumu?

Bir Topal Petro daha varki ne Haymana nede Ankarayla alakası yok. Eflak ile alakalı elbette Osmanlıda çok ismi zikredilir!

Son düzenleme:

gölge86

Member
bu benm dediğim diğeri kim bu adam 18 tane çeşme yaptırmış çeşmenin birinde yalak taşı varmış atlar su içermiş. bu çeşmenin bir tarfında malzeme varmış. benm amacım elınde bılgısı olan varsa paylaşması yukarıda yazılan bilgiden daha fazlsı lazım

Cani bebe06

Bilgili Üye
gavur kalesini biliyomda .çeşmeyi duymadm. ;)

Sedegor

Engellendi
Kardeş 18 çeşmeyi bul önce!

18 çeşme sifredir!

18 demek Kral başta olmak üzere Topal Petro gibilerin yani Rum- Yunan yöneticilerin mezarı demek ayrıca iyi define demektir.

Atların su icmesine gelince!

Soyun asil ve yine yönetici idareci olduğudur.

Sen cesmeleri yada çeşmeyi desek iyi olacak onu bul gel

göreceksin 18 çeşme yok orda.

Araziyi resimle elimizden geleni yaparız.

Resimleme yaparken bir kamyon yada bir araba gibi taşlar olacak çevrede o taşları iyice inceleyerek resimle gel.

Sedegor

Engellendi
bu benm dediğim diğeri kim bu adam 18 tane çeşme yaptırmış çeşmenin birinde yalak taşı varmış atlar su içermiş. bu çeşmenin bir tarfında malzeme varmış. benm amacım elınde bılgısı olan varsa paylaşması yukarıda yazılan bilgiden daha fazlsı lazım
Bu senin dediginse bunda kal. Diğer Topal Petro anlatmayla bitmez!

AmoRe

Aktif Üye
Sedegor maşallahın var usta altından daha büyük hazine bilgidir.O da sende fazlasıyla mevcut.Yeri geldiğinde paylaştıklarından bende nacizhane hazinemi büyütüyorum.Teşekkürler.

gölge86

Member
saolasın sedegor bilgilendirdiğin için

Sedegor

Engellendi
Sedegor maşallahın var usta altından daha büyük hazine bilgidir.O da sende fazlasıyla mevcut.Yeri geldiğinde paylaştıklarından bende nacizhane hazinemi büyütüyorum.Teşekkürler.
Şu an burda bulunmam İnanki, bilenin bilmeyene burcu olması nedenidir! Birde MendereS in yüzünden!

Bilmek Allah a mahsustur! Bizdeki zerre olamaz!

Elbette takip etmen beni sevindirir. Burdan çok geçen oldu bazıları yaptığı bir hatadan bazıları kıymeti bilinmediginden bazılarıda bir çok nedenden gitti!
Sitenin kurulduğu günden beri hepsini gördüm!

Sonuçta burası online bir ortam. Gelen bir şekilde gidecek!

Demek istediğim bende ilk burda başladım her yazandan bir şey kaptım!

Sonra bir fırsat oldu bu işi profesyonel yapanların içine girdim. Gece gündüz asıl işi bilenlerden bilgi dilendim.

Ve hala öyleyim. Hayatta açlıktan ölecegimi bilsem ödünç bir ekmek istemem. Lakin bilgiye gelince onu gerekirse dilenirim. Bizde bir söz vardır Bana bir harf ögretenin kırk yıl kölesi olurum diye. Kimsenin köle olmasını istemeyiz o başka.

O gidenler gibi bende bir gün kaybolurum burda, benim yazdığım bir çok şey arastırarak bizzat çalışarak gördüğüm gozettigim şeylerdir.

Sadece okuyun ve bir gün gittiğimde diğerlerine aktarın yeter!

İndiana jones

Editör
Bu gavur çeşmesinde yarım avuç içi işareti yüzük işareti yarım el murç işaremi var

bursa55

Yeni Üye
Maşallah,sedogor ustam,ivedilklle takip ediyorum yorumlarını,bilgilerinden tejrube ediniriz inşallah

1453fatih

Yeni Üye
Ben haymanalıyım ve haymanada oturuyorum bilgim var petro ile ilgili